Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

*** HUHTIKUISTEN uusi viikko ***

23.10.2006 |

Huomenta huhtikuiset, mitä kuuluu?

Meillä poika vetelee ensimmäisiä uniaan ja äiti tuli koneelle surffailemaan ja suunnittelemaan - voitteko kuvitella - joululahjoja! Meillä on semmoinen tapa, että lahjat ostetaan ja pakataan joulukuun alkuun mennessä. Näin on säästytty stressiltä jo monta vuotta, ja ehditty tekemään piparkakkutaloja ym joulupuuhasteluja, mitkä lahjakiireessä ovat aiemmin helposti jääneet.

Mutta se joulusta :)!

Pojan kanssa on uusia juttuja nyt tosi paljon! Mussu on oppinut istumaan ja syömään soseita ja eilen poika söi myös ensimmäistä kertaa elämässään muusta kun tissistä maitoa. Nokkamukista isä syötti noin 30 milliä. Eli ei sitä kauheesti menny, mutta sen verran kuitenkin, että tiedetään että onnistuu, jos joskus haluaisin lähteä käymään jossain ihan itekseen. En vaan oo vielä keksinyt mihin menisin... Jotenkin ei huvita lähteä baariin ja melkein mihin vaan muualle voin ottaa pojan mukaan... On se ihme ettei baarit houkuta, niin paljon kun sitä " nuorena" kävinkin ulkona! :)

Semmoisia mietteitä meillä, nyt en jaarittele tämän enempää ettei kukaan ehdi aloittamaan toista pinoa samaan aikaan. Tsa!

Sannima ja poika n. 6kk

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
23.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Terveiset myös meiltä täältä Pohjanmaan lakeuksilta!

Olen nyt päätellyt, että Jerryn vatsa reagoi " lievästi" meikäläisen syömiin maitotuotteisiin, joten pyrin välttämään ainakin kotioloissa niitä, mutta koska oireet vaikuttavat kovin lieviltä, syön kyläpaikoissa normaalisti.



Jerry liikkuu paikasta toiseen lähinnä pyörimällä selältä vatsalle ja vatsalta selälle jne. Hiukkasen osaa kaveri ryömiäkin, mutta ei viitsi sitä aina harrastaa, kun tuo pyöriminen tuntuu olevan nyt IN! Jerry istuu tukevan tuntuisesti sylissä ja punnaa itsensä sitterissä istuvaan asentoon, mutta lattialla ei vielä istu vaan kellahtaa heti kyljelleen tai vatsalleen iloisen naurun saattelemana. On se kyllä ihanan iloinen veitikka =D



Me ollaan aloitettu jonkinlainen unikoulun tapainen. Jerry menee yleensä yöunille iltapuuron jälkeen 20-21 välillä. Imetän vielä, kun hän herää ekan kerran n. 1½ tunnin päästä ja sit alkaa tutitus/tassuhoito seuraavilla heräämisillä, kunnes aamulla 6-7 mais taas sitten imetän. Viime yönä kllo 23-07 välillä tassuteltiin pari kertaa.



Nyt mamma menöö syömään, kun poikakin vielä nukkuu. Tuun huomenna kertomaan 6kk neuvolakuulumiset.

Vierailija
2/10 |
23.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tervehdys,



meillä oli tänään 6kk neuvola, vähän etuajassa. Tyttö oli 67cm pitkä ja painoa hoikkaliinilla oli 6,4kg. Miinuskäyrällä mennään siis painon kanssa, mutta niinhän ollaan oltu koko ajan. Tyttö nukkuu öisin hyvin, 1-2 syötöllä, mutta päivällä unille saaminen on välillä tooosi hankalaa. Vaunuissa uni maittaa. Nyt kiiruhdetaan muskariin. Myöh. lisää..



Timarjut

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
23.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Neuvolakuulumisia nopeasti...



Pituus 69 cm, paino 8105 g ja py 42,8



Perjantaina aloitettiin kiinteät. Perunaa annettiin ensin. Tänään lisäsin pottuun hiukan porkkanaa. Hyvin on uponnut. Neuvolantäti käski aloittaa viljat jo tän viikon lopussa. Yösyötöistä kuulema täytyis päästä eroon. Iltapuuro kuulema auttaa yösyömisten vähentämiseen. Nyt Joona syö yleensä 2-3 kertaa yöllä.



Ja taas on mentävä...



Hyvää viikonalkua kaikille huhtihurmureille :)



pesukarhu ja Joona 6kk

Vierailija
4/10 |
24.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jotenkin vaan tämä aika menee niin, ettei paljon koneelle kerkiä. Olen yrittänyt lukea muiden kuulumiset, mutta siihen se sitten yleensä jää.



Meillä oli myös pojan puolivuotisneuvola, koripalloilija taitaa olla tulossa, kun mitat oli komeat 73cm ja 9020g.



Meillä on syöty soseita jo pari kuukautta, puurot aloitettiin tämän kuun alussa, ja kaikki uppoaa. On kuin linnunpoikaa syöttäisi :)



Syöttötuolissa istuminen käy jo kuin vanhalta tekijältä, mutta lattialla ilman tukea mennään nurin. äälläkin tuo paikasta a paikkaan b kieriminen on todella IN, mihinkään ei voi poitsua jättää yksin kun ei tiedä mistä sen löytää...



Takaperin ryömiminen onnistuu, eteenpäin ei sitten millään, kovasta ja sinnikkäästä yrityksestä huolimatta.



Kaksi hammasta tuli alaleukaan yhtä aikaa, ja ne vähän vaikeuttivat öitä, muutenhan meillä on nukuttu jo useampi kuukaisi heräämättä kertaakaan.



Ollaan lähdössä ostamaan talvihaalaria, kas kun ne äitiyspakkauksen haalarit meinaavat jo jäädä pieneksi, ja se on selvä, ettei kevätpuolelle pärjätä mitenkään.



Oikein hyviä vointeja kaikille, yritän taas joskus ehtiä käymään täälläkin!

Vierailija
5/10 |
24.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei vaan kaikille, nykyään täältä keski-suomen maisemista :)!! Muutto takana ja elämä pikkuhiljaa asettumassa uusiin uomiinsa uudella paikalla. Vauvakerhoja etsitään ja äitipiirikin on löytynyt :D

Meillä 6 kk neuvolassa paino 6,65 kg ja pituus 67.7 cm, py42.3 cm. Hoikkaa linjaa siis mennään. Tyttö liikkuu jo kovaa vauhtia eteenpäin ryömimällä, hetkessä kerkeää pelottavan kauas. Yösyöttöjä on vielä enkä oikein osaa niistä vielä yrittää luopua kun tuota painoa ei oikein meinaa muutenkaan kertyä... Mutta tyttö on iloinen ja nauravainen, joten ei huolta. Ensimmäinen hammas tekee tuloaa pikkuhiljaa, ja senkin vuoksi on sitten vähän valvottu.

Typy juuri heräilee vaunuissa, menen hakemaan ennenkuin menee huudoksi :)

Vierailija
6/10 |
24.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Tänään kolahti postin mukana eka joulun lelukuvasto, onneksi tuo kohta 3-vuotias ei vielä tajua vaatia sieltä mitään joululahjaksi joten voi selailla rauhassa lehteään;) (Joulupukkillekin on kirjoittanut jo monta laskua, ei yhtään lahjatoivetta...)



Meillä arki sujuu uutta koilausta odotellessa, on vissiin 1.11., tosin aikaa ei ole vielä varmistettu. Olen ihan paniikissa jo nyt koko toimenpiteestä, en tiedä miksi, edellisiä en ole näin jännittänyt!

Martta keksi eilen tavuttaisen jokelluksen ja nyt tulee yhtenään vau-vau-vau ja väy-väy-väy. Lisäksi sana vau-va on kovassa käytössä! (Olen miettunyt että tuleekohan tuo suomenkielen sana juuri siitä että vauvat sanovat vauva!)

Täällä ei edelleen liikuta kun navan ympäri, mutta ei ole tarvekaan kun isosisko tuo aina kauas ehtineet lelut takaisin kun vähän inisee;)



Joku kyseli jo aikaa sitten harrastuksista:



Meillä on ke aamuna isosiskon muskari josta myös Martta tykkää, torstai-iltana isosisko ratsastaa (shetlanninponitalutus) ja jos mies ei ole kotona Martta on mukana talleilla, ja sunnuntaisin on vauvauinti sisarusryhmässä, joten koko perhe pääsee mukaan. Laskeskelin vaan tässä yksi päivä että meillä menee kuussa 2 alle 3-vuotiaan harrastuksiin yli 100 euroa, en tiedä onko siinä mitään järkeä!!!



No joo, M heräsi joten lopettelen!



Lala

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
24.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tänään oli 6 kk neuvola. Ei ollu ku 2,5 viikkoa myöhässä. Pituus oli 69,4 cm, paino 8300 g.

Joonalla oli leikkikaveri kylässä viikonloppuna. Oli kiva katella miten kaksi pientä touhuaa kahestaan lattialla ja tutustuvat toisiinsa. Leluja vaiheltiin tai vietiin toisen kädestä, mutta se ei haitannut. Samaa lelua järsivät välillä vuoron perään :)

Joona osaa nyt nousta itse istumaan. Tasapaino on vielä vähän hukassa. Istuessa Joona välillä alkaa huitomaan leluja, niin silloin tasapaino pettää ja nurin mennään pää kolisten.

Vien Joonan ensiviikolla lastenlääkärille. Siellä katsotaan nuo Joonan korvat tarkemmin ja haluan tietää että mitä voitaisiin tehdä että tulehduksia ei enää tulisi. Ja onko jonkinlainen operaatio edessä.

Tässäpä tätä lyhyesti. Nyt alkaa kutsua nukkumatti, joten taidan kömpiä unille.

Mother

Vierailija
8/10 |
24.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän Jerry oli pudonnut koripalloilijan käyrältään, elikkäs pituutta oli " vain" 71,5 cm, kun 5kk neuvolassa se oli jo 70 cm. Paino oli sopusoinnussa pituuteen 8736 g. Tuo notkahdus käyrään nähden saatta johtua kolmen viikon ripulista. Silloin ei kunnolla ruoka imeytynyt ja tottahan semmonen näkyy. Ei kuitenkaan syytä huoleen, kun kuitenkin koko ajan on kasvua tullut. Pipo oli 44,3 cm. Huomasin juuri, että 10 cm on py kasvanut puolessa vuodessa!



Euseniallakos se koripalloilija ei mahdu enää äippäpaketin haalariin. Jerry ei paljon lyhyempi kuitenkaan ole, mutta sen verran kai sitten köykäsempi, että meillä se haalari on aikasta suuri vielä. Noh, ei tokikaan kevääseen asti varmasti mahdu eikä oikein ole kosteuttakaan pitävä, joten keväällä varmasti on toisenlaiselle haalarille käyttöä. Jerry on saanut paljon vaatteita isin työkaverin ja äitin ystävän pojilta, joten haalareitakin odottaa useat. Täytyy sitten aikanaan laittaa hyvä kiertämään ja antaa vaatteet eteenpäin, kun itse ollaan säästetty todella pitkä penni.



Isin kainalopaikka soffalla kutsuu, tsaukkis!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
25.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vihdoin ja viimein on nettipimeys päättynyt ja saatu kotiin uusi kone, edellisen kärähdettyä.



Meillä Markus on kärsinyt rajusta korvatulehduksesta. Oikeastaan ollaan oltu koko perhe flunssan kuorissa.Vatsatautia, räkä lentää, yskittää ja kuumetta, siinähän se=(



Markuksen mitat 4.10 olivat 8,940kg ja 70,8cm.

Ja sälli nousee pystyyn tukea vasten. Hetken seisoo ja sitten jalat alkavat heilumaan ja huojumaan siihen malliin, että kohta pettävät.

Ja joka puolella on kammettava pystyyn, pöytää vasten, televisio tasoa vasten, pinnasängyn laitaa , ruokapöydän tuolina vasten jne jne.. Kyllä saa olla silmiä joka puolella, että ei satu.



Markus liikkuu ryömimisen ja konttauksen välimuotona...Kova kuitenkin mennään ja kaikki johdot ovat oikein mielenkiintoisia, mikä lie johdininsinööri tulossa=D





Mites muilla on soseiden syönti lähtenyt käyntiin?



Meillä Markus aluksi tykkäsi tosi paljon eri soseista ja kun siirryttiin 5kk soseisiin, niin ne oli niiiiiiiin hyviä että!

Mutta nyt, voi elämä sitä taistelua. Ei maistu soseet ei, mutta tuiki tavallinen kotiruoka maistuisi. Ihan kokeilu mielessä olemme antaneet miedosti maustettua jauhelihakastiketta ja perunaa, hernekeittoa, keitettyä porkkanaa ja kaurapuuroa ja voi vehnä! Kyllä on pojalle ruoka maistunut, ei puhettakaan, että ei vatsa vetäisi ja mies sanoikin, että jos laitettaisiin ne soseet pois ja annettaisiin ihan tavallista ruokaa, pottua, porkkanaa, lihaa yms missä ei olisi mausteita eikä suolaa lainkaan.







En ehtinyt kaikkia keskusteluja käymään läpi, mutta oliko täällä joulusta puhe?

Minä olen jo katsastellut joululahjoja sillä silmällä ja muutaman puketin olen vanhemmalle poikaselle saanutkin hankittua.

Minä olen jouluihminen 100%, vaikka viikko ennen aatoa meinaakin aina pukkaa stressin poikasta, mutta se kuuluu asiaan=D



Mutta nyt alkaa olemaan meidän pienen tirriäisen nukkumaanmeno aika, eli puuroa ja maitoa ja sänkyyn tutumaan....



Niksu ja sällit 7v ja 7kk







Vierailija
10/10 |
28.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

aattelin nostella vähän tätäkin pinoa... on tainnu kaikki vähän laiskistuu kirjottamisen kanssa.. täällä edelleen yks väsyny äiti.. yöheräilyt lisääntyy uudestaan, oltiin siis päästy n.3 kertaa mutta nyt se on taas jotain ihan muuta.. huh.. pitänee seuraavalla kerralla oikeesti ottaa se unikoulu puheeks... ellein nyt jotain ihmettä 2 viikossa tapahdu :D

mut ihanan vilkas leevi muuten on ja hymyilee paljon ja kovasti nousee jo pylly pystyyn mutta pääsee vaan taaksepäin :))

sulonen möngertäjä :)

Juu mutta hytvää viikonloppuu kaikille :))







Ankkuli ja Leevi 6kk++