Lenkkareista
Millaisia lenkkareita teidän lapsilla on??
Meidän 5-vuotiaalla on joka kesä ollut lenkkarit ja vaikka viime kesänäkään jalka ei enää kasvanut niin paljoa että kenkien vaihto oli sen vuoksi ollut tarpeen niin silti uuden lenkkarit jouduttiin ostamaan syksyksi kun olivat niin huonoksi menneet.
Tyttö kävelee ihan normaalisti eli kenkä kuluu tasaisesti. Tulevaksi kevääksi/kesäksi olen ajatellut ostaa lenkkarit urheiluliikkeestä tai urheiluosastolta. Mutta onko nämä lenkkarit yhtään sen kestävämpiä/parempia kuin esim. Kangaroosit, joita meillä on ollut käytössä?
Suositelkaa hyviä lenkkareita!
Kommentit (15)
Lenkkarit meilläkin pojalla olleet käytössä kesällä ja sen totesin viime kesänä, että ns. tavaratalokengät eivät kestäneet yhtään. Ostin Prismasta lenkkarit, jotka parin viikon käytön jälkeen olivat ihan entiset. Tilalle ostin sitten Adidakset ja kyllä vaan kestivät loppukesän.
ihmeessä niillä pärjää? Samat kengät päivästä toiseen? Lämpötila vaihtelee kesälläkin 20 astetta ja aina vaan ne samat lenkkarit jalassa, oli arki tai juhla, kotona, kaupungilla, missä vaan?
Toivottavasti ymmärsin jotain väärin.
Jos en, niin hyvistä lenkkareista huolimatta kannattaisi varmaan harkita ainakin yksiä vaihtokenkiä ja ne voisi olla ihan kunnolliset kävelykengät (ja helteille sandaalit). Ei se nyt hirveää törsäystä olisi?
Niin et vastannut kysymykseen...
Ja ne lenkkarit eivät ole AINOAT jalkineet, eikä kyllä missään niin lukenutkaan. Mutta jotkut haluavat aina tulkita tahallaan? vähän eri lailla kuin on tarkoitettu:)
Kiva kun jotkut vastaa asiallisesti, kiitos siitä.
Mutta missä ihmeessä tuossa alkuperäisessä viestissä lukee että " Ostan lapselle kesäksi AINOASTAAN lenkkarit....." ?????
Tottakai meidän lapsilla on muitakin kenkiä, mutta en ole niitä ihmisiä, jotka kertoilee koko kenkävaraston läpi, varsinkin kun mitään ei ole vielä ostettu. Mutta kyllä ainakin kolmet erilaiset kengät on käytössä kesä-aikana, ellei jopa useammatkin.
Muita vaihtoehtoja vain hait eli esim. Adidaksen nahkaiset 3-raitatossut löytyy urheiluliikkeistä. Ja Superfitilla on ainakin yhdet valkoiset " lenkkarimaiset" nahkatossut, joissa punaista ja tummansinistä, en mene vaan vannomaan mihin kokoon asti löytyy. Näin noita pieniä (oisko 26 tai 27 isoin) Martins-kenkäkaupassa.
Anteeksi! Taisipa tulla nyt puolin ja toisin väärinkäsitys. Ei tosiaan ollut tavoitteena vääristellä mitään.
Taitaa olla minun univaje-oireilua tämäkin...Tänään esimerkiksi unohdin kaupassa käydessäni ostokset tyylikkäästi siihen kassalle, kun marssin maksettuani vaunujen kanssa kaupasta pihalle, joten taitaa olla tämä äippä unta vaille oikeasti... Näin se ilmenee :)
Meillä oli viime kesänä pojalla (silloin vajaa 5v.) Eccon kengät, jotka ovat kai lähinnä kävelykengän ja lenkkarin välimuoto, kiinnitys vetoketjulla ja näistä on sanottava, että olivat ihmeen kestävät, kevyet ja lapsen suosiossa. Tavallisista lenkkareista (ostettu urheilukaupasta) useamman pojan kokemuksella on sanottava, että yleiskäytössä(kävely, leikit, pihapelit mm. jalkapallo) eivät kummoisia kestä toisin kuin nämä lenkkaria ulkonäöltään muistuttavat kävelykengät, joita on ollut meillä useampia ainakin Ecco ja Timberland-merkkisiä.
Eli Pompiista ostin Superfitin ruskeat Gorelenkkarit, ja ne ainakin vaikkuttavat tosi tukevilta ja muutenkin hyviltä. Myyjä totesikin kun huomasi vanhojenkin kenkien olevan superfitit, että pojalla on superfit-jalka, ts jalka sen muotoinen että superfitin kengät sopivat loistavasti.
Nahkakengät ja kunnon sandaalit ainakin pitää vielä ostaa, vanhat nahkakengät menevät vielä juuri ja juuri. Mies teetti kotimaassa pojalle nahkasandaalit, mutta niissä ei ole kummoistakaan kantakappia, joten saa nähdä minkä verran niitä käytetään.
Mielenkiinnolla jään odottamaan miten lenkkarit toimivat ja kuinka lämpimillä ilmoilla niitä ylipäätään voi käyttää...
Meillä ollut paljon erilaisia hyviä lenkkareita: Kangaroosia, Vikingin Gorea, Pumaa, Schetsersiä ja onpa joukkoon ehtinyt Elefantenin kokonahkaisetkin. Ei olla saatu kyllä pojalla yksiäkään noista huonoon kuntoon, tosin en anna käyttääkään lenkkareita kuin kahtena päivänä viikossa, mutta kuitenkin. Mihinkään merkkiin en luottaisi täysin, esim. suurin osa Kangarooseista on oikein hyviä, mutta olen joskus Stockan kantistarjouksessa nähnyt, että joko tyttöjen tai poikien kengät oli hyvät ja toiset taas huonot... en vaan enää muista, kumminpäin ne oli.
leikkipuistokäyttöön? Siis kun lapsi leikkii esim. hiekkalaatikolla. Lenkkarit?
Muuten ostamme paremmat nahkaiset kävelykengät ja lisäksi sandaalit? Joko noita kävelykenkiä löytyy " kesäpaksuisina" vai ovatko vielä kevätkengiksi tarkoitettuja jotka sitten hiostavat kesällä? Kun olis jo tarve paremmille kengille mutta nyt kevään aikana tulis käytettyä vain pari kertaa ja sitten kesällä enemmän.
Mä suosittelisin ostamaan kahdet nahkaiset kävely/ensiaskelkengät ja lisäksi sandaalit. Kenkiä on hyvä vaihdella vuoropäivin (myös aikuisten), joten siksikin kahdet kengät minusta hyvät. Lenkkarit minusta ihan tarpeettomat alle 3-vuotiaalla. Sitä isommalla voi olla ihan jees liikuntakäyttöön, mutta enpä ole edes 6-vuotiaankaan antanut pitää kuin parina päivänä viikossa ja vaikka meillä on ns. kunnollisia lenkkareita eli täyttävät hyvän kengän kriteerit.
kun niitä kenkiä ollaan ostamassa? Sen muistan että kantapään takana pitää olla jämäkkä osa (kappi?) ja ei saa hinkata nilkan molemmin puolin olevia mötyköitä. Mitä muuta?
Mikäli ne lenkkarit on ainoina jalkineina, niin kuluuhan ne väkisinkin, vaikka olisi miten laadukkaat? Olisi hyvä jalallekin olla myös toiset kengät käytössä. Juu, en vastannut kysymykseesi, sorry :)