Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

...Peräjuttuja

07.03.2006 |


Tietäsiköhän joku täällä, mistä johtunee kiusallinen perävaiva.

Nimittäin nykyään aina ulostamisen jälkeen rupeaa peräaukkoa polttelemaan ja syyhyttämään.

Siihen pientä helpotusta tuo, jos heti laitan " sinne" rasvaa.

Vaiva on nyt ollut jostain rv 25 asti, eikä tunnu menevän ohi.

En millään kehtaisi lääkäriin tästä mennä...



unsku rv 30+3

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
07.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sulla voi olla haavauma tai peräpukamia. Kannattaa käydä näytillä, niin saat neuvoja sopivista hoidoista. Jatkuvasti likautuvat haavaumat altistavat tulehduksille...

Vierailija
2/5 |
07.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

aiheuttaisiko joku siinä tuon ongelman? Käytätkö maitohappotuotteita, kokeilepa, niistä ei ainakaan haittaa ole joka tapauksessa. Ja kuituja ruokavalioon, ettei vatsa olisi kova, eikä tarvitsisi äkistää. Eihän sulla iltaisin kutita sängyssä? (kihomadot)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
07.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

..ikävä kyllä. Yleensä ongelman aiheuttaa pukamat ja haavaumat, erityisesti siinä vaiheessa kun ne alkavat parantua, alkaa myös kutina. Hyvä hygienia, eli pesu _joka_ vessakerran jälkeen ja just se rasvaus auttaa. On todella epätodennäköistä että sulla ois mitään kihomatoja tmv. ellei niitä nyt ole sitten ollut lähipiirissä?

Yksi käytännön vinkki on laittaa peräpäähän rasvaa jo ennen kun istahdat siihen pytylle, eli se helpottaa sitä tavaran ulostuloa ja samalla vähän suojaakin siellä mahdollisesti olevia limakalvohaavoja. Ja sitten käynnin jälkeen pesu, ja uusi rasvaus. Ja sitä rasvaa kannattaa laittaa kevyesti siihen sisäpuolellekin.

Ellei näillä konsteilla helpotu parissa viikossa, niin sitten kannattaa antaa lääkärin kurkata.

Vierailija
4/5 |
07.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kutise nukkumaan mennessä eikä muulloinkaan, joten en uskoisin niihin matoihin. Pelkästään kun pöntöltä nousee ylös, niin hetken päästä alkaa polttelu ja syyhytys.



Taidan kokeilla laittaa säännöllisesti ensin tuota lapsen bepanten voidetta ja jos se ei helpota niin sitten kerään rohkeutta lääkäriin.

Olen joutunut pitkittyneen flunssan takia syömään jonkinverran lääkkeitä ja maha on enemmänkin kuralla kuin kovalla.

Täytyypä yrittää saada maha kuntoon.





Vierailija
5/5 |
08.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voit myös ostaa tuollaisen pukamiin tarkoitetun kombipaketin, missä voidetta ja suppoja, se auttaa aikas hyvin muutamassa päivässä. Ja välikerrat voi käyttää sitä Bepanthenia tai vaseliinia tms.