Mistä aloititte jugurtit ja muut maitotuotteet?
Heippa!
Millä tuotteilla aloititte maitotuotteiden antamisen? Lähinnä jugurtti kiinnostaisi, poikaa himottaa äiskän purkit kovasti :)
Kiittäen
Minna
Kommentit (13)
kun alotin ihan pikku pikku hiljaa antamaan kevyt maitoa. Jogurtti tuli vasta seuraavana.
Me aloitimme viilillä (rasvaton) ja maustamattomalla jugurtilla 10 kk iässä. Laitoin vauvan hed.soseita sekä viilin että jugurtin sekaan ja hyvin maistui. Ja melkein samoihin aikoihin aloitimme tavallisen maidon maistelun. Meillä neiti on kasvanut korvikkeella, joten on saanut maitoa periaatteessa koko ajan koska korvikehan on maitopohjaista. Neuvolassa kehotettiin alkamaan totuttelu hapanmaitotuotteilla ja siellä painotettiin kovasti, että rasvatonta pitäisi olla. Nyt tyllerö on ihan kohta 1 vee ja ollaan syöty mm. niitä Danonino välipaloja, sellaisia minikokoisia purkkeja. Siinä taitaa olla 6 kpl yhdessä. Listalla on myös ne Danonen rahkat lapsille. Ne, missä ei ole lisättyä sokeria.
Näin siis meillä :)
Johtuuko se siitä pelosta, että lapsesta tulee ylipainoinen, jos antaa esim. kevytmaitoa tai ihan perus jauhelihaa?
Mietin tässä vain, että jos lapsi on hoikka rakenteeltaan ja kova liikkumaan niin onko mitään syytä välttää maitotuotteita, jotka eivät ole vähärasvaisia ym. ?
Voiko muuten 10kk ikäisen ruokiin laittaa kermaa?
että käyttää sitä maitoa mitä itekkin juo. Muista tuotteista en muista oliko puhetta, mutta en varta vasten pelkästään lapsen takia ole ostanut esim. vähäsuolaista rasvaa.
Aloitimme 10 kk: n ikäisenä piimällä, luonnonjugurtilla, bulgarian jugurtilla... Ihan pikkuhiljaa aloitimme. Yks lusikallinen eka jne. Sekoitimme juguun hedelmä- tai marjasosetta. Piimä ei oikein uponnut. Juguista tykkäs, mutta meni maha niin sekas, että lääkäri kehotti pitämään vähän taukoa, ja kokeilemaan sitten vähälaktoosisia tai laktoosittomia tuotteita. Nyt pikkuhiljaa taas olemme aloitelleet noita.
Pian poitsu täyttää vuoden, niin sitten aloitamme totuttamaan tav. maitoon.
Ja pian ajattelimme myös rueta keittämään puuron maitoon.
Tällä hetkellä poika vielä rintamaidolla ja aion imettää niin pitkään kun hän itse haluaa. Joten ihan pikkuhiljaa otetaan noita muita kuvaan mukaan, ihan miten hän itse niihin tottuu.
Osuipa silmaan kysymys etta miksi neuvotaan antamaan rasvattomia tuotteita - minua tama kysymys myos kiinnostaa, silla itse asun Britanniassa jossa neuvo on juuri painvastainen!! Taalla siis sanotaan etta missaan nimessa ei pitaisi antaa rasvattomia tuotteita, eika edes kevytmaidon ' paksuisia' , vaan taysmaitoa ja taysirasvaista jugurttia jne. Ihmettelin tata terveydenhoitajalle hieman ja han selitti syyksi etta vauvat/pienet lapset tarvitsevat niita kaloreita. Hassua, miten taysin painvastaisia neuvoja maissamme! Eikos Suomessa suositella rypsioljyn lisaamista jos vauva on ' liian hoikka' ? Kaipa tassa on ideana etta kasvisrasva on terveellisempaa kuin elainrasva jota saa maitotuotteista. Taalla Britanniassa on kylla hurjasti lapsuuden liikalihavuutta, mutta tama ehka johtuu enemman siita jarkysta maarasta sokeria jota mattavat... :)
Me aloitimme maitotuotteet pari viikkoa sitten, kymmenen kuukauden tultua täyteen. Olemme antaneet neidillemme maustamatonta viiliä (1%) ja maustamatonta, rasvatonta jogurttia. Joukkoon olen hiukan sekoittanut hedelmää tai hedelmäsosetta, ja hyvin on uponnut - erityityisesti tuo viili. Seuraava askel olisi maidon tai maitotuotteiden lisääminen ruokaan; sen ajattelin aloitella noin kuukauden kuluttua.
Maidossa ja lihassa on kovaa rasvaa, joka on epäterveellistä. Siksi kannattaa suosia vauvallekin vähärasvaisia maito- ja lihatuotteita. Jos haluaa lisätä rasvaa vauvan ruokaan (jos vauva on hoikka), niin voi lorauttaa ihan rypsiöljyä ruuan sekaan. Kovan rasvan käyttöä kannattaa välttää ihan minkä ikäisenä vaan. Kovasta rasvasta ei ole elimistölle mitään hyötyä, ainoastaan haittaa.
Ja itse kysymykseen, minä ajattelin aloittaa 10kk iässä maustamattomalla jugurtilla sekä rahkalla, joihin lisään marjoja tai hedelmäsosetta joukkoon.
Tytteli-83 ja neiti 8,5kk
Kasvava lapsi tarvitsee kuitenkin rasvaa muistaakseni pari lusikallista/vrk. Rasvan tulee kuiteenkin olla pehmeää kasvisrasvaa, eikä eläinrasvaa, mitä juuri esim. kevytmaidossa on. On tutkittu, että sepelvaltimotauti alkaa kehittymään jo yksivuotiaana ja siksi olisi hyvä opettaa lapselle heti alusta alkaen oikeat ruokatottumukset. Tällaiset ohjeistukset meidän neuvolasta.
meitä neuvottiin käyttämään esim. tavallista viiliä ja kevytmaitoa.
Me aloitimme 10kk ikäisenä maustamattomalla jogurtilla (Valio Bulgaria, Ingman luonnonjogurtti) sekä viilillä. Aluksi vain lusikallinen jogurttia/viiliä ja sekaan hedelmäsosetta. Määrää on kasvatettu pikkuhiljaa, samalla on kuulosteltu miten vatsa reagoi.
on myös hyvää sormiruokaa tai ihan ruuan joukkoon sekoitettuna. Meillä myös aloiteltu jugurteilla ja viilillä. Marja tai hedelmärahka on myös ollut herkku välipalaa, myös erilaiset pirtelöt maistuu pienillekin tai marjamaidot.
Aloitettiin 10 kk:n iässä luonnonjogurtti ja kevytviili sekä maisteltiin bulgarianjogurttia, mutta se ei maistunut. Raejuustoa olen myös antanut. 11 kk:n ikäisenä aloin antamaan rasvatonta maitoa ja nyt ollaan sitä juotu kk:n päivät. Neuvolassa neuvottiin vaihtamaan rasvatonmaito kevytmaitoon tai sitten jos antaa rasvatontamaitoa niin lisäämään päivittäin ruokaan pari teelusikkaa rypsiöljyä. Me vaihdettiin maito kevyeen. Nyt myös annan samaa ruokaa kuin me itse syömme, ilman suolaa ja enimpiä mausteita, joten kermoja yms. tulee kastikkeissa. Sokerijogurtteja en ole antanut vielä ja poika syökin purkillisen eli 2 dl välipalaksi luonnonjogurttia, joten maustamattomana se ainakin vielä kelpaa.
Voisiko esim. gefilus kidius jogurtteja antaa yli 10kk ikäisille?