Minkälaisia kokemuksia perätilan kääntämisyrityksistä???
Tänään äitipolin kontrollikäynnillä huomattiin, että vauva oli kääntynyt rt:stä perätilaan. Sain uuden ajan viikon päähän, jolloin yritetään kääntää, jos ei ole siihen mennessä itsestään kääntynyt.
Olen ymmärtänyt, ettei se ole mikään miellyttävä toimenpide. Miten olette asian kokeneet, ja onnituiko yritys?
Myös ajatus sektioon päätymisestä hieman hirvittää. Odotan kolmatta, ja aiemmat lapset ovat syntyneet alakautta.
Viikkoja nyt 36+1
Kommentit (3)
Pikaisesti vastaan, poika kun taitaa kohta henkilökuntaa..
Meillä oli sama tilanne, eli vauva istuskeli mahassa. Käännöstä yritettiin kättärillä rv 37. Ensin otettiin sydänkäyrää, sitten käännettiin ja sitten taas sydänkäyrää ja kahden tunnin kuluttua vielä vähän käyrää..
Vauva kääntyi ensimmäisellä käännöksellä, mutta kääntyi nopeasti takaisin pt. Toisella yrityksellä ei enää kääntynyt ja kaveri jätetiin istuskelemaan =)
Alateitse oli tarkoitus kuitenkin synnyttää lantio kun havaittiin palvimetriakuvissa tilavaksi. Toisin kävi, vauva ei ottanut syntyäkseen ja perätiloja kun ei kättärillä käynnistellä, niin mentiin suunniteltuun sektioon rv41+5.
Käännös ei ollut mielestäni kummoinenkaan toimenpide, vaikka jännitin sitä kovasti ja pari unetonta yötäkin asian tiimoilta vietin. Sitä ei siis kannata pelätä. Koko kääntämisen ajan ultrataan ja tarkkaillaan sikiön vointia, napanuoraa ja istukkaa, joten toimenpide ei ole vaaraksi vauvalle. Ja jos jotain poikkeavaa havaittaisiin, jäisi potilas tarkkailuun tai mentäisiin suoraan leikkaussaliin ja sektioitaisi vauva ulos.
Sektio oli myös helpompi kokemus kuin etukäteen pelkäsin. Kaikki oli hallittua, olihan kyseessä suunniteltu sektio. Ensimmäiset kolme päivää leikkauksen jälkeen olivat kamalat, mutta eivät mitenkään kestämättömät. Kipuja oli, mutta niiin sai lääkettä. Ja eipä ne lapset kai koskaan synny ilman kipua. Viikon päästä leikkauksesta olo oli suht normaali ja tikitkin sai pois. Pari viikkoa leikkauksesta olin jo parantunut. Nyt kun leikkauksesta on 2 kk, leikkauksesta on jäljellä pieni siisti täysin parantunut arpi ja hieman tunnoton maha (tunto palautuu yleensä 6kk-12kk leikkauksen jälkeen).
Tsemppiä sinulle perätilapähkäilyjen kanssa! Toivottavasti vauvasi kääntyy itsestään ja jos ei, niin älä turhaan panikoi tulevien toimenpiteiden suhteen, kaikki menee varmasti hienosti.
Noema ja Onni 2 kk
..tosin mahassa komeita mustelmia ja sattu aivan helvetisti.
ensin käännöstä yritti lääkäri,joka suurinpiirtein taputteli vatsaa,ei onnistunut joten annettiin supistuksia estävää lääkettä ja tuli uusi käännyttäjä. jo käänty ja toimitus oli tosi nopee,mutta erittäin kivulias. mitään traumoja ei kuitenkaan jäänyt,joten jos vastaava tapaus tulis uudelleen,niin en pelkäis hetkeekään.
eli nou panik.
istuskelijoita ja molempia yritetty kääntää.Esikoinen ei liikahtanut
piiruakaan mihinkään suuntaan ja koin kääntämisen epämiellyttävänä.
Vauva syntyi sitten sektiolla,mokomakin jääräpää... :)
Toinen käännettiin kahdesti,molemmilla kerroilla (jälkimmäinen jo
rv 39)kääntyi erittäin helposti eikä ollut yhtään inhottavaa.Toisen
kääntämisen jälkeen hän suvaitsi jäädäkin pää alaspäin ja syntyi
alakautta.
Mutta tarkkailu on tosiaan erittäin hyvää,ei tarvi pelätä että vauva
jäisi jotenkin huonosti.
:)
Onnea matkaan!
Riisimuro ja jääräpäät