HUHUU!! TAMMIKUISET 2005!!
Täällä huhuilen tammikuisten 05 syyskuulumisia.
Meillä syksy lähtenyt hyvin käyntiin. Tyttö nyt 1v8kk. Puhua palpattaa kuin balalaikka. Omaa tahtoa löytyy vaikka muille jakaa. Olen tytön kans vielä kotona kun pikku2:n la on joulukuussa.
Saatiin vastikään tytölle oma huone ja vähän jänskätti miten nukkuu kun aiemmin ollut pinniksessä meidän makkarissa. Samalla siirtyi isojen tyttöjen sänkyyn. Nukuin koko yönkoiran unta kun pelkäsin etten herää jos itkee tms. mutta likka veti ekan kerran 12 h unet. (Tajusin myöhemmin et itkuhälytin ois voinu olla apuna..) Varmaan helpotti kun sai olla omassa rauhassa ihan pimeessä. Siitä lähtien yöt menneet ok, satunnaisia heräämisiä lukuunottamatta. Aamulla kömpii meidän sänkyyn katsomaan tomitraktoria.
Päivärytmi alkaa n. klo.7 kun tulee pötköttelee isoon sänkyyn ja siitä vauhtia riittää päikkäreihin asti. Ne nukkuu 12-14 ja iltaan asti mennään eikä meinata. Yöunille 20.30 ja 21 mennessä on unessa. On kylläkin nukutettava eli vieressä ollaan niin kauan kuin nukahtaa.
Kaverit tosi tärkeitä ja kiipeily ja raisut leikit nyt pop. Taitaa tulla poikatyttö neidistä. Kirjoja tykkää katsella ja kuunnella. Titi-nalle ja muumit ovat kova juttu. Parin viikon päästä mennään katsomaan riittaa ja nalleperhettä. Kaupungissa on titi-konsertti ja liput oottaa valmiina jääkaapin ovessa. Ne tarkistetaan joka päivä että on tallella. Noita titi ja muumi dvd:itä tykkää katsella ehkä 15 min. sitten keskittyminen herpaantuu. Toisaalta ihan hyvä koska ehtii sitä tv:tä töllöttää myöhemminkin.
Pituutta on 80 cm ja painoa 11 kg nämä mitat muutaman kk:n takaisia. Ruokaa uppoaa vaihtelevasti ja ITE huuto raikaa useasti ruokailun aikana. Hammashoitaja kehotti aloittamaan purkan syönnin ja aikas hyvin meillä sen harjoittelu onnistunut.
Kaikin puolin ihanaa aikaa ollut ja tuntuu että tyttö on kasvanut silmissä. Vastahan se oli sellainen tuhiseva nyytti ja nyt mennä viipottaa päättäväisesti eteenpäin.
Laitelkaahan kuulumisia!!
Terkuin siirisanttu rv 31+1 ja tuleva isosisko 1,8v (kohta jo tosin 1,9v)
Nyt on touhukas, iloinen ja temperamenttinen tyttö. Puhetta on alkanut tulla paljon viimeisen kuukauden aikana hurjasti lisää. Syö itse, haluaa pukea itse sen minkä osaa ja hokee myös " ite, ite" . Temperamenttia on löytynyt syntymästä asti ja välillä isosisko (3v) on ihan pulassa ja äidiltäkin meinaa aina välillä mennä hermot. Yöt ovat edelleen rikkonaisia jostain kumman syystä. Rauhottuu kyllä herätessään nopeasti. Tuttia syö vielä, koska emme ole keksineet miten saisimme sen pois ilman tuntikausia kestävää itkua ja raivoa. Ehkä odotamme vielä.
Töihin palasin helmikuun alussa ja jouluun saakka teen puolikasta työaikaa. Ei tule lapsillekaan niin paljon hoitopäiviä. Haaveissa on kolmas, mutta pitää tässä nyt vielä katsella missä vaiheessa uskaltautuisi siihen hommaan uudestaan. Kumpikaan lapsistamme ei ole ollut ns. helppo lapsi vaan kaikki on menty vaikeimman kautta: on ollut vaikeuksia nukkumisessa, syömisessä jne.
Hyvää syksyn jatkoa muille tammikuisille -05 ja onnea odottajille !
SPEN ja tytöt