Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Poika 2v kova flunssa ja nokkosihottuma koko kehossa!

16.06.2006 |

Pojalla alkoi viikko sitten nuha ja yskä joka meni sitten korviin ja kuume nousi, aloitimme antibioottikuurin.

Mutta samaan aikaan kun flunssa alkoi niin tuli eka toisen jalan reiteen rykelmä nokkoihottumaa jota poiak raapi kun kutisi.

Perusvoidetta ja hydrokortisonia on laitettu.

Ei tunnu kovasti auttavan.

Lääkäri sanoi, että joillekin lapsille tulee flunssan yhteydessä tuollainen ihottuma.

Onko muilla vastaavaa?

Nyt näpyillä on lähes koko keho kasvoja lukuunottamatta.

Meneekö ohi kun flunssakin hellittää, vai voiko olla oire jostain muusta?

Allergioita lapsellamme ei ole.

Vielä...

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
16.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

tai sitten on yliherkkyysreaktio antibiootille. Pistä lääkkeen nimi muistiin ja mainitse asiasta seuraavalla kerralla.



Itselläni on moniallerginen poika jolle vaihdettiin lääkitys tuollaisen ihottuman jälkeen. Poika sai siis ko. antibioottia yhden annoksen. Ihottuma oli tunnin päästä koko vartalolla.

Vierailija
2/5 |
16.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

koska ihottuma oli jo ennen lääkekuurin aloittamista.



Kaksplussan keskustelufoorumissa oli keskustelua keväällä ilmentyneestä flunssasta joka oli aiheuttanut muutamille lapsille myös samanlaista nokkosihottumaa kuin meillä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
17.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla tulee aina nokkosihottuma koko vartalolle, kun sairastan keuhkoputkentulehdusta tai jotain flunssaa, joka hankaloittaa hengittämistä kovasti. Otin aina vain zyrteciä pahimpaan kutinaan, mutta varsinaisesti oireet menivät vasta ohi, kun flunssa alkoi parantua ja hengitys kulkemaan. Pikaista paranemista sinne päin!

Vierailija
4/5 |
18.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

meiän tytöllä oli sama juttu. Ikää oli silloin 1v10kk ja flunssaisen korvatulehdksen kera tuli hirmuinen nokkosrokko. Reppanalla oli silmätkin turvoksissa ja joka paikka näppylöillä. Muutaman päivän ajan nokkosrokko vain paheni ja alkoi sitten pikku hiljaa helpottaa. Nokkosrokkonäppylöitä oli varmaankin reilun viikon ajan tytön iholla. Olihan se hurjan näköistä ja minäkin ihan pelästyin, mutta onneksi oli vaaraton juttu :)

Vierailija
5/5 |
20.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos kaikille vastanneille!

Vieläkään ei ole poika parantunut täysin tuosta flunssastaan eikä ihottumasta, mutta on hyvä tietää ettemme ole ainoita.

Osittain voi jopa johtua auringossa olemisesta ja/tai hikoilustakin...

Olemme välttäneet auringonpaisteessa olemista niin paljon kuin se on mahdollista! ;-)



Toivottavasti tämä pian hellittäisi, ihottuma nimittäin. Helle on kyllä kivaa, aina vesisateen voittaa.