Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

....KESÄNUPUT MA-KE...

16.06.2008 |

http://www.vauva.fi/keskustelut?p_p_id=forum_WAR_perhe&p_p_action=1&p_p…



Ja siinä linkkiä loppuviikon pinoutumiseen jossa olikin paljon actionia....

Kommentit (54)

Vierailija
1/54 |
16.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onnitteluja tuonne loppuviikon pinoon vielä: Pirkkoa onnittelinkin mutta onnea vielä kertaalleen. Ja onnea myös 82tintti, kauris80, kixnixkix, sannanu, a_j, miiruliinu ja tietenkin kanelisokeri!!! Olipas niitä pitkä lista. Se alkaa tyttäret kääntyä kesäkuu loppupuolelle..onhan meitä vielä iso liuta mahakkaitakin. Mapemaukkako sieltä seuraavaksi tulee ilmoittamaan nyytin strategiset mitat vai kuka..



Itsellä ei kummoista muutosta olotiloissa, alkaa tuntua hieman kypsältä ehkä jo tää mahan kantaminen. Helteitä kaipaan vaikka tiedän et ei paljon tähän turvotukseen auta..mut oon niin lämmön ja auringon ystävä...tänään olisi taas yksi neuvola edessä. Viime ma kävin synnytystapa-arviossa ja kaveri oli oikeinpäin joten ainakaan sen puoleen ei olla tällä kertaa leikkaukseen joutumassa, oliko ketään muuta jolla leikkaus takana ja nyt sitten "oikeaan" tapaan pusaamassa? Niin kyllähän taisin jo kommentoidakin etten muuten ottanut tolkkua sen lekurin muminoista, joku 3500 grammanen oli möntti jo silloin että johon tuo voisi vaikka maailmaan jo tullakin..

Eipä tässä...jännityksellä odotetaan mitä tällä viikolla tapahtuu, eiköhän tää kesäkuisten vauhti vaan kiihdy :). Tsemmpiä kaikille muille piinasiskoille ja jaksamusta nyyttiläisille imetykseen ja vaippasotaan.



38+4

Vierailija
2/54 |
16.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihanaa nähdä, että täällä on muitakin aikaisin liikkeellä. Mä en ymmärrä miten toi meidän kuopus herää joka herttisen aamu kuudelta! Ja ite oon valvonu koko yön vessassa ravaten ja muutamista kipeistä supistuksista kärsien. Lepää nyt sitten tässä ja kerää voimia synnytykseen. Ja jos tuo ikiliikkuja edes istuis kattomaan lastenohjelmia, mutta ei, kun heti pitäis leikkiä ja kun sisko vielä nukkuu, niin arvatkaapas kuka se sitten ois leikkikaverina... Joku pirteä lenkkeilijä just juos niin pirtsakkana ikkunan ohi, millonkahan sitä ois ite tossa jamassa? ;)



Muutamia supistuksia siis tullut, muuten ei mitään. Mies lähti viideltä aamulla Puolaan, ja tulee ens yönä. Tänään ei siis ole hyvä synnytyspäivä, vaikka oikeestaan mun puolesta vois silti jo syntyä.



Mutta ei siis mulla mitään asiaa, kunhan löpisen. Mukavaa viikonalkua kaikille.



Selma 38+6

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/54 |
16.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onnea, onnea taasen kaikille tuoreille äideille ja vauvoille :)



Kanelirokeri: miulla kävi kuopuksen synnytyksen jälkeen niin, että kohtu meinasi jemmata jumalattomia verihyytymiä sisäänsä. Synnytys sujui hyvin ja istukka irtosi ok. Kävin sitten suihkussa ja istahdin synnytyspetille hetkeksi. Kätilö tuli huoneeseen ja ihmetteli, miten mie vuodan yhä niin paljon ja totta, olin ihan veressä. Pötkälleen ja muistaakseni sain toisen piikin, kun kohtu ei supistunut ja kätilö alkoi painella. Törkeällä murjomisella tuli valtavia hyytymiä, ikään kuin ois tullut kaksi istukkaa vielä :( Verta meni paljon, hB laski, jälkivuoto kesti kauan ja alavatsa oli kosketusarka TODELLA kauan. Syyksi epäilivät pitkää käynnistystä ja kohdun rasitusta sen takia.



Art on tänään huippuviikoilla, 42! Peukutusta, että pääsee käynnistykseen ainakin! Mutta sentäs voi sanoa, että tällä viikolla saavat vauvan :) Itse voin sanoa niin kolmen viikon päästä!



Meilläkin kuopuksesta tullut aamukukkuja sairastelujen jälkeen, yöllä tuli meidän sänkyyn jossain vaiheessa ja viiden jälkeen aloitti puolinukuksissa narista "kakku, äiti, pois" :/ Sitä kesti monta minuuttia ja sitten neiti lähti olkkariin katsomaan kirjoja ja kohta taas meidän sänkyyn pyörimään ja jankutti "aa-aa, kukkuu" vaan eipä nukahtanut. Voi noita pieniä hönttejä :)



Neljä vuotta sitten mulla oli pian laskettu aika käsillä, 19.6.04. Hih. Vaan komiasti sekin meni yli ;)



Piia ja poikanen 38+6

Vierailija
4/54 |
16.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viime tingassa muistin että täällähän on uusikin pino varmaan olemassa.



Eipä tännekään mitään kovin ihmeellistä vieläkään - paitsi erotuksena aiempiin päiviin se että mulle ilmaantui eilen sen yhden pienen limaesiintymän lisäksi lonkkasärky, joka alkoi ensin oikean puoleisen kankun tosi voimakkaalla vihlomisella (alkoi aina kesken kävelyn ja oli pakko pysähtyä heti). Muutamia kertoja vetäisi ton "krampin" ja sitten on vaan siitä asti jomotellut kumpaakin lonkkaa nivelistä ja lihakset on hellinä. Jatkuu yhä.



Alaselkää särki koko yön ja särkee yhä (alempaa ja "syvempää" kuin aiemmin). En saanut unta ja torkahtelin ja valvoin selän, lonkkien ja jännittämisen takia jonnekin 3-4 asti, josta eteenpäin sain joten kuten nukuttua. Mahan alle en enää yhtäkkiä ole tarvinut tukea ollenkaan muutamana yönä, kai se on niin iso että lepää itsekseenkin sujuvasti patjaa vasten. Oispa ihanaa jos pääsisi nukkumaan selällään!!



Kiva kun ei sitten ole suihkussa lämmintä vettä, kun stokerilämmitys on eilisestä asti juonitellut ja se oli yöllä sammunut joten vesikin on varmasti jo kerennyt jäähtyä. Pitää kuitenkin ottaa tässä aamukahvit ja käydä edes yrittämässä löytyisikö sitä vettä sen verran että sais lämmitellä tuota selkää..



Sais tää tänään jo tulla, tai edes huomenna... Alkaa olo olemaan niin kypsä kaikin puolin ja samaten tuo liikkuminen niin kipeää ja vaivaista!



Alcatraz 40+3

Vierailija
5/54 |
16.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tiedä mistä johtuu mutta heräsin tosi pahalla päällä. Tokihan vähän pännii se kun mitään ei tapahdu ja pian on jo keskiviikko, mahdollinen käynnistyspäivä, mutta todellinen pahantuulisuuden syy on jossain muussa. Tiuskin miehelle heti herättyäni ja kaivelin sen tekemisistä ja sanomisista koko ajan lisää kiukun aihetta (hyvin alkoi sen eka lomapäivä!). Onneksi se lähti päiväksi mökille kattohommiin ettei pääse enempää kärjistymään tilanne.



Meidän kuopus oli torstaina kuumeessa, perjantaina ja lauantaina kuumeeton, mutta kun oltiin oltu lauantaipäivän mökillä ja lapset lotrasivat järven rannassa tuulessa koko päivän, lapsi olikin (yllätys yllätys) eilisen päivän kuumeessa. Mä olin siis sen kanssa koko eilisen päivän sisällä. Mies kehtasi äsken mökille lähtiessään sanoa että kuopusta ei sitten saa tänäänkään päästää pihalle ettei taas kuume nouse! Mä vedin herneet nenään ja sanoin että kyllähän se on niin että isäntä saa itte jäädä kotiin sisälle kököttämään täksi päiväksi mikäli lasta ei voi päästää pihalle! Varsinkin kun tänään on luvattu parikymmentä astetta lämpöä (ja meidän pihaan ei tuule) ja kuopuksella ei ole eilisillan jälkeen ollut kuumetta!



Lisäksi kyrsii se kun miehen mukana mökille menivät myös appivanhemmat ja tiedän syynkin: miehen sisko perheineen pyysi päästä meidän mökille juhannukseksi kun kuulemma me ei sitä silloin tarvita. Luvattiin kyllä vaikka mä en ajatuksesta innostunutkaan mutta mä käskin miehen tähdentää että siellä ei ole tehty kevätsiivouksia eikä välttämättä muutenkaan oo kaikkia nukkumis-/kesätarvikkeita vietynä koska me ei olla itse oltu siellä juurikaan muutakuin ulkotöissä tänä alkukesänä. Nyt sitten anoppi menee sinne täpisemään että paikat on tiptop kun tytär perheineen tulee juhannuksenviettoon. Mä en tykkää yhtään siitä kun se häärää meidän mökillä!



Huh huh kun helpotti kun sai taas purkautua! Nyt olis kyllä oiva päivä päästä synnyttämään. Tällä kiukulla ponnistaisi tämän 4,5-kiloisen jöötin varmaan minuutissa pihalle!



Pian alkaa varmasti tekstarirumba kun eilen oli niin hiljainen päivä sillä rintamalla. Kaikki haluavat testata vastaanko vielä viesteihin vai olenko jo synnärillä. Huomenna olis nimittäin se maaginen laskettu aika. Vieläkin jaksan toivoa että tää syntyis ilman käynnistystä mutta taitaa olla turha toivo kun ei ole ollut mitään siihen viittaavaa lauantai-illan muutaman kivuliaan supistuksen jälkeen. Limatulppaa olin bongaavinani aamulla mutta sehän ei toki merkkaa vielä mitään.



Tästäkin huolimatta, hyvää viikonalkua kaikille!



Geddy(PahaPäivä)Lee rv 39+6

Vierailija
6/54 |
16.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli kolmas raskaus ja kolmannen kerran jo mennään LA:n yli, mikä oli eilen viimeisistä kuukautisista laskettuna. (12.6. ultran mukaan).

Kyllähän tätä osasi jo odottaakin mutta yhtään helpompaa tämä ei ole.

Olen NIIN kypsä kuin olla ja voi!

Syntyisi nyt viimeistään juhannuksena..



Hurjasti onnea teille kaikille onnekkaille, jotka ovat jo vauvan saaneet :)



Vauva on vielä kovin liikkuvainen ja noi liikkeet tekee todella kipeetä alapäässä. Muutenkin on ihan reilusti supistuksia, muttei kipeitä eikä säännöllisiä. Häntäluuta/alaselkää särkee myös ja nyt toista päivää putkeen päätäkin :(

Keskiviikkona olisi taas neuvola, jospa se olisi jo viimeinen odotusaikana. En usko että vauva tuota ennen syntyy kun liikkuu vielä niin paljon. Molemmissa aikaisemmissa raskauksissa vauva on ollut todella hissukseen pari synnytystä edeltävää päivää. Muutenkin voisi nyt pysytellä masussa ainakin keskiviikkoon niin sitten olisi taas helpommin järjestettävissä tuo tyttöjen hoitoasia.



Jännää että eilen tuli kolme poikaveikkausta sukulaisilta lisää, kun tuli kärsittyä yhdet rippijuhlat. Taitaa olla eka raskaus kun suurin osa on veikannut poikaa. Itselleni se olisi suurempi yllätys jos olisi poika. Mutta tosiaan emme tiedä sukupuolta.



Tänä aamuna nukuin jopa kuuteen, kun muina aamuina on tullut herättyä tasaisesti kolmen aikaan ja valvottua tunnista jopa aamuun saakka. Kaikkea omituista raskauskin saa aikaan. Nyt jo vähän väsyttää, voisi ottaa torkut mutta vähän mahdotonta kun tytöt + kummityttö tuossa touhuaa, eikä niin kovin hissukseen..



Ihanaa kun miehellä alkaa kahden viikon päästä kesäloma. Ja kenties jopa sitä ennen ehtii vähän isyyslomaillakin. Niin toivoen..



Koitetaan kestää me kaikki jotka vielä odotamme nyyttejämme :)

Olisi tosiaan kiva saada sitten tuonne vauvapuolelle jatkumaan nämä keskustelut, kun vauvanhoidossakin tulee varmasti kaipaamaan ajatuksianne!



Minttu RV 40+1

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
8/54 |
16.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt se Art sitten pääsi aika varmasti synnyttään, täällä peukut pystyssä ja hengessä mukana!!



Meidän kiltti piltti nukkuu ja syö kuin unelma. Esikoinen on ja kaikki on mennyt tosi hyvin. Viime yönä nukuttiin 5h putkeen =) mä jo heräilin että eikö se syökään.. illalla nukku kans hyvät 17-21.



Kixnix: joku tais jos suositella kaurapussia, mäkin kokeilisin sitä eihän sitä tiedä jos auttais. Tsemppii! Mulla lähti jo sairaalas onneksi hyvin imetys käyntiin mut oli nännit aika hellinä, nyt pakkautunut välillä aika pinkeeks, yritin kans vähän pumppailla mutta olematon määrä tuli.



Jesh, mut kaikille voimia loppumetreille!



-Zurite ja nyytti 11vrk

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/54 |
16.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onnittelut taas vauvautuneille! Nyt on laskut menneet jo pahasti sekaisin ketä olen onnitellut, mutta kaikille tasapuolisesti onnea : )



Taas olis neuvolassa käyty. Eikä taaskaan mitään uutta, kaikki hyvin. Alapaine oli hiukan koholla, muuten kaikki kunnossa. Vauva liikkuu, sydänäänet hyvät jne. Odotellaan siis yliaikaiskontrolliin pääsyä, joka on vasta 23.6 eli silloin on jo rv 42. Toivon kyllä tosissaan, että syntyis ennen sitä. Taitaa muuten olla jo melko möykky ja kuka ihme sen saa tuolta ulos!



Voinnissa ei siis juurikaan uutta. Paitsi on mua eilisestä asti supistellut enemmän ja kipeämmin, mutta säännöllisyyttä ei ole vielä havaittavissa. Lisäksi neuvolassa kun kävin pissanäytettä antamassa oli pikkuhousunsuojassa jotain punertavaa. Aina se pieni toivonkipinä kuitenkin herää jos jotain uutta oiretta ilmaantuu...



Taas yöllä oli melkein parin tunnin ajan hereillä, kun ei vaan nukuttanut ja mietin kaikkia tyhmiäkin asioita (olikohan jollain muullakin sama ongelma) Sitten kun vihdoin ja viimein taas nukahdin, nukuin levottamasti ja mikään asento ei ollut hyvä.



Anoppi on tulossa tänään meille ainakin muutamaksi päiväksi. Toisaalta kiva jos vaikka katsois noita isompia ja touhuais niiden kanssa, että saan levähdellä. Toisaalta en kyllä jaksa ketään passata ja mua jo muutenkin ärsyttää jatkuvat kyselyt, että joko on syntynyt, niin sitten vielä on koko ajan tuossa ja ei saa rauhassa olla. No ompahan helpompi ainakin synnyttämään lähteä kun ei tarvi lapsia lähteä mihinkään kuskaamaan. Ja saapahan munkin äiti levähdystauon kun on jo kaksi viikkoa ollut ympärivuorokautisessa valmiudessa.



Itse myös olen ajatellut samaa, että olisi mukava jatkaa keskusteluja tuolla vauvapuolella. Aina sitä jotain vinkkejä saa ja tarvitsee vauvojen kanssakin : )



Mukavaa alkavaa viikkoa! Ja hyviä vointeja!



Tuikku rv 41

Vierailija
10/54 |
16.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä noi ihmiset osaa olla raivostuttavia noiden joko, joko -puheluiden kanssa. Antaisivat olla rauhassa, kyllä tieto sitten tulee kun on jotain kerrottavaa. Eilen mulle VASTATTIIN puhelimeen "joko!?!" Hiukan vedin herneet nenään, kyllä mä nyt toivoisin että kun puhelimeen vastataan, niin voisi ensin vaikka sanoa "Hei". Olen myös huomannut, että ei tee mieli tekstailla tai soitella kenellekään. Yrittää vältellä niitä onko tuntemuksia -kysymyksiä.



No täällä vasta 10 päivää yli ja omassa olossa ei valittamista. Toki en pistäisi pahakseni, jos syntyy. Mutten valita. Tietty toivon, ettei tarttis käynnistykseen asti mennä (vaikka pahalta näyttää) ja vauvan koko mietityttää kokoajan.



Tänään on viimeinen neuvola, ylihuomenna sairaalaan ekaan yliaikaiskontrolliin. Silloin ainakin saa tietää kohdunsuun tilanteen. Toivotaan, että jotain pientä olisi tapahtunut.



Tsemppiä kaikille mahansa kanssa pyöriville. Sekä ihanaa vauva-arkea kaikille sitä viettäville. Ja meille kaikille paaaaaljon suppareita!



Eliador 41+3

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/54 |
16.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja tsemppiä kaikille muillekin yli lasketun ajan kärvistelijöille. Mullakin on tänään neuvola, ja siellä kai varataan jo aika yliaikaiskontrolliin Taysiin jonnekin ensi viikon alkupuolelle. Toivottavasti ei tarttis sinne mennä, mutta toisaalta haluaisin tietää, mikä tilanne on kohdunsuulla. Neuvolassa sitä ei ole tarkistettu kuukauteen.



Viime yönä oli jatkuvampaa supistelua, kun kokeiltiin illalla miehen kanssa sitä yhtä ässää. Kaikista ässistä se on kyllä vaikuttanut kaikista tehokkaimmalta ;D Tosin supistelut vähentyivät heti aamun tullen ja nyt ei ole oikeastaan mitään tuntemuksia. Täytyy varmaan ottaa tuo S-treeni jokailtaiseksi rutiiniksi, niin saadaan kenties nyytti ilman käynnistelyjä :)



Haissa 40+5

Vierailija
12/54 |
16.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Päätinpähän vain tulla ilmoittautumaan että kokonaisena ollaan edelleen, eikä mitään merkkejä synntyksestä ole. Toivottavasti en joudu enää juhannuksen yli kärvistelemään. Ylihuomenna olisi sitten viimeinen neuvola ja sen jälkeen sitten voisi varailla aikaa yliaikakontrolliin.



Ja paljon onnea kaikille jo vauvan saaneille!



sroigh 40+5

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/54 |
16.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tänään kävin neuvolassa ja sf pompsahtanut nyt sitten 40 (viime viikolla oli 37 eli 3cm kasvua viikossa), rv 39+0 siis tänään. Paino oli noussut viikossa 700g ja veren paineet oli ensimmäisen kerran korkealla koko raskauden aikana, pissa kuitenkin puhdas. Verenpaineeseen vaikuuti varmaan se että viime yönä nukuin alle 4 tuntia. Koko päivä on mennyt ihan sumussa, ihan kuin olisi kaamea krapula..



Keskiviikolle varattiin äippäpolille aika jossa katsotaan tuo lapsiveden tilanne sitähän minulla on siiis PALJON! Maha on täysin pinkeä koko ajan ja vauva mahtuu pyörimään miten sattuu. Päivittäin ainakin 3 kertaa ui puolelta toiselle ja potkut tulevat milloin mihinkin. Viime viikon puolivälissä meinasi jopa keikahtaa ylös alaisin, mutta sain kädellä painettua vastaan että lopetti pepun änkemisen alas..



Neuvolassa ei saanut edes merkittyä onko rt vai ei, uskoisin kuitenkin että yhä on pää alas päin koska potkut tulevat kylkiin ja kylkiluiden alle..



Kysyin neuvolassa pitäisikö tilanteesta huolestua ja neuvolatäti oli sitä mieltä että ei. Vkolla 36 tehdyssä ultrassa oli tarkistettu että maha jne vauvalla näyttävät normaaleilta eli veden kertyminen ei todennäköisesti johdu lapsen rakenteellisesta viasta. (joskus lapsivettä tulee paljon jos lapsen ruuansulatus ei toimi eli vauva ei niele vettä/pissaa sitä). Usein syytä veden paljouteen ei löydy ikinä, sitä vain on paljon.. No tämä ei minua juurikaan rauhoittanut (väsymys varmasti auttoi minua lietsomaan paniikkia pään sisällä) ja kun pääsin neuvolan ovesta ulos repesin täysin. Autossa itkin jo ihan hulluna. Puoliso raukka yritti rauhoitella ja lohduttaa...



Mie olen niiiiin kypsä tähän mahan kokoon. Syntyis jo. Pääasia tietty että vauvalla olis kaikki hyvin mutta mie en enää jaksa tätä mahaa. En enää halua edes mennä ulos kun kaikki tuijottaa minua kuin vähä järkistä..Perkele tänään meinasin näyttää yhdelle mummolle keskisormea kun oikeasti vitutti niiin paljon se tuijotus...



Nyt aloin tänään sitten miettimään sitäkin että miten minun kroppa ikinä palautuu tästä singutustilasta??! Tuo mahanahka jää varmasti ikuiseksi lerpaksi roikkumaan 30cm pussina mahan kohdalle....nyyh... Te jo aikaisemmin synnyttäneet, kertokaa nyt hyvänen aika lohduttavia kertomuksia siitä miten nahka kuroutuu/ (tai ei kuroudu) synnytyksen jälkeen...



Ainoa positiivinen asia on se että pari päivää on tullut limatulppaa, josko se tästä..Yliaikaiseksi tätä ei varmaan päästetä (niin neuvola epäili) ja voi luoja jos minusta ikinä on yhtään sisua löytynyt niin nyt sen käytän ja jos tämä mukelo ei ole ulkona ens maanantaina, jolloin mulla on LA, niin mie vaikka ilman määräystä änkeä äippäpolille ja vaadin sen käynnistyksen...





Huoh, kyllläpä helpottaa tämä purppasu....anteeksi ja kiitos..=(

Vierailija
14/54 |
16.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Iltapäivällä oli siis se PÄI-aika ja sain käynnistyksen HUOMISELLE. Tärkeintä oli kuitenkin että vauvallla kaikki on hyvin painoarvio oli 3400g ja edelleen ei jalkovälissä näkynyt kuin "jotain epämääräistä syheröä" (mieheni kommentti)



Aamulla siis tosi toimiin. TOIVON NIIN PALJON että lähtisi heti, niin ei tarvitsisi jäädä kärvistelemään...



Niin ja MUSTIKALLE sellaisia terveisiä, että kyllä sulla on toivoa sen vatsanahan kanssa. Ainakin itse olen palautunut kahden jälkeen rantakuntoon ja vatsat ovat olleet vähintään yhtä piukeita kuin aamuisessa kuvassa ; )



KIITOS vielä TSEMPISTÄ SISKOT - se on tullut tarpeeseen!!!!



art rv42 tasan - huomenna jo +1

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/54 |
16.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täytyy tässä omien valitusten lomassa kommentoida, että artilla on kyllä aika kunnioitettavat viikot kasassa!! Onneksi pääset huomenna käynnistykseen, tsemppiä ja toivottavasti lähtee tosiaan heti käynnistymään!



Deepest_Blue 39+6

Vierailija
16/54 |
16.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onneksi huomenna pääset mahasta eroon ja saat nyytin kainaloon, toivotaan, että käynnistyy samantien.

Ja mustikka, kyllä mullakin on vatsa palautunut, kunhan malttaa ensin palauttaa ne syvät vatsa- ja selkälihakset ennalleen, ja sitten vaan treenailemaan;) Älä huoli. Jo imetys vie hirmuisesti ylimääräistä mennessään. Muista vain, että se maha ei katoa samantien kun vauva sieltä poistuu (oli muuten mulle aikanaan yllätys, miten iso maha on vielä synnytyksen jälkeen, kun kohtu ei ole vielä palautunut;))



Mä olen ihan puhki, eikä oireen oiretta. Oltiin tänään muksujen kanssa kesäteatterissa kattomassa Rölliä. Ja illalla, kun mies oli reissussa (soitteli yhtenään, että joko on oireita, raukka parka;)) niin käytiin vielä mun äidillä, joka teki mulle jalkahoidon, kun valitin, etten pysty edes jalkojani hoitamaan!!! Ihanaa oli olla oman äidin hoivattavana, harvinaista herkkua!



Mutta nyt taas supistuksia odottelemaan, supistusrikasta yötä sitä toivoville, siis myös minulle!



Selma38+6

Vierailija
17/54 |
16.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

...joten nyt on luvassa omanapaista tajunnanpurkausta vaan, jos huomenna jaksais kommentoida noita teidänkin kirjoituksia :) Artille tsemppiä!!



Tänään tuli taas sukulaiset noita portaita jatkamaan (yhtä kaiteenpätkää vaille valmiit, jippii!) ja siivottiin sitten siinä 13-17 välinen aika tätä sikolättiä. Ette usko mitä kaikkea voi noiden nahkasohvien irtotyynyjen välistä löytyä! Millä minä saan nuo pojat kuriin?? Siellä oli kaikkea mahdollista tikkaritikuista karkkeihin ja karkkipapereihin, leegoihin, sinne oli valutettu sulanutta jätskiä, limpparia yms tahmaisia tunnistamattomia aineita. Ottaa suunnattomasti kupoliin kun olen koittanut kohta puolitoista vuotta takoa kalloon että ne sohvat on yli 20v vanhat mummon minulle lahjoittamat merkki-antiikkisohvat enkä halua että pojat omalla välinpitämättömyydellään ne pilaa, kun niitä on tähänkin asti saatu varjeltua uudenveroisessa kunnossa.



Muutenkaan en malttanut olla osallistumatta siivouksiin yms ja kuskailin tavaroita, pesin lattiat itse, ruuvasin cd-telineen seinälle (odottanut miehen laittamista 1 kk) sekä ruuvasin sängyn päälle lukulampun (odottanut 2kk että mies laittaa...).



Sitten mies tuli töistä, käytiin kaupassa (3 kassillista ruokaa). Sitten ne lähti mikroautoa testaamaan ja tein iskias kiljuen pizzaa 4 pellillistä. Kyllä tuli hyvää. Sitten sain jo ensimmäistä kertaa päivän saarnojen jälkeen patistaa poikia siivoamaan uusia sotkujaan (nuorempi hyppii pleikkarin johtojen yli ja lähes pudottaa koko laitteen pöydältä lattialle), vanhempi on varistanut sohvalle farkkujen lahkeista ison kasan hiekkaa, nuorempi on jättänyt kenkänsä pitkin eteisen uusia portaita (joista JUST AIEMMIN oli sanottu että sinne ei mennä kengät jalassa), ja vanhempi oli TAAS nakellut kuulapyssyn kuulia koirien syötäväksi pitkin lattioita (tästä on sanottu jo viikon verran että niitä kuulia ei saisi tuoda ollenkaan sisälle).



Että semmonen päivä mulla!! On siivottu, saunottu, otin vähän siideriä, ja viimestä ässää saa nähdä jaksaako enää. Kokeillaan. On kyllä ottanut voimille... Miehen kanssa suunniteltiin että huomenna olis hyvä päivä lähteä, kun sillä on viimenen parin tunnin työkeikka aamulla ja sitten ei ole enää mitään hommia edessä. Neuvoinkin sille nyt hevosten ja koirien ruokinnat valmiiksi.



Lisäksi saa jännätä varsooko se toinen tamma ennen mua, se oli tehnyt vahatipat jo päivällä (yleensä merkki lähellä olevasta varsomisesta).



Jatketaan huomenna...



Alcatraz 40+3 jos oikein muistan...

Vierailija
18/54 |
16.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Blaah. Tuo ehkä kuvastaa kaikkein parhaiten tämän hetkistä olotilaa... Mutta ei kyllä tässä kehtaa hirveesti valitella, on täällä moni jo pidemmälläkin. Artille oikein erityistsempitykset - sinä se olet kauan kärvistellyt. Mutta huominen sitten tuokoon helpotusta - tsemppiä ja toivotaan, että käynnistyy sitten nopeasti.



Onnittelut vauvan saaneille, jos en ole jotakuta muistanut huomioida!



Tänään on vauva painanut jotenkin erityisen paljon koko päivän, tuntuu ihan että maha tippuu tai vähintään repeää. Jospa se pikkuinen nyt tosiaan alkaisi sieltä sitten pikkuhiljaa tullakin... Selkääkin on taas ajoittain jomotellut ja supistuksia tullut jonkun verran. Muutenkin vähän erilainen olo - en osaa paremmin selittää. Tiedä sitten, tarkottaako mitään. Toivottavasti.



Olipa muuten kiva lukea jossain välissä, että Taysissa ei ollut ruuhkasta tietoakaan. Toivon totisesti, että olis edes kohtuullisen rauhallista sitten, kun oma h-hetki koittaa.



Juhannuskin lähestyy vauhdilla. Saa nähä, ollaanko yhtenä vai kahtena kappaleena sillon. Jos vielä yhtenä ja vointi sallii, niin saatetaan poiketa yksillä juhannusjuhlilla päiväseltään. Muuten kyllä ollaan sitten kotona. Ei paljon uskalla lähteä mihinkään...



Nooh, ei kun kivoja kesäpäiviä. Kaikille niitä juttuja, mitä kukin kaipailee :)



makri, 39+5

Vierailija
19/54 |
16.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Art: tsemppiä huomiselle! Toivotaan tosiaan että koitos tulee olemaan nopsa ja helppo (itse olin varautunut olemaan taas puoli vuorokautta salissa mutta syöksyllähän tuo sitten tipahti.... ;-))) Mutta pääasia että pääset vihoin tositoimiin!



Mustikka: tämä nyt ei kovin rohkaisevaa ole,mutta....

itselläni valitettavasti kaksosten odotuksen jälkeen vatsanahka ei koskaan palautunut vaikka kilot lähtivätkin nopsasti pois. Sen verran äärimmilleen se pötsi venyi että ylimääräistä roikkuvaa nahkaa on vaikka muille jakaa vaikka kiloja ei olekaan. Kun eihän sitä nahkaa jumppaamalla pienemmäksi saa :-(

Eli itse en kuulu niihin onnekkaisiin joilla kroppa ei kärsi, eli lottovoittoa odotellaan jotta pääsisi vähän tuota reppu roikkuvaa kirurgin veitsen alle kuskaamaan.

Pidetään peukkuja että itselläsi kuitenkin myös se nahka palautuu, ei se masu yhtä vauvaa odottaessa kuitenkaan ihan yhtä iso ole kuin tuplia kantavalla ;-)



Joko pistetään vauvapuolelle oma ketju pystyyn?



Nappula ja typy 10vrk

Vierailija
20/54 |
16.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

artille paljon onnea..toivotaan et käynistyy nopesti ja saisit pian nyytin kainaloon :) olethan odottanut jo TODELLA pitkään!!



mustikka1981 viikko sit sain pojan ja tänään kokeilin farkkuja..ja ne mahtu :) mul enään pieni maha jäljellä! kaikki ihmiset palautuu erinlailla..toiset viikossa ja toiset kolmessa kuukaudessa!



onks kenelläkään kokemusta emma merkkisestä rintapumpusta?? onks hyvä?? ajattelin ostaa rintapumpun, mut en tiedä minkä merkkisen!! kaikki saman näköisiä, mut onks hirveitä eroja toimivuudessa?? ainakin isoja hintaeroja!!