Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Oletko ollut kansalaistottelematon vauvanhoidossa?

08.02.2009 |

Oletko tehnyt jotain toisin kuin neuvolat suosittelevat, tai jättänyt tekemättä? Tunnusta "alhaiset" tekosi! ;)



Omat tunnustukseni: olen sekoittanut vauvanruokaan (itse tehtyyn) pienen määrän rasiamargariinia, maun antajaksi. Ja kiinteät aloitin vauvalle jo 3 kk iässä. Myös saunan löylyhuoneessa käväisin kerran hänen kanssaan. :p

Kommentit (9)

1/9 |
08.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

No ainaki se tuli heti mieleen, että kun neiti (nyt 1v 7kk) oli noin vuoden ni oli saanu d-vitamiinia ehkä 5 kertaa.. Saunottu on kyllä ihan ahkerasti jo ennen ku neiti oli lähelläkään vuotta.. Ekaa kertaa ehkä muutaman kk iässä, tosin vähillä löylyillä, mutta joka tapauksessa. En tiiä meneekö sekin tähän kastiin, että vielä ei ole otettu mitään rokotuksia. Mitähän muuta.. Mutta eikö siinä jo ollutki :) Kiinteitä aloteltiin vähän puolivuotiaana, mutta kun ei itellä oikeen riittäny viitseliäisyys ja neidillekää ei kauheesti maistunu, ni lykättiin vähän.. Tosin aamupuuro tuli sitte aika äkkiä kuvioon, koska mies hoiti tyttöä kotona, kun mä lähin kouluun jo kun ikää oli vauvalla vajaa 4 kk.. Ja päivärytmi.. Siitä ei meiän perheessä oo oikeen ollu hajuakaan.. Vauva ollut mukana menossa ja hyvin on ollut sopeutuvainen lapsi.. Tosin välillä menny ihan ylikin, että vaikka tottunu käymään nukkumaa ennen puolta yötä, ni koska äiti ja isä valvoo ni vauvakin valvoi johonki kahteen asti tms. Aamulla nukutaan, jos nukuttaa ja syödään sillon ku nälkä on.. Että sellasta. Kertokaahan muutkin ;)

Leeti rv 37+4

Vierailija
2/9 |
08.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo, olen ollut. Kiinteät aloitin myös kolmekuiselle, jässikkä tarvitsi kunnon sapuskaa. D-tippojen antamista lykkäsin kaverin suosituksesta (4 lasta). Iltaitkuja oli meilläkin lapsen ollessa kaksikuinen, mutta hyvin vähän verrattuna moniin muihin vauvoihin, eikä itkuja ollut sitä ennen eikä sen jälkeen. En tiedä, oliko tässä yhteys d-tippohin, mut helpolla joka tapauksessa päästiin (ja korvikkeessa on onneksi d-vitamiinia).



Vauva istui ryhdikkäästi jo varhaisessa vaiheessa, joten annoin istua (sylissä).

Olen myös käyttänyt vauvalla lähes alusta asti litteää tyynyä, koska se paransi vauvan yöunet lähes kaksinkertaiseksi. Tosin tämän toinen terkkari kielsi ja toisen mielestä se oli hyvä idea, joten en tainnut kovin tottelematon olla. :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
09.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun vasta sitten kun aloitettiin kiinteät (5,5kk). en vain yksinkertaisesti muistanut niitä aiemmin...



Neuvolassa suositellaan myös ulkona nukuttamista. Meillä nukutaan melkein poikkeuksetta aina sisällä päikkärit. Sopii paremmin meidän rytmiin ja joskus haluan itsekkin nukkua pienet päiväunet, jos yöllä valvottu. Sitä en uskaltaisi tehdä jos tyttö nukkuisi ulkona.

Vierailija
4/9 |
10.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

D-tippoja alan ite antamaan vasta, kun vauva on vähintään 3kk. Tuolle kun tulee entistä enemmän vatsavaivoja niistä.



Neuvolassa suositeltiin nukuttamaan ulkona, mutta en uskalla sitä vielä ulkona nukuttaa, kun nukun itsekin päikkärit sillon kun vauvakin ja vaikka mulla itkuhälytin onkin, niin en silti vain vielä. Sitten vasta, kun alkaa nukkumaan hieman pidempiä aikoja, kun 1-3h.

Vierailija
5/9 |
10.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun käsittääkseni vain öljypohjaiset tipat aiheuttavat vatsavaivoja, meillä oli alusta asti vesipohjaisia eikä mitään ongelmia! Rela-tiposta taas tuli vatsavaivoja, kun ovat öljypohjaisia.



Mutta alkuperäiseen kysymykseen, omat hirvittävät ;) virheeni:



- olen syöttänyt ja syötän hedelmäsoseet suoraan purkista

- en keittänyt vauvan pulloja joka käytön jälkeen, vain kerran päivässä, sama juttu rintapumpun kanssa

- olen antanut tytön istua siitä asti kun on tukevasti istunut (8kk) vaikka ei osannutkaan itse nousta istumaan

- olen kääntänyt selkäni kun vauva oli sohvalla, ja hän tippui lattialle (oli kyllä ihan kamalaa ja poden siitä vieläkin syyllisyyttä!)

- annan tytön (11kk) katsoa televisiosta mainoskatkot (jotka hän siis aina tuijottaa, niiden loputtua jatkaa taas omiaan)

Vierailija
6/9 |
11.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ai niin, en minäkään keittänyt pulloja ja tutteja joka käytön jälkeen, vaan kerran vrk. Usein keräsin niitä usean päivän ajan ja keitin sitten suurempina määrinä. Täysimetystä meillä ei ollut kuin ihan alussa, ja rintamaito loppui kokonaan jo 3 kk kohdalla, enkä ole sitä kaipaillut...

Meilläkin vauva saa katsoa telkkaria. Nyt, kun hän on 7,5 kk, olen alkanut istuttamaan lyhyitä aikoja syöttötuolissa, vaikkei ihan kunnolla vielä itse istukaan. Hän on kumminkin jäntevää mallia muuten, ja tykkää kun pääsee pöydän ääreen muiden seuraan! :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
12.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on kiltisti alettu antaa sekä Rela-tippoja että Jekovitia, ja vatsanväänteitä tuntuu olevan. Eikös Relan pitäisi nimenomaan helpottaa niitä...



Mitenkähän tässä nyt kannattaisi toimia?



Vauva nyt siis 4 vkoa ja täysimetyksellä mennään.

Vierailija
8/9 |
13.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

on öljypohjainen, Jekovit ja Deetipat eivät. Meillä kyllä Jekovitkaan ei sopinut, Deetipat ovat käyneet molemmille.



Relatipoista useimmat vauvat saavat vatsanväänteitä, niiden sisältämä maitohappobakteeri kuulemma sopiikin paremmin aikuisille kuin lapsille. En oikein ymmärrä miksi niitä neuvoloissa niin suositellaan, kai siksi kun on niin hyvin markkinoitu tuote. Jos maitohappobakteeria tarvitaan (esim. antibioottikuurin takia, se kun usein vetää ripulille) niin paljon edullisemmaksikin tulee esim. Idoform, jota annetaan kuurina. Ilmavaivoihin tehoavat joillakin Disflatyl tai Cuplaton, kakanpanttaukseen Levolac tai Dufalac (tai mallasuute, mutta sen kanssa kannattaa olla pikkuvauvalla varovainen, se valmistetaan ohrasta eikä siksi suositella ennen viljanaloitusikää). Ja tietenkin kannattaa hieroa masua ja jalkapohjia, tehdä pierupumppausta, kanniskella pystyasennossa tai pitää mahallaan, mikä nyt kelläkin helpotusta tuntuu tuovan.



Sitten itse aiheeseen:

minä myös aloitin esikoisella kiinteät 1,5 viikkoa ennen 4-kuispäivää, kun korviketta alkoi mennä jo yli litra. D-vitamiinin aloitusta olen kummallakin lykännyt siitä 2 viikon iästä, en tosin useita kuukausia mutta joitakin viikkoja kylläkin. (Meille sitten onneksi tuo yksi valmiste sopi, joten on päästy vitamiinia antamaan.)



Olen myös vastoin kaikkia ohjeita nukuttanut sylissä ja tissillä/pullolla, koska se vaan oli ainoa keino saada ilman koko yön kestävää tappelua nukahtaminen aikaiseksi. Vasta yli vuoden iässä esikoinen rupesi nukahtamaan itsekseen omaan sänkyyn. Luotan, että tämä kakkonenkin siis sen taidon aikanaan oppii, viimeistään murrosiässä :p



Ylipäätään meillä ei ole pidetty kiirettä omalla sängyllä, ei pottaharjoituksilla, ei itse syömisellä (lusikalla siis), ei tutista vieroituksella... Näin ei esikoisenkaan kohdalla siis, mua on aina naurattanutkin kun kaikki hokevat, että esikoisen kohdalla sitä aina äideillä on niin kiire että kaikki pitäisi oppia kauhean aikaisin :). Meillä melkein suruliputus laitettiin kun kaveri lähti kävelemään, kun siinä meni äidillä viimeinenkin rauha ;)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
14.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuinka tulkitsevat ja soveltavat suosituksia, toiset enemmän perheen tilanteen ja vauvan luonteen mukaan soveltaen, toiset orjallisemmin ohjeiden mukaan. Nimittäin noista yllämainituista 'tottelemattomuuksista' monet ovat sellaisia, jotka olen meidän th:lta saanut ohjeeksi, esim.:



- pullojen keittäminen kerran päivässä riittää, kun kyseessä on perusterve vauva

- sylissä voi hyvin istuttaa heti kun vauva viihtyy, painopiste tulee kuitenkin esim. takakenossa äidin vatsaa vasten tai etukenossa äidin kädelle, ei siis istu koko painollaan oman selkärankansa varassa (tai jotenkin näin meidän th selitti..)

- vauvamme nukkui paljon levollisemmin kyljellään kuin selällään ja saatiin 'lupa', kun vauva oli n. 2 kk.



Kun juttelee th:n kanssa, miksi niitä suosituksia on ja mitä haittaa niiden ei-noudattamisesta voi olla, niin voi riskien mukaan arvioida, kuinka tarkkaan niitä noudattaa. Siis esimerkiksi jos ulkona nukuttamista suositellaan sen takia, että vauvat yleensä nukkuu raittiissa ilmassa paremmin, mutta oma vauva nukkuu hyvin myös sisällä, niin miksei sisällä voisi nukuttaa. (Meidän vauva oppi vasta nyt 11 kk iässä nukkumaan sisällä ja se kyllä helpottaa monella tapaa arkea.) Sitten taas esimerkiksi suolan käyttäminen voi oikeasti olla vauvan terveydelle haitallista.



Ja oma tunnustukseni: Muistan antaa vauvalle d-vitamiinin n. 3-5 kertaa viikossa ja poden siitä jatkuvaa huonoa omaatuntoa! Ymmärrän kyllä, miksi sen käyttäminen on tärkeää, mutta kun ei vaan muista.....