Mikä vauvaa vaivaa?
8kk ikäinen " vauvamme" on alkanut itkeskellä yht`äkkiä öisin ja olen ihan pihalla mikä häntä vaivaa. Kummalliseksi asian tekee se, että itku tulee joka ikinen yö samaan kellonaikaan; 23.30, 2.30 ja 5.30. Tätä on jatkunut varmaan reilun viikon verran. Hampaita on kaksi ollut jo ennen itkukauden alkua, uusia ruokia ei olla otettu, allergioita ei ole (on testattu isosiskon allergioiden vuoksi jo aikaa sitten). Osaisiko kukaan auttaa omilla kokemuksillaan tai ihan millä tahansa, aletaan olla aika väsyneitä? Imetystä olen yrittänyt vähentää, vastikkeen määrää on päiväsaikaan lisätty viimeisen parin viikon aikana, öisin ei anneta mitään. Poika on isokokoinen ikäisekseen (81cm ja 14kg) joten ruokaa saa varmasti ihan riittävästi päiväsaikaan (5 ateriaa). Silloin kun vielä imetin öisin, lapsi saattoi herätä korkeintaan kaksi kertaa ja silloinkin ensimmäisen kerran vasta aamupuolen yötä, n. neljän jälkeen.
Nyt kun katson tätä omaa kirjoitustani, alan epäillä tuota maitoa kuitenkin... Kovin herkästi eivät varmaan uutta testiä tee kun se on jo kerran kokeiltu eikä mitään ollut. Mahavaivoja ei mielestäni ole, eikä lapsi päiväsaikaan itkeskele juuri ikinä eikä päiväunet ole menneet pilalle, vain yöunet. Eikä ihottumaa ole tullut, mikä viittaisi kuitenkin siihen että korvike käy. En ymmärrä...
Kommentit (4)
Meillä oli samanlaista noin kuukauden verran pojan ollessa 8kk. Päivätkin olivat väliin sellaista itkua ja jos menin hetkeksikään pois hänen näkyviltä, itku tuli heti. Eli eroahdistus on minunkin " diagnoosi" .
Ja toinen juttu, mikä saattaa vaikuttaa asiaan on se, että 8kk ikäinen vauva alkaa saada yhä enemmän virikkeitä ympäristöstään ja alkaa ymmärtää asioita ja ne vaikuttavat uneen. Ja vauvahan nukkuu sellaisissa sykleissä ja jos en ihan pieleen muista, syklit ovat juuri 3h mittaisia ja sitten vauva tulee ns. kevyeen uneen ja saattaa herätä... kunnes oppii pikkuhiljaa itse jatkamaan unta eikä tarvitse siihen apua, esim. tuttia.
Ajan kanssa tilanne helpottuu, usko pois. Nyt toivottelen vaan jaksuja ja mukavaa joulua!
ja varmaan hyvin mahdollisia syitä. Kuitenkin kun sanoit tuosta maidosta niin meidän poika ei vauvavuotenaan kestänyt korviketta eikä edes korvikepohjaisa puuroja tms. Ei hänelläkään allergioita todettu mutta sai silti vatsanväänteitä maidoista. Jäivät pois kun jätin taas maidon. Sitten vuoden iässä alettiin pikkuhiljaa taas antamaan maitotuotteita (siis muuta kun äidinmaitoa) ja nyt syö ihan kun mitä tahansa muutakin. Onpa komean kokonen vaava teillä, ihana=) Meidän kaksi ja puolivuotias on 14-kilonen.
Meillä 8,5 kk tyttö ja myös enemmän yöitkuja kuin ennen. Ja ensimmäistä kertaa on sellaista, että vain äiti kelpaa! Jos isä yrittää tutittaa/lohduttaa yöllä, niin vauva menee ihan hysteeriseksi. (Päivisin ei siis tee mitään eroa meidän välillämme. Isä hoitaa tosi paljon ja on aina hoitanut.) Olen itse veikkaillut tuota eroahdistusta. Aikeissa olisi myös vieroittaa yhdestä yösyöttökerrasta (syö kerran n. viiden aikaan), mutta en ole nyt raaskinut, kun yöt muutenkin levottomia. Toivotaan että tämä menee ohi, teillä ja meillä ja muilla. Jakselkaa!
Ajoittuupi juuri tuohon ikään, eli lapsi alkaa ymmärtää olevansa äidistä " irrallaan" . Kaipaa kovasti syliä ja halia. Monilla myös kyläreissut ja rutiinien muutokset tässä iässä tuovat levottomuutta, mutta on varmasti ohimenevää. Meillä oli ihan sama juttu tuossa iässä. Kaivoin kaapista kantoliinan ja tytär olikin sylissä ja paljon. Yöt olivat myös tosi levottomia, heräili ja oli suorastaan kauhuissaan jos ei ollut äiti/isä lähellä.Tässä vaiheessa vauva ei kaipaa juurikaan virikkeitä, haluaa enemmän läheisyyttä. Meillä tätä kesti ehkä n. kuukauden.