Treen keskusäitiysneuvola/rakenneultraus ja sukupuoli
Hei,
onko kenelläkään kokemuksia että kerrotaanko Treen keskusäitiysneuvolassa rakenneultrassa sukupuolta jos näkyy? Kuka ultrauksen teki jos kerrottiin/ei kerrottu pyynnöstä huolimatta?
Olen menossa sinne rakenneultraan rv19+20.
-Muffin-
Kommentit (6)
edellisissä raskauksissa mutta nyt olen ensimmäistä kertaa menossa rakenneultraan niin että haluan kysyä sukupuolta. Sillä tätä nyt tiedustelen ettei kenelläkään heistä ole mitään periaatteita sukupuolen kertomista vastaan niin en sitten mene sille lääkärille..
Kuukankorpi on kyllä tosi mukava tapaus. Taidan varata ajan taas hänelle.
-Muffin-
Ja sukupuolet kertoi heti, kun kysyin. Esitteli meillekin ultralla molempien poikien " sukukalleudet" . Mulla oli silloin rv20+2.
Alia ja pojat rv27+3
ei ilmeisesti ollut edes lääkäri, koskapa äitiyskortissa lukee TJV. Tosi tyly tapaus kuitenkin, ei kertonut sukupuolta, tokas vaan, ettei ole hajuakaan. Tutkimus myös sattui, mutten uskaltanut siitä valittaa, kun ilmoitti jo muutenkin, että mulla on liikaa läskiä mahassa (ei näillä sanoilla), jotta näkis ees rakenteita kunnolla. Koetin suhtautua huumorilla, mutta kyllähän siitä vähän huono maku jäi.
osborne: Sama homma. Tosin mulla kokemusta vaan np-ultrasta. Rakenneultra 21.8. vkolla 21+0. Mulla toi TJV (joka ei sit vissiin ollu lääkäri) varasi heti np:n jälkeen itse ajan mulle rakenne-ultraan, joten en voinut vaikuttaa siihen kenelle hän sen lykkäsi. Luultavasti sitten itselleen tietenkin... Voi kakka kunpa sen voisi vaihtaa jolleki muulle. Kysyin jo np:ssä että näkeekö sukupuolta (ihan vaan kun en yhtään tiennyt milloin siitä on merkkejä) niin kyseinen tyyppi melkein vihastui moisesta kysymyksestä. Sanoi suoraan ettei hän voi sellaista kertoa. Eli etiikkakysymykset ainakin hällä tulee vastaan.
Olispa ollu kiva tietää sukupuoli. Pitää vissiin itse koittaa tihrustaa sitä.
Minki 19+3
terveydenhoitaja joka sieltä ajanvarauksestakin aina vastaa puhelimeen. Itse varaan ajan aina nimenomaan jollekin lääkärille ettei tarttis mennä tuolla terveydenhoitajalle josta olen muualtakin kuullut vastaavia kommentteja.
-Muffin-
Kuukankorpi teki ultran ja mielellään kertoi. Muutenkin miellyttävä lääkäri. Suosittelen!