Huimaus
Onko alkuraskaudessa normaalia kova huimaus?
kun menen makuulle alkaa päässä ja silmissä pyöriä ja sama juttu kun vaikka kumarrun ja nousen sieltä ylös.
Kommentit (4)
En tiedä onko normaalia. Mulla on vähän matala verenpaine ja raskauden aikana huimaa herkemmin kuin normaalisti.
Viikko sitten kävin lekurissa, ja verenpaine oli yllättäen hyvissä lukemissa, silti huimasi (ja huimaa) aina ylös noustessa ja kumartaessa.
Mulla nyt vko:t suunnilleen 5+6 ja jo muutaman viikon on ollut huimausta. Yleensä just ylös noustessa, mutta myös muuten. Ja verenpaineesta, niin joskus ollut pikemmin ongelmia korkeasta sellaisesta, viime ajat normaali. Olen tulkinnut huimauksen alkuraskauden oireeksi. Neuvola vasta 31.3., ehkäpä siellä tietävät siitä jotain kertoa.
Tsemppiä oireiluun!
Minulla menossa 5+4 omien laskujen mukaan. Aina ollut matalat verenpaineet, ja edellisen raskauden aikana ihmettelivät nuita lukemiani.. Pyörtyilly en ole aikaisemmin, mutta nyt on koettu sekin! Hiukan kyllä säikäytti, mutta sillä selvittiin. Jospas se on tätä alkumyllerryksestä johtuvaa..?
rosmariini-72: