Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vauva 9kk, iho oireilee ja yöt risasia

14.11.2006 |

Elikkäs tämä on varmaan tuttu juttu tällä palstalla ja huomenna aion soittaa lääkäriin aikaa, mutta ajattelimpa kysyä tietäisikö joku mikä tämä voisi olla vai onko tällä mammalla luulosairaus.



Eli ikää 9kk. Yöt on olleet aina aika huonoja , mutta nyt viimeset 3 viikkoa on ollu ihan hirveetä. Ei olla nukuttu tuntia pidempään putkeen. Flunssaa ei ole, korvat ei vaivaa. Jaloista iho kuivunut niin että pitää rasvailla ja nyt olen iltaisin huomannut että selässä ja vatsassa on punaisia läiskiä, joissa näppyä keskellä. Lisäksi " aurinko-vauvasta" on tullut maailman kärtyisin pikku mies, huutaa varsinkin iltaisin. Silloin mikään ei ole hyvä, ruoka ei maistu, tutti ei kelpaa...Ainut milloin on tyytyväinen on nakuna.



Mitään erikoista ei ole syönyt, pyykinpesuaine on pysynyt samana...En kyllä keksi mitään mistä iho-oireet tulisivat.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
15.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko maito- ja muna-allergia jo suljettu pois tai todettu? Jos on selviä iho-oireita ja yölevottomuutta, syömättömyyttä ja kiukkuisuutta, ainakin minä epäilisin allergiaa ja varaisin ajan yksityiselle lasten allergioihin perehtyneelle allergialääkärille!

Vierailija
2/2 |
20.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä lääkäri suositteli?



Itse ajattelin, että kannattaisi ehkä ensin vaihtaa pyykinpesuaine toiseen, kun kerran nakuna viihtyy parhaiten. LV:tä kovasti kehuivat toisessa ketjussa. Lääkäriltä saat varmaan myös reseptin hyvään kortisoniin, joka helpottaa pojan kutinaa.



Meillä iho-oireet johtuivat ruoka-allergioista, mutta alkoivat jo ihan pienenä. Allergia voi tietenkin puhjeta minkä ikäisenä vaan ja allergisoitua voi aineille, jotka ovat aiemmin sopineet. Hankalaa on.



pj78

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla