Apua unirutiineihin ja uniin!!!!!!
Kaikki on yritetty; tehdään iltatoimet samalla lailla joka ilta, luetaan ja käydään sänkyyn ennen kuin on nukahtanut, kapaloidaan jne. ja silti joka ilta karmea itkukonsertti. Ikää on jo 4kk eli pitäisi osata nukahtaa itse. Yleensä kuulostaa yliväsyneeltä vaikka ei sitä voine olla, nukkuu päivisin ihan ok. Niin osaa siis päivisin nukahtaa ongelmitta sekä sänkyyn että vaunuun. Viimein illalla nukahdettuaan herää puolen tunnin kuluttua ja siitä eteenpäin läpi yön tunnin - kahden välein. Tätä jatkunut jo kolme viikkoa ja olen aivan lopussa. Tuttia syö, muttei ole mikään suuri fani. Öisin rauhoittuu vain rintaan. Apua ja neuvoja pliis, neuvolan täti ei osannut sanoa kuin että " vauvat on kaikki niin erilaisia" !
Rintamaidolla muuten mennään.
Kommentit (6)
Harva 4kk nukahtaa itsekseen sänkyyn... Kyllä meillä on tytöt " opetettu" nukahtamaan itsekseen lähemmäs vuoden ikää. Kuopus on nyt 5kk ja vieläkin taputtelen hänet uneen iltaisin sänkyynsä tai sitten nukutan syliin,riippuen illasta.
Meillä poika (nyt 5,5 kk) alkoi tuossa vajaa 4 kk iässä heräämään läpi yön kahden tunnin välein. Kiinteät kun aloitettiin (aiemmin siis pelkällä rintamaidolla) niin unet parani. Nyt poika syö kaksi kertaa yössä ja oppipa tuossa pari viikkoa sitten nukahtamaan omaan sänkyynsä rinnan/sylin sijaan. Nyt iltaisin viimeisen imetyksen jälkeen pidän (tai mies pitää) poikaa sylissä kunnes hän alkaa haukotella ja hieroa silmiään. Sitten viedään poika sänkyyn mahalleen, annetaan tutti suuhun ja pidetään kättä kevyesti selän päällä kunnes nukahtaa. Yleensä menee 5-10 minuuttia ennen kuin poika on unessa.
Meillä vauva 6,5 kk ja kuullostaa tosi tutulta. Kiinteitä on syöty reilu kuukausi eikä niillä ollut vaikutusta asiaan. Päivisin menee tosi hyvin, kun vaan jaksaa sen neljä kertaa vähintään käydä kärryttelemässä, mutta yöunille nukahtaminen..... yhtä huutoa. Ja öisin tosiaan syödään usein! Alan kans olla tosi väsynyt ja kun olen vielä raskaana, niin se ei taida väsymystä ainakaan helpottaa.. Lisäksi hoidan lasta tällä hetkellä täysin yksin, miehestä ei ole auttamaan. Mutta voimia kaikille, joilla on ongelmia vauvan nukkumisen ja oman jaksamisen kanssa!!
4 kk ei tosiaan tarvitse osata nukahtaa itse :)
Sen verran vain tähän keskusteluun osallistun, että kyllä 4 kk ikäisen on täysin mahdollista nukahtaa itse. Meillä ensimmäinen lapsi ja hänet on alusta asti (luukuunottamatta ensimmäisiä viikkoja tietenkin, kun nukahti ihan miten vaan ja mihin vaan) opetettu nukahtamaan itse ja kyllä jo viimeistään 4 kuisena oli oppinut tähän ilman mitään huutoja.
En missään nimessä odottaisi tällaisen asian kanssa lähemmäs vuotta. On mahtavaa, kun ei tarvitse tapella iltaisin (eikä päivisinkään). Vauva nukahtaa omaan sänkyyn sen kun vie huoneeseen ja lähtee pois.
Ehkä ap:ta kiinnostaa, että tämä on siis ihan vaan totuttelemalla aikaansaatu. Eli vauvasta asti iltarutiinit on tehty samalla tavalla sekä nukutettu omaan sänkyyn. Sitten vaan on pitkäjänteisesti seurailtu tuloksia. Ei tietenkään heti tullut valmista, mutta kyllä se kärsivällisyys palkittiin.
Enempää en muista, mitä tässä ketjussa oli keskusteltu.
Mutta tsemppiä!
Anselmi
siis pitäisikö 4kk ikäisen nukahtaa itse? ei meilläkään nukahda. syliin tai tissille aina nukahtaa. ollaan kyllä yritetty välillä laittaa yksin sänkyyn, mutta kohta jo huutaa kovan vastalauseen. olen siis myös kiinnostunut nukutus vinkeistä.