Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kertokaas Rela-tippojen antamisesta!!!

15.02.2007 |

Meinasin vauvalle antaa Rela-tippoja, mutta mitenkäs niitä annetaan. Ohjeessa sanotaan, että 5 tippaa päivässä, mutta annetaanko noi 5 tippaa kerralla (niin kuin d-vitamiini) vai pitkin päivää? Veikkaisin, että

kerralla , mutta varmistan vielä kun en hoksannut tänään neuvolassa kysyä..



tikru

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
15.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

... ja antanut kaikki kerralla maidon mukana.



Pipsa ja Emma 6kk

Vierailija
2/7 |
15.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siihen asti kun täysimetin lypsin vähän lusikkaan ja siihen tipat, nyt kun syö kiinteitä niin lusikalliseen puuroa tiputan tipat.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
15.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miks ootte alkanu antaa vauvoillenne rela-tippoja? Minkä ikäisinä? Mitä hyötyy niistä on? Auttaako ne mahavaivoihin? Rupeeko vaikuttamaan heti ekan anto kerran jälkeen?

Meillä on mahavaivoja... kenties alkava koliikki. Vauva on nyt muutaman päivän päälle kaks viikkoo. Aloin antamaan cuplatoneja ja en oikein vielä tiedä että onko niistä ollu mitään hyötyy. Päivät on suht hyviä ja illatkin vielä ok, kun ite kuitenkin sillon vielä jaksaa. Mut sit se alkaa siinä ilta yheksän jälkeen ja on vaikeuksia saada vauva nukkumaan. Eilenkin meni jonnekin yli yhteen kun neiti nukahti.

Eli jos joku auttas näihin vaivoihin, niin otan tiedon ilolla vastaan! ;)

Vierailija
4/7 |
15.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Annan siis miekin kerralla tipat. Onhan se helpompaakin niin. Onko teillä muuten ollut apua tipoista, ja kuinka nopsaan selkeesti ne auttoivat?



Ha-lm: Neuvolassa suositteli tippojen antamista, kun meillä vauva ajoittain tyytymätön (siis itkuinen) hereillä ollessaan. Sanoi, että säännöllisesti annettuna monilla se on auttanut. Luulen ainakin osittain olevan ilmavaivoja. Meidän vauva nyt 1kk. Meillä taas nukutaan hyvin ja yöt sujuvat kivasti, mutta tosiaan hereillä ollessa ja ehkä juuri syönnin jälkeen on välillä vähän takkuista.

Mielenkiinnolla odotan auttaako, vähän epäilen ettei noihin masuvaivoihin oikein auta kuin kuin aika..



tikru

Vierailija
5/7 |
15.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

olen kuullut että joillekin olisi relatipat aiheuttaneet vatsavaivoja.

Meillä ei näin käyny. Eli lisäävät vastustuskykyä, siinä pääasiallinen syy miksi me annetaan. Voi antaa ihan niin pitkään kun haluaa.

Meillä tyttö nyt 8kk ja ihan pienestä ollaan annettu, ja tarkoitus on antaa vielä pitkään. Ei olla sairasteltu kertaakaan vaikka eihän sitä tiedä että se noista tipoista johtuisi.

Mutta jos vaikka lapsi sairastuu ja joutuu antamaan antibiootteja niin esim. niitten yhteydessä rela-tipat on hyviä, koska antibiootit tuhoaa suolistosta sitä hyvääkin bakteerikantaa jota maitohappobakteeri sit auttaa korjaamaan.

Vierailija
6/7 |
15.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

sekoitettuna lusikalliseen rintmaitoa.

Muistaakseni siinä ohjeessa lukee, että pitää sekoittaa johonkin, kuten maitoon, eikä antaa noin vaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
15.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse annan samalla kerralla d-vitamiini tipat ja relat. Annan aina ruuan (imetyksen) yhteydessä. Yleensä ennen ja maitoa heti perään.