Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Lääkärit, sairaanhoitajat ym. hoitoalan ammattilaiset...

Vierailija
19.03.2006 |

Miten mitataan veren happamuus ja missä sen voi mittauttaa??

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
19.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ph tulee märiteltyä ihan esim. perusverenkuvan kautta tai ottamalla ns. valtimoverinäytteen, jonka lääkäri ottaa.

Vierailija
2/6 |
19.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse olen noudattanut nyt muutaman viikon ns. alakarppaus ruokavaliota, joka on aika samanlainen kuin atkins, joten siksi haluaisin mittauttaa oma vereni happamuuden... pelottaa!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
19.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sitä mitataan vaikeasti sairailta sairaalapotilailta. Ei näitä mittauslaitteitakaan ole kuin sairaaloiden laboratorioissa.

Vierailija
4/6 |
19.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mä olen ollut alakarppi kohta neljä vuotta ja voin erinomaisen hyvin. Ainuttakaan flunssaa en ole sairastanut karppaamisen aloitettuani - ilmeisesti vastustuskyky parantunut ruoan laadun myötä. Verenpaine ihanteellinen (oli ennen koholla) ja yleishyvinvointi todella paljon parempi.



Kannattaisi varmaan tutustua KUNNOLLA asiaan ennen kun ryhtyy karppaamaan, jos iltalehti-tasoiset peloittelujutut noin uppoaa. Osta kirja ja lue se pariin kertaan, suosittelen Tavi - Salmenkaita: Laihdu ilman nälkää hiilihydraattitietoisella ruokavaliolla. Ei kannata elää luulojen varassa kun tietoakin on tarjolla.



Ja hei - jenkeissä on kymmeniä miljoonia ihmisiä eri karppiruokavaliolla (atkins, zone, sbd yms.). Jos TODELLA olisi niin, että karppaaminen sairastuttaisi/tappaisi, lukisimme näitä juttuja koko ajan lehdistä. Karppaamista vastustavat järjestöt kuten PTA pitäisivät siitä varmasti huolen. Mutta missä ne jutut on???

Vierailija
5/6 |
19.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli ota ihmeessä AP ruokavalioon mukaan hyvät hiilarit (jos ei jo ole mukana?) silloin ei ole vaaraa happamoitumisesta! Esim ruisleipää, puuroa.

Vierailija
6/6 |
19.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Iltalehtien terveysjutut on yhtä luotettavia ja asiantuntevia kuin horoskoopit.



Ihmetyttää vaan, miksi lehdet eivät ole vaivautuneet julkaisemaan niitä kymmeniä uusia tutkimuksia, jotka osoittavat päinvastaista?