Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Maleme/Kreeta ?
28.07.2013 |
Hei!
Syksyllä aion lähteä reissuun ja Kreetan Maleme kiinnostaa. Nettisivuilla sitä sanotaan rauhalliseksi paikaksi ja lähinnä auringonootton, lepäämiseen ja akkujen lataamiseen soveltuvaksi.
Tämä kuulostaa juuri sopivalta. Kysyisin kuitenkin, onko siellä minkä verran ravintoloita, ruokakauppoja, kahviloita, leipomoita, gyros-paikkoja yms.? Onko siellä kaikki mitä matkaaja viikon aikana tarvitsee vai pitääkö lähteä jotain "hakemaan" Plataniakseen? Baarit ja yöelämä ei kiinnosta. Kiitos vastauksesta!
- Miksu
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Hei!
Kiitos viestistäsi.
Maleme on lomakohteena todella rauhallinen, mutta keskustassa on kuitenkin muutama taverna sekä pieniä supermarketteja. Mikäli tahtoo tehdä ostoksia tai saada enemmän ravintolavaihtoehtoja, tulee kuitenkin matkustaa Plataniakseen tai Haniaan.
Uskoisin Malemen sopivan lomakohteeksi varsin hyvin, mikäli suunnitelmana on viettää lomaa lähinnä hotellialueella ja tehdä ehkäpä päiväretki Haniaan. Malemessa sijaitsevassa Louis Creta Princessissä on on all inclusive –palvelu ja näin ollen ateriat tarjoillaan hotellilla.
Valikoimastamme löytyy toki vaihtoehtoja myös esimerkiksi Plataniaksen laitamilta rauhallisilta alueilta, mikäli sijainti lähempänä vilkaampaa keskustaa on mielessä. Näissä hotelleissa kuitenkin harvoin on all inclusive –palvelua.
Mukavaa loman suunnittelua!
Ystävällisin terveisin
Terhi / Finnmatkat
myynti@finnmatkat.fi