Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

dengue-kuume Madeiralla

Vierailija
15.11.2012 |

Hei!

Olemme perheemme kanssa lähdössä Madeiralle kuun lopulla, mutta tieto monista dengue-kuume-tapauksista on vienyt osan matkailosta. Miten paljon niitä hyttysiä pitää nyt pelätä? Voiko

Madeiralla lomailla nautinnolla?

Välillä epäilen olevani turhan hysteerinen kun mietin matkakohteen vaihtamista (siitä joutuisi näin lähellä matkaa maksamaan tosi pitkän pennin) mutta toisaalta varsinkin lapsen turvallisuus mietityttää oikeasti, mitä jos hän sairastuukin vakavammin? Eikä sitä itsekään haluaisi sairastua.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
16.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

koko ajan. Sinne matkustetaan kuitenkin paljon, kymmeniätuhansia suomalaisia vuosittain. Minne tahansa matkustat niin voit sairastua vakavasti.

Joko otat sen riskin tai pysyt kotona (voihan sinnekkin kuolla).

Vierailija
2/3 |
16.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyttysen puremilta voi yrittää suojautua esim vaatetuksella ja hyttyskarkotteilla. Monissa maissa on jatkuva riski sairastua Dengue kuumeeseen, mutta ei sitä kukaan päivittäin ajattele ja pelkää. Jos nousee korkea kuume matkan jälkeen niin varmaan hakeudut silloin lääkäriin muutenkin. Hoidetaan sairaudet sairastumisen jälkeen, eikä panikoida etukäteen. Vakavasti voi sairastua myös Suomessa, ei Suomi ole mikään lintukoto, jossa ollaan turvasssa kaikilta mahdollisilta tartunnoilta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
3/3 |
17.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei



Dengue kuumetta esiintyy maailmanlaajuisesti trooppisilla aluella. Eri puolilla maailmaa esiintyy ajoittain voimakkaampia epidemioita. Kesällä 2012 oli Madeiralla poikeuksellisen paljon kuumetapauksia.



Parhaiten kuumetaudilta suojautuu ehkäisemällä hyttysenpistoja esimerkiksi hyttyskarkotteilla tai peittävällä vaatetuksella. Hotellihuoneisiin on myös saatavilla pistorasiaan laitettavia hyttyskarkotteita. Itse olen kokenut tämän tehokkaaksi tavaksi karkoittaa hyttyset varsinkin yöaikaan.



Lisätietoja epidemioista kannattaa kysyä omasta terveyskeskuksesta tai nettisivulta rokote.fi.



Terveisin

Finnmatkat

Tiina

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi viisi neljä