Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

tallinnan lastenvaate hinnat ja kaupat

21.10.2006 |

Ennen ollaan kesäisin käyty ja nyt ollaan marraskuussa menossa. kesävaatteet sielä on musta aika samoissa hinnoissa kuin suomessakin. Mutta entä talvivaatteet; takit, rukkaset, kengät pojille? ja onko edullista liikettä kävelymatkan päässä esim viru hotelln liepeiltä (sen nyt tietää jokainen). Ystävämme tallinnasta ei osannut auttaa, kun hänen lapsi on jo iso mies.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
21.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

suosittelisin melkein menemään. Olin reilu kuukausi sitten Tallinassa ja lastenvaatteita ja lastenvaateliikkeitä siellä kiertelin. Kaubamajassa oli mielestäni kivat valikoimat varsinkin Lenneä. Hintataso on jonkunverran edullisempaa kuin Suomessa. Siinä Virukeskuksessa on myös Zaran liike, jossa oli kyllä syötävän kauniita lastenvaatteita, hinnakkaampia kumminkin (en osaa sanoa olivatko Suomen hintatasoa edullisempia).

Lähellä Viru-hotellia on myös Lasten Maailm, vähän sellainen 80-luvun tunnelma kaupassa, mutta sieltäkin tein muutaman hyvä toppatöppös ja -tumppu löydön. Siellä oli myös vanhempia Lenne-malleja, mitä esim. ei enää Kaubamajasta löytynyt.

Yhtä liikettä en löytänyt, jonka piti olla laivasataman D-terminaalin lähellä.



On muuten ihan pakko jupista... Sitä tuolla Tallinassa jaksoin ihmetellä, että on siellä kyllä ihan älyttömän töykeitä kaikki myyjät. Näyttää, että myyjät tekee just sen mikä on työnsä puolesta pakko, ei yhtään ylimääräistä. Ovat suorastaan työhönsä leipääntyneen näköisiä ja käytös on just sitä. Huh, huh.

Ainoa aidosti ystävällinen tarjoilija meidän reissulla löytyi Virukeskuksen Amarillosta. Onkin suomalainen työnantaja, joten ilmankos.

Vierailija
2/2 |
21.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ei tosiaan ole varaa kalliita merkkivaatteita ostaa, kun pitää vielä ostaa kummallekin lapselle samaa kokoa. Pitää sit mun katsella kaubbamajasta. Ja Cataloc (miten se nyt kirjoitetaankaan) on musta hyvä. Ainakin toissa kesänä siellä olis ollut vaikka mitä mutta rahan vähyys vaivasi. Pitää ainakin näissä 2 käydä. Kun ei reissun päätavoite ole shoppailu, mutta hauskempaahan se on toisessa kaupungissa.



Mulla taas on erillainen vaikutelma tallinnan kauppojen myyjistä ja muusta henkilökunnasta. Ja kokemusta on 15 vuodelta, kun ystävä asuu siellä. Tai perheystävä. Mua vaan ärsyttää nykyinen tallinna imago, kun sinne sanoo menevänsä niin sitten sanotaan viinan hausta... Miten viinanhakumatkalaiset pilaa koko kaupungin maineen. Ja suoraansanottuna joka reissulla oon hänennyt suomalaisten tapoja siellä. Mutta jokainen tyylillään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla