Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Paras siivousniksini ;)

13.03.2007 |

Tulin vahingossa keksineeksi oivan siivousniksin kiireiselle kotiäidille... Usein siivoilen kun taapero nukkuu ulkona ja se vie ison osan " omasta ajastani" keskellä päivää. Muutama päivä sitten anoppi soitti ja sanoi olevansa täällä kolmen minuutin päästä. Anoppi on tosi siisti ja meillä oli sekaista. Iiks!



Siinä n. viidessä minuutissa siivosin höyrypäänä, alkaen eteisestä jonka hän ensin näkee, edeten keittiöön jossa hän todennäköisesti tulisi olemaan käydessään. Viidessä minuutissa sain paikat tosi hienoon kuntoon ja ihmettelin sitten, miksen siivoa samalla tavalla joka päivä. Kymmenessä minuutissa saisi kodin loistokuntoon! :D



Nimitän metodiani " anoppi tulossa" -siivoukseksi. Pitää uskotella itselleen, että vieraat tulevat viiden minuutin päästä ja tavarat lentävät kummasti paikoilleen. Vaatii hyvää mielikuvitusta ja kykyä eläytyä fiktiiviseen tilanteeseen! Soveltuu tehottomille siivoojille, jotka esim. helposti jäävät lukemaan lehtiä niitä kerätessään..



:)

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
13.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oma vinkki on korit kaikelle

Vierailija
2/7 |
13.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

että itse soitan ihan kenetkä vaan kylään ja huips tulee koti siivotuksi. Tosin nyt kun olen ottanut perjantain siivouspäiväksi saanmyös silloin siivottua melko reippaasti suurimmat sotkut että pääsen sitten pyyhkimään keittiön lattiaa tai vahtimaan lasten siivoamista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
13.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis en ole vielä tajunnut tuota fiktiivistä juttua, mutta jos joku soittaa tulevansa kohta kylään, niin ihmeesti saan hetkessä ok näköistä täysin räjähtäneestä huushollista.



Nimimerkki " Mä aloitan tän siivouksen lukemalla nää viikon Hesarit."

Vierailija
4/7 |
14.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta ainakin meillä uusi.



Vihaan sälekaihdinten puhdistamista! Viime syksynä hoksasin, että kiinnittämällä Swiffer(?) liinan sellaiseen pehmeään lattiapyhkimeen saa sälekaihtimet vaivattomasti pyyhittyä puhtaaksi. Ja vieläpä ison " siivun " kerrallaan! Tosi näppärää.



Noilla samaisilla liinoilla pyyhin myös noet ja pölyt pois puulieden yllä olevasti kuupasta.

Vierailija
5/7 |
14.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taitaa meillekin alkaa " anoppi tulla vierailemaan" useammin! Kiitos vinkistä :)

Vierailija
6/7 |
14.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on sellainen varrellinen akkukäyttöinen aika kevyt " rikkaimuri" . Joskus kun villakoirat alkavat pahasti lisääntyä, annan rikkaimurin kolmivuotiaalleni ja hän on aivan innoisaan, kun saa pyydystellä niitä villakoiria. Kaksi kärpästä yhdellä iskulla: koti puhdistuu ja lapsella on hauskaa.



Toinen aivan ehdoton apu on mikrokuitumoppi. Jos kodin imuroimiseen menee vähintään tunti, niin mikrokuitumopilla saan vartissa lattiat puhtaiksi. Kaiken lisäksi se on hiljainen, joten herkkäunisinkaan vaaveli ei sen ääneen herää. Mattojen kimppuun voi sitten taas usuttaa sen rikkaimurinulkoiluttajan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
14.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

leluja ja muuta roinaa lainehtii lastenhuoneesta pitkin poikin muuta huushollia ihan joka päivä.



ja saahan poika toki leikkiä siellä missä me muu perhekin ollaan, eli olkkari-keittiö akselilla yleensä.



paras konsti romun siivoukseen on tyhjä pyykkikori, johon kaikki lelut lapataan lattialta, kannetaan yhdellä kertaa lastenhuoneeseen, ja sitten vasta lajitellaan paikoilleen, autot autolaatikkoon, palapelit omaansa ja palat myös, muovieläimet ja dinosaurukset omaansa.. jne.



aikasemmin kun sylissä kuskailin muutama lelu kerrallaan sitä tavaraa, niin homma kesti huomattavasti kauemmin, ja poka 2,5v levitti sujuvasti leluja uudelleen sitämukaa kun keräsin niitä talteen.. =)



meillä on koira ja kissa, niin on pakko imuroida ainakin 2 kertaa viikossa, karvanlähdon ollessa runsasta, oikeastaan joka toinen päivä imuri huutaa..

meillä on ongelmana just se, että on sekaista, ei niinkään se että olisi likaista..