Vastikkeen anto
Elikkäs tyttö on nyt 3 viikkoa ja 2 päivää vanha ja täysimetetty. Lauantaina olisi menossa mummolle yöhoitoon ja mietinkin nyt että jos mummo syöttää pelkällä tuttelilla niin kestääkö maha tuollaista " lennosta vaihtoa" vai pitäisikö antaa nyt tällä viikolla hiukan tuttelia makuannoksina ? Itselläni ei tule maitoa niin paljon että saisin vuorokauden annokset pakkaseen...sen verran vain etä tytölle riittää, vaikka kiihtyyhän se maidon eritys mitä enempi pumppailis... Mutta siis kokemuksia hyvät immeiset, myös siitä kun on eka kerran hoidossa!!! Kiitos!!:)
Kommentit (7)
lapsi oli ns. hoidossa yhden yön kun nukuin univelkaa pois viereisessä huoneessa. laitoksella lapsi sai tuttelia, jonka puklasi täysin pitkin poikn. nan pysyi sisällä. että tosiaan hanki muutamaa laatua. ja jos saat pumpattua edes vähän talteen, olisi se hyvä.
Yleisimmin taitaa tosiaan olla NAN siedetympi, joten sitä suosittelen;=) Ja tosiaan, jos saat edes vähän matkaan mukaan pumpattua niin hyvä!
t. mooli ja tyttö (2kk) menossa yöhoitoon viikonloppuna ekan kerran...
kaikki vauvat ei nimittäin huoi pulloa, ei mitään niistä.
Meillä parhaaksi pulloksi on osoittautunut ainun/mam ultivent-koliikkipullo. Toki NUK on myös hyvä.
Lisäksi kannattaa testata tutteli ja nan jo kotona.
Lypsää äidinmaitoa ja laittaa aluksi vaikka sekasin korviketta ja äidinmaitoa. Selviää tuleeko mahavaivoja ja vauva ehtii
tottua korvikkeen makuun.
Muuten voi mummo olla pahassa pulassa nälkää itkevän vaavin kans.
Ja tosiaan ikävä vaavin luo voi yllättää...
Parempi olisi jos saisit pumpattua tai lypsettyä maitoa itseltäsi ja pakastaisit sen. Tai sitten testaat kotona jo valmiiksi että mikä korvike käy vauvallesi ja mitä hän suostuu juomaan ja suostuuko ottamaan pullosta. Kaverilleni kävi niin, että antoi vaan vauvan hoitoon yöksi korvikkeen kanssa ja vauva sitten itki mahaansa koko yön.
Meillä siiryttiin äidinmaidosta korvikkeelle kun vauva oli 5 viikkoinen ja annoin alkuun sekaisin äm:ää ja korviketta, siitä huolimatta maidon vaihdos selvästi aiheutti ohimeneviä vatsavaivoja, koska vauva kitisi jonkin verran enemmän. Mutta mahapurut jäi tosi nopeasti pois.
Samalla saat testattua sopiiko ensin antamasi korvike lapselle vai täytyykö vaihtaa johonkin toiseen. Mukavampi sitten mummolle, jos vauva ei ala puklaamaan kamalasti maidon takia tai itke vatsavaivoja.
mutta joltain muulta kyllä. ELi meidän pimulle kelpaa isältä pullo (äidinmaitoa tosin sisällä eli tuttu maku) mutta minulta ei. Ja jos olen näkyvissäkin niin pullosta imu lakkaa eli hoksaa varsin hyvin että tissikin olis ulottuvilla :-)
Ja itsekin ajattelin juuri ettei maitoa riitä pumpattavaksi enää (vauva täysimetetty 4,5kk) ja herumisen kanssa on muutenkin ollut pumpatessa ongelmia. Sitten teinkin niin, että pumppasin toisen rinnan samalla kuin imetin toisesta. ja heruminen oli nopsaa. Seuraavalla syötöllä tissit tuntui tyhjemmiltä, mutta saipa vauva silti tarpeekseen kun molemmista rinnoista annoin (normaalisti imetän vuorosyötöin kummastakin). Syöttöväli saattaa hetkellisesti tihentyä mutta samalla maidontuotanto lisääntyy ja saa maitoa pakkaseen varastoon.
Ja jos mahdollista, niin olis varmaan tosiaan hyvä jos saisit edes vähän omaa maitoa korvikkeen joukkoon.
Meidän baby sai aika alussa jo osittain vastiketta maidon vähyyden vuoksi, eikä kyllä maha mennyt sekaisin. Mutta mummon kannattaa kyllä ehkä varata ainakin paria eri merkkiä varmuuden vuoksi, jotta varmasti kelpaa. Toiset vastikkeet myös ehkä saa pulauttelua aikaan enemmän kuin toiset, mutta se on riippuvainen vauvasta. Toiset merkit sopii toisille jne. Tuttipullo kannattaa olla hyvä. Meillä NUK-merkkiset ovat toimineet hyvin, ei tule paljon ilmaa, eikä maito tule liian vuolaasti. Ja ovat aika hyvin rinnan mallisetkin.
Ainoa ongelma mikä ehkä seuraa on sinun oma ikävöintisi vauvasi luo... :)