Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vauvan kauneusvirhe

07.11.2006 |

Pienellä tyttövauvallamme huomattiin alaselässä epämuodostuma. Neuvolassa tuumasivat, että alaselkään on meinannut jossain vaiheessa tulla reikä. Tämä on kuulemma todella yleinen epämuodostuma, mutta en löytänyt mistään tietoa siitä. Ulospäin näyttää kuin pyllyvaosta lähtisi viiva vinosti ylöspäin. Tyttö on muuten terve ja kasvaa hyvin. Haluaisin vain tietää onko muilla tietoa aiheesta ja onko epämuodostumasta ollut haittaa, kehityshäiriöitä tms?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
07.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

jolta tällainen reikä oli leikattu (umpeen). Ei kuulemma ollut häirinnyt elämää millään tavalla. Toki leikkaus toi omat haasteensa, kun selällään ei voinut olla vähään aikaan, mutta lapsi oli erittäin tyytyväinen ja hyvin kehittynyt & kasvanut.

Vierailija
2/6 |
09.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä on melko yleistä, mutta sadaan kuntoon. Joten älä huoli, mistään vakavasta ei ole kyse.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
09.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

syntyi keskosena ja siinä oli silloin kaikenlaista muuta ihmeteltävää silloin. nyt kun luin tän niin hoksasin että semmoineehan se meilläkin taitaa olla.

Vierailija
4/6 |
09.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Just eilen ihmettelin miehen kanssa taaperomme vinoa pyllyä, naureskeltiin vaan, että pyllynvako on vähän vino.

Kehittyny poika on t ihan normaalisti, ei olla osattu huolestua.

Täytyyköhän ottaa puheeksi neuvolassa?

Vierailija
5/6 |
09.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viistosti ylös lähtee viiva, ihankuin vako jatkuisi vinoon ihan ylhäällä... Toisella on Sama homma, mutta jatkuu molempiin suuntiin ylävistoon, eli näyttää ihan Y-kirjaimelta! Enpäs olekkaan tajunnut vauvan peppua katsoa " sillä silmällä" vielä, täytyykin tarkistaa onko hänellä samanlainen.

Esikoisen takalisto on ihan normaali...

En tiedä onko kyse samasta asiasta, mutta olen aina ihmetellyt noita hassun näköisiä peppuvakoja.

Vierailija
6/6 |
10.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

..saada tietää, että kyseessä on suht koht normaali ilmiö. Neuvolassa sanottiin että siinä kohdalla on ollut muistaakseni " alkusuu" joka ei sitten ole joillakin umpeutunut. En itse sitä edes huomannut, (olisiko väsymys syynä), mutta onneksi se ei ole mitenkään vaarallista. Tytöllä on vain pieni " persoonallinen" pylly....Kiitos kaikille tiedoista!