Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

11 kk:n ikäisenä lehmän maitoon siirtyneitä?

06.07.2006 |

Onko kukaan siirtynyt pelkkään lehmän maitoon n. 11 kk:n iässä? Lopettelen imetystä (korviketta on saanut toki lisänä) ja mietin, että voiko joTuttelit jättää pois ja alkaa juomaan vain lehmänmaitoa. Viiliä/jogurttia, piimää ja jäätelöä meillä on syöty jo pitkään eikä mitään allergioita ole. Neuvolasta suositetaan sitä vuoden ikää, mutta eikai se nyt muutamasta viikosta ole kiinni...?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
06.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja sitä ennen aloitettiin lehmänmaito, jotta hoidossa ei tarvi korvikkeita kuskata. varmaan suunnilleen 11kk:n iässä.



Meillä on eri neuvolantäti nyt kuopuksen kanssa ja hän totesi viimeksi, että " lehmänmaitoonhan voi sitten alkaa tutustumaan 10kk iästä lähtien, niinhän ne suositukset ovat aina olleet." Enpäs ennen ole moista kuullutkaan, mutta toisen kanssa aloitamme varmaan myös siinä 11kk hujakoilla, jotta hoidossa ei tule maidon kanssa ongelmia.

Vierailija
2/2 |
06.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suoraan lehmän maitoon vaan.



Itse aloin antaa jo 10 kk ikäiselle maistiaisina lehmän maitoa (8kk iästä jugurttia ja viiliä) ja nyt 11,5 kk iässä vierotettiin kokonaan rinnasta ja juo vain lehmän maitoa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla