Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Minne Tampereella alkuraskauden ultraan?

20.01.2006 |

ja paljonko mahtaa maksaa? Onko muuten totta, että nykyään tehdään vain yksi ultra, joko np-ultra tai rakenneultra? Esikoisen odotusaikana tehtiin vielä ne molemmat.

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
21.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt vasta luin noita neuvolan papereita ja toden totta, siellähän tää ultrajuttu mainitaankin. Silloin esikoista odottaessa tehtiin vielä noi molemmat, vuonna -02. lisäksi käytiin 3D-ultrassa rv 26. No, täytyy vielä miettiä tota ultraa, aika hintavaahan se on. Sitä vaan pelkää heti alusta asti kaikkea mahdollista, tällä hetkellä sitä, että onko siellä kaikki ok. Olis ihana jo kuulla pienen sydämen syke.

Vierailija
2/10 |
20.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli kyllä tehtiin molemmat keskusäitiysneuvolassa. Epäselvyyksien takia käytiin sitten vielä yksityispuolella rakenteessa, sen normaalihinta olisi ollut 200 euroa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
20.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä niin on, että Tampereella tarjotaan vain yksi ultra, JOS ei ole mitään " hyvää" syytä toiseen (tai useampaankin) ultraamiseen.



Itse kävin -04 rakenneultrassa Keskustorilla Gynekologikeskuksessa Tommi Vimpelillä, ja ihan voin suositella.



-Tua

Vierailija
4/10 |
20.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikä silloin puhuttu mitään että olisi vain yksi ultra. On kyllä hullua jos pitää itse valita kumman ottaa. Kannattaisiko kustannussyistä valita sitten yleisellä rakenne ja yksityisellä niskapoimu, jos valinnan joutuu tekemään.

Ja ultraajista, Vimpelillä kävin edellisessä raskaudessa (hyvä tyyppi ja osaa asiansa) ja lisäksi olen käynyt Kuukankorvella (voi sanoa samaa).

Vierailija
5/10 |
20.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juuri luen paperista, että " tutkimus tehdään vaihtoehtoisesti 13 tai 19-21 raskausviikolla" . Ja toisessa sanotaan, että " ultraäänitutkimuksia on 1-2" . Itse en päässyt -04 kuin yhteen, tosin jos on vähänkään syytä, luulen että toiseenkin pääsee aika helposti - mutta ei siis automaattisesti. Paitsi Ghee...?! Sulla on käynyt hyvä tuuri! ; )

Vierailija
6/10 |
20.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

molemmat ultrat kyllä esitellään neuvolan papereissa!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
20.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kävin -04 useaan kertaan Koskiklinikalla gynekologilla ultrassa ja silloin maksoi joka kerta noin 100e miinus kelakorvaus. Joka kerta sain hyvää ja asiantuntevaa palvelua, vaikka lääkärit vaihtelivat.

Tampereella tosiaan nykyään valitaan joko niskapussi- tai rakenneultra. Neuvolassa kehottivat menemään niskapussiultraan, sillä jos siinä todetaan jotain (tai jotain muuta ilmenee), niin saa automaattisesti lähetteen rakenneultraan. Näin juuri kävi minulle nyt toista odottaessani.





Vierailija
8/10 |
20.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

On ihan totta, ettei Tampereen kaupunki tarjoa automaattisesti kuin yhden ultran. Tämä käytäntö ollut jo pari vuotta. Juuri siksi, että ne äidit jotka tarvitsevat toisen tai kolmannenkin käynnin, pääsevät.

Itse esikoista odottaessa (2004) valitsin np-ultran ja siellä selvisi, että istukka on edessä, joten sitä haluttiin kontrolloida eli pääsin rakenneultraan. Kolmas kerta oli n. kk ennen synnytystä kun huolestuin alhaisesta sf-mitasta ja neuvolasta sain luvan varata ajan. Kaikki oli ok, mutta ihan helposti sen ajan sain.



Nyt tämä toinen lapsi (la kesäkuussa), olen käynyt jo np-ultrassa ja pääsen rakenneultraan, sillä vauvan huono asento esti sydämen tutkimisen. Eli kyllä tosi helposti sen toisen ajan saa, vaikkei mitään vikaa varsinaisesti havaittaisikaan.



Yksityiseltä ei siis ole kokemuksia, mutta kuten joku aiemmin tässä ketjussa mainosta, Tommi Vimpelin todella hyvä lääkäri ja ottaa vastaan Gynekologikeskuksessa Keskustorilla. Samainen lääkäri työskentelee juuri keskusäitiysneuvolassakin ja hänellä olen käynyt kaikki ultrat molemmissa raskauksissa.

Hinta on siinä hieman alle 100 euron luokkaa yksityisellä, ystäväni ovat kertoneet.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
20.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja onpas ollut teillä kalliita ultria...



Kävin koskiklinikalla Tuukka Tarkkilalla alkuraskauden ultrassa ja myöhemmin vielä rakenneultrassa. Alkuraskauden ultra maksoi n. 70¿ kela-korvausten jälkeen ja rakenneultra n. 50¿. Todella hyvä ja kokenut lääkäri! Selitti kaiken juurta jaksain ja oikein patisteli kyselemään paljon =)



Ja meillä vielä kävi sitten niin, ettei ensimmäisessä alkuraskauden ultrassa näkynyt vielä muuta kuin ruskuaispussi kun viikkoja olikin luultua vähemmän ja Tarkkila ei ottanut mitään maksua tästä käynnistä. Antoi uuden ajan kahden viikon päästä ja sanoi, että siitä kerrasta sitten maksetaan täysi hinta.

Vierailija
10/10 |
20.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta mulle ainakin sanottiin, et kannattaa valita np-ultra (mulla oli käsitys, että neuvolan kans saa vain yhden) ja sinne sit mentiin. Kaikki oli todella hyvin, mutta silti sovittiin heti uusi aika. Maanantaina siis rakenneultraan.