Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lyhentynyt kohdunkaula ja kipeät(kin) supistukset rv 25.

18.08.2008 |

Hei! Nyt kaipaisin tietoa, kokemuksia ja kommentteja aiheesta turhan tehokkaat supistukset keskiraskaudessa... Odotan siis toista lastamme, la on vasta joulukuun alussa. Ekan kerran jouduin käymään lääkärissä rv16 säännöllisten supistusten vuoksi ja nyt olen ollut reilun pari viikkoa sairauslomalla, koska kohdunkaula todettiin käsimitalla lyhentyneeksi (alle 2,5cm) ja myös. jkv. pehmentyneeksi, ulkosuu on sormelle auki. Rv21 kaikki oli vielä kunnossa, vaikka supistuksia siis olikin.

Sain ohjeeksi elää normaalia elämää suppareiden sallimissa rajoissa, mutta kaikki raskaampi, kuten siivous, ponnistelut ja kävelyä rajumpi liikunta kiellettiin. Näillä ohjeilla olen nyt pärjäillyt, mutta kylläpä vaan herkästi edelleen supistelee ja osa on selkeästi pitkiä ja kipeitäkin. Uutena vaivana ovat nyt myös kohdunsuulla (?) tuntuvat nopeat vihlaisut etenkin rasituskessa.



Mietin, että eikö tässä tilanteessa voisi jo saada lähetettä ultraankin, neuvolassa kun sitä ei tsekata? Mietityttää, mikä on koko kohdunkaulan ja sisäsuun tilanne. Esikoisltakin supisteluja oli herkästi ja silloin kyllä kävin ihan sairaalakontrolleissa, vaikka tuolloin mitään muutoksia ei synnytyskanavassa ollutkaan ja lapsi syntyi hyvinkin täysiaikaisena. Mitään infektionäytteitä ei myöskään ole nyt katsottu tuon rv 16 jälkeen, silloin olivat puhtaat. Tällä viikolla olen kyllä menossa neuvolalääkärille, joten diagnoosia en täältä hae, vaan lähinnä tosiaan kokemuksia vastaavasta ja kommenttia siitä, miten tilanteessa on toimittu. Ja missä vaiheessa/tilanteessa aloitetaan joku suppareita estävä lääkitys vai onko sellaista?



KIITOS jos joku jaksaisi kommentoida :)

soffio 24+6

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
18.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla supistellu säännöllisen epäsäännöllisesti rv 14 lähtien ja kyllä neuvolasta laittoivat lähetettä äippäpolille,jossa siis käyn kontrolliultassa ja tutkimuksissa 3-4 viikon välein.

Ja mulla myös nuita vihlaisuja kohdulle mutta siitä lääkäri sanoi ettei ole vakavaa..

Ja varsinkin jos sulla on supistuksien vuoksi lyhentyny kohdunkaula niin kyllä varmasti saat jonkinlaista tutkimusta, minä myös toista lasta odotan ja ei paljon tarvinnu sanoa suppareista että pääsin heti tutkimuksiin, mulla myös verta vuotaa välillä, ihan tippa tai pari mutta kuiten, ja siitä epäilevät että kohdunsuu alkaa aueta hitaasti mutta varmasti..



Tuota lääkitystä en ole tarvinnut, on kyllä kysytty että tarvitsenko mutta en ole ottanu koska mulla supistukset ei kestä kauaa, loppuvat muutaman jälkeen.Joskus kyllä niinkin pitkään että olen saanu ihan kellosta katsoa väliä. Ja näitä bakteerinäytteitä on mulla otettu melkei joka kerta ku lääkärillä käyn,mitään ei ole löytyny koskaan.



Pyydä päästä ultraan tarkistuttaan että tekeekö supprit jotain esim. sisäsuulle..



tsemppiä raskauteen suppareiden kans..ja toivotaan että kaikki menee hyvin:)



simppu rv 28+5

Vierailija
2/5 |
18.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

...koska mulla oli aika samanlainen tilanne viime raskaudessa (myos kakkosraskaus), tosin supparit alkoivat jo vkolla 24 ja paikat olivat silloin pehmentyneet. Itse jouduin silloin vuodelepoon ja sain suun kautta otettavat supparien estolaakkeet (emme tosin asu Suomessa joten kaytannot ovat varmasti hiukan erit). Ne lakkasivat toimimasta viikolla 27 jolloin vauva "lahti syntymaan" (ts. suppareita minuutin valein) ja jouduin sairaalaan tipan kautta saamaan suppareita estavaa laaketta lahes kolmeksi viikoksi. Sain siina vaiheessa myos kortisonipiikit keuhkoja kypsyttamaan. Kuinka ollakkaan tilanne kuitenkin rauhoittui ja paasin taas kotiin, suun kautta otettavien suppareiden estolaakkeiden kanssa ja taysvuodelevossa tosin. Nain mentiin viikolla 36 jolloin laakitysta ruettiin purkamaan, poika syntyi viikolla 37. Mulla oli hiukan samaa ekassa raskaudessa mutta silloin makasin vain kuukauden enka saanut laakkeita. Tuntuu etta jos on supistusherkka kohtu niin se pahenee kerta kerralta. Ehka sinullakin on nain, koska naemma viimekin raskaudessa oli jotain samanlaista? Toisaalta jos ensimmainen lapsi on taysiaikainen se ennustaa kuulemma hyvaa seuraavienkin osalta.



Eli vastauksena kysymykseen: kylla, on olemassa useitakin suppareiden estolaakkeita, jotkut annetaan suun kautta mutta oikein tosipaikan tullen joudut tippaan sairaalaan. Minusta pitaisi ehdottomasti ultralla katsoa kohdunkaulan tilanne juuri tuon sisasuun takia (ts. onko auki vai ei), kasikopelolla saatu kokonaispituus on tosin edelleen ihan "hyvaksyttavissa" (koska todennakoisesti ultralla loytyy viela lisaa pituutta). Mua ultrattiin aika tiheaan viime raskaudessa juuri tuon takia. Ma olisin myos ihan oma-aloitteisesti hiukan varovaisempi kuin mita sulle on neuvottu, totta on etta ei ole tutkimuksissa pystytty todistamaan etta vuodelepo ehkaisee ennenaikaisia synnytyksia (ja siksi jotkut laakarit eivat vaadi sita), mutta ainakin omani (jotka olivat - alunperin ihan muista syista - riskiraskauksiin erikoistuneita perinatologeja) ovat mieluummin varovaisia ja suosittelevat lahestulkoon tayslepoa (vessassa, suihkussa tms. voi toki kayda). Myos tulehdusarvot olisi hyva katsoa koska tosiaan sekin voi aiheuttaa supistelua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
18.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

...etta suppareiden maaralla on myos valia, eli yli nyrkkisaantona yli kymmenen vuorokaudessa pitaa tutkituttaa ainakin kerran, mulla oli itsellani _satoja_ vuorokaudessa siis ihan kuukausien ajan, laakkeidenkin kanssa (ne vahensivat vain suppareiden intensiteettia) ja lisaksi ne menivat aina valilla saannollisiksi, mika on toinen asia mita pitaa tarkkailla, eli saannollisin valein tulevat, tihenevat supistukset ovat aina tarkistettavia paivystyksessa.

Vierailija
4/5 |
20.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heippa ja tosiaan kiitos kohtalotovereille kommenteista :)

Kävin nyt tänään kontrollissa ja valitettavasti tilanne kohdunkaulassa oli edennyt, vaikka mahdollisimman rauhallista eloa olenkin viettänyt. Kaulaa on nyt jäljellä hieman vajaat 2cm käsituntumalla, enempää ei onneksi ole auennut. Bakteerinäytteet otettiin, mutta pyynnöstäni huolimatta en pääse ultrattavaksi. Muuten entiset ohjeet ja säännöll. supistuksista otettava yhteyttä päivystykseen. Täytyy koputtaa puuta, mutta ei näitä onneksi säännöllisesti tule kuin hyvin harvoin.



Nyt sitten vaan toivotaan, että saisi edes vähän enemmän näitä viikkoja kasaan.

Vierailija
5/5 |
20.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kerroin että edellinen päivä ja yö oli supistellu niin ja niin monta kertaa. Käskivät heti tulla näytille, minulla ei onneksi supistukset olleet tehneet mitään hallaa, polin lääkäri ja kätilö olivat sitä mieltä että en tullut sinne turhaan. Olin silloin n rv 31

Eli mun mielipide on, että soita ä-polille ja kerro suppareista.