**LOKAMAMMAT JA VAUVAT UUTEEN VIIKKOON 49**
Pistän vain pinon pystyyn jotta tulee kirjoiteltuakin!
Misuli ja poju
Kommentit (54)
taas uusi viikko aluillaan..
ihanaa kun huomenna pääsee katsomaan linnan juhlia ja ennen kaikkea niitä pukuja!toivottavasti jollain on joku oikein hirvitys päällä niin saa kauhistella.. ;)
viime yö meni meillä taas vähän niin ja näin..nukuttiinkin kyllä mutta aika pienissä pätkissä.neuvolassa käytiin aamulla ja kaikki oli ok.
painoa 4930g ja pituutta 54,5cm.seuraava käynti onkin vasta 17.1.
eipä tässä ihmeitä,aurora heräileekin juuri..tissiä kehiin siis!
mukavaa viikon alkua kaikille!!
-nasuli ja aurora 7vkoa ja 2pvää
täytyypä tosiaan itsekin kokeilla tuota tuttelia jos lisämaitoa tarvitsee.
minäkin luin kiinnostuneena pinoa aiheesta..kuulema tuo" plussa" saattaa sopia vaikka tavallinen tutteli ei.(niinkuin meillä vaikuttaisi että tavallinen ei sovi)
munkin on pitänyt kysellä tuota hymy-juttua muilta lokamammoilta;
meillä hymyillään joo tiuhaan,välillä onnessaan ääntelee kuin delfiini.. :)
ja kovasti yrittää jo tarinaakin saada aikaiseksi..
no mutta nyt löpinät seis tältä erää!
-nasuli
joo, minäkin sitä pinoa lueskelin ja ajattelin sitten itsekin kokeilla kun sitä niin kehuttiin maasta taivaaseen, aina sairaalan henkilökunnasta lähtien oli tullut suosituksia juuri masuvaivaisille. Hiukan kalliimpaahan se on, en nyt muista kuinka paljon kalliimpaa ku vertaa normi tutteliin, joku siinä pinossa kertoi et maksais 49 cnt /prk. Vaihtelee varmaan paikoittain tuo hintakin.
Ja tosta hymyilystä vielä, meillä välillä hymyillään niin kovasti että ikenet vaan paistaa! Ja välillä jopa niin että hymyn lomasta kuuluu pieniä äännähdyksiäkin, aivan kuin ääneen jo nauraisi. Nyt kun aloin miettimään niin torstaista lähtien niitä on tullunna joka päivä...
Meillä mies palasi tänään työelämään isyysloman jälkeen. No onneks on loiva lasku kun huomenna on taas vapaapäivä.
taas misuli
Pakko myös kommentoida noista massuvaivoista.Tuo tuttelin 1+ on yhtä toimiva kuin nanni.Tuttavat ovat kokeilleet nannia on kuulemma vatsa ystävällisempi kuin tutteli.Mutta ei se välttämättä kaikille sovi.Mutta tossa olisi yksi vinkki lisää.
Meilläpäin pyryttää ihan mukavasti.Jospa sittenkin saataisi valkea joulu.
Sain eilen aikaseksi ostaa muutaman joululahjan.
Ja nyt paistelen joulutorttuja ristiäisiä varten.Tiskipöytä notkuu paistovalmiita torttuja,kunhan muistas vaan ottaa ajoissa uunista pois..
Nasuliko kyseli vauvan hymystä.
Meillä kans hymyillään oikeen kunnolla,samalla neiti aukoo suuta ihan kuin yrittäisi puhua.Mies lauantaina hymyili neidille niin saipas vastauksen takasin jokelluksen kera.Toimii myös jos näyttää kieltä,näyttää takasin.
Kiva katella kun pikkunen vähitellen kehittyy.
Torstaina olis eka neuvola-lääkäri.Oma jälkitarkastus ois ens viikolla.
Meillä ollaan pohdittu tuota ehkäsy asiaa ja päätettiin etten ala syömään mitään pillereitä,vaan käytetään kortsuja sen aikaa mitä käytetään.Tarkotus olis kuitenkin tehdä pikkusiskoa tai veljeä.
No aika näyttää.
Pitää mennä torttuja paistamaan.
Hyvää itsenäisyyspäivän aattoa kaikille mammoille!!!
johannu&pikku-neiti 7vko
Pikaisesti olen pinoa käynyt silloin tällöin lukemassa, mutten ole kirjoittamaan asti " kerennyt" ....seli seli :) No, nyt poika päikkäerillä ulkona, joten jospa kerkeis hieman kertoa kuulumisia.
Meillä poika on nyt reilut kuusi viikkoa ja ulkona melkein joka päivä nukkuu päikkärit. Ja kyllä ajattelin yli kymmenen asteen pakkasillakin ulos viedä. Kunnolla pukee päälle, niin kyllä tarkenee. Vaunun kopsan eteen voi vaikka harson laittaa suojaks, ettei naamaan niin hyytävästi ota. Sisällä ei nuo päikkärit ole kuin lyhkäsiä pätkiä, joten ulkona nukkuu paremmin.
Hymyjä satelee kivasti ja seurustelee mielellään isän ja äidin kanssa. Ihanata! Rintamaidon riittävyyttä olen mietiskellyt, kun iltaisin tahtoo rinnat tuntua niin tyhjiltä. Ja poika tankkaa illat tissillä. Nukkumaan menee 22 ja herää noin 02-03 syömään ja nukkuu taas noi 06 asti ja syö taas ja sitten noi 09 asti nukkuu. Rintaraivareita joskus iltaisin ja on enemmän kitisevä illalla,joten sen takia epäilen riittääkö maito. No, korviketta en kuitenkaan vielä ole antanut. Seurailen tilannetta. Kommentoikaa kokeneemmat, jos ois hyviä neuvoja mulle.
Ens viikolla oiskin neuvola ja itselläkin jälkitarkastus. Ja kastajaisetkin. Nimi on ollut pitkään valmiina ja salassa. Mekin päätettiin viedä poika siihen pneumokokkirokotustutkimus-juttuun.
Eipä tosiaan ihmeellisempää. Aika kuluu tosi nopsaan. Vastahan sitä oltiin isomahaisia ja tuskailtiin. Ja nyt nyytit jokaisella hoivattavana :)
No, mukavaa viikkoa kaikille!
T: Hemulii_i
Täällä kans hymyillään ja kasvetaan kovaa vauhtia. Seurustelukin on alkanut neidille maistua =) Ihanaa se vaan on nähdä kuinka lapsi kehittyy.
Tuosta tuttelista sen verran, että itse tollona en edes tiennyt mitä se on vaan ostin kaappiin kun katsoin, että oli uutta ja vähän kalliimpaakin...ajattelin koko ajan, että kai se jotain tosi hyödyllistä ja hyvää on. Ehkä onkin, tiedä häntä...mutta viimeksi kun lapsemme sitä sai niin oksennus lensi oikein kaaressa ja huusi yö 02 asti, jota ei koskaan muulloin ole tehnyt. En tiedä johtuiko maidosta vai jostain muusta - oli mielestäni saanut sitä aiemminkin.
Meillä masuvaivat on helpottaneet vähän onneksi ja illat on huomattavasti rauhallisempia. Aloitin relat viime ke ja cuplatonit myös (Disflatylit ei auttanu meillä). Samalla jätin päiväkahvin pois ja vähän kananmunaa, vehnäjauhoo ja niitä ilmavaivoja aiheuttavia muita aineita yritän myös välttää. Katsotaan nyt. Testailen varmaan aine kerrallaan uudestaan, et tuleeko huutoo. Eilen ja la söin kolmen taukopäivän jälkeen herkkuja (torttua, kääretorttua, viineriä) ja makaroonilaatikkoa ja tuoksena oli vatsavaivoja jonkin verran enemmän kun edellisiltoina...oiskohan tuo kananmuna se paha???
Muuten menee siis hyvin. Täytynee lähteä ihmettelemään et miten on mahdollista ku neiti on jo tunnin nukkunut...
Hyvää vointia kaikille!
Hepskukkuu vaan täältäkin :)
Tässä odottelen miestä töistä kotiin.. pikkuneiti nukkuu tuossa vieressä ja isoveikka on mummolassa yötä.
Täällä myös seurustellaan kovasti, jokeltelua ja hymyjä piisaa [color=red]♥[/color] Kyllä se vaan sulattaa äidin (ja muidenkin) sydämen!!
Esikoiselle on iskenyt ihan älytön uhma :-/ Tuntuu hurjalta että meidän oma pieni herttainen poikamme on muuttunut muutamassa päivässä ihan hirviöksi! No juu, vähän liioiteltua, mutta missä on se tottelevainen ja suloinen pellavapää?! Vaikka tiedän että tämä on TÄYSIN normaalia, niin silti se yllätti :-O Huih!
No sieltä se mies jo tulikin. Kai se olis mentävä kullan kainaloon :)
Emppu kuittaa.
PS. Aika on todellakin mennyt nopeasti! Ylihuomenna tuo meidän pieni on JO 7vkoa vanha ja silti tuntuu, kuin olisin vasta kotiutunut sairaalasta.... :-O
PPS. Jotain tähdellistäkin asiaa oli, mutta enpä sitä enää muista ;D
MUTU: kiva kun teidänkin kukkuja on vähän rauhottunut;) Meillä nukahti jo ennen 23 eilen illalla ja edellisenä 24. voi sitä autuutta kun pääsee ajoissa nukkumaan, aaahhh!!!
EMPPU: Varmaan kurjaa tollanen uhma...Sitä odotellaan sitte meille kaikille lokamammoille, milloin?? Parin vuoden päästäkö??
Waimo: Onko teillä nyt nimi jo keksitty, lueskelin vaan kun olit laittanut pinon " ottaa koville nimen keksiminen??
Meillä tänään vauvan juhlapäivä eli saa nimen. Vauva herätti viiden maissa syömään, syötin, eikä millään nukahtanut uudelleen, pidin sitte sylissä tunnin ja sit kello olikin jo puol seiska. En viitinyt itse enää mennä nukkumaan kun on niin paljon vielä tekemistä. Kakku pitää koristaa, omaa naamaa kaunistaa ja tukkakin on aika kaamee:( Kävin sit suihkussa ja nyt oottelen et mun kasvonaamio vaikuttaa (mahtaako se mitään auttaa).
Sit tukan laittoon ja toivotaan et poika nukkuu vielä ainakin ysiin...
Tulen illalla kertomaan minkä nimen mein " rambo" sai.
annu(vähän univelkaa, mut nou hätä)
Hyvää itsenäisyyspäivää kaikille ja ANNUlle mukavaa kastejuhlaa.
Silmät ristissä ollaan täälläkin. Meidän poika nukkui elämänsä huonoimman yön! Nukahtaminen kesti kahteen asti; huusi kymmenestä miltei täyttä kurkkua siihen saakka. Sittenkin köhisi ja itkeskeli vähän väliä, kunnes seitsemältä noustiin isojen kanssa. Mittasin kuumeenkin, 38 astetta. Laitoin supon ja sen jälkeen huolikin maitoa ensimmäistä kertaa koko yönä (kiva kun joutu lypseleen ja liivit kastui..). Nyt nukutaan; harmi vaan et se ei kahdelta väsyneeltä vanhemmalta kuitenkaan onnistu enää. Kumpa ei kehittelis mitään vakavaa, pientä käheyttä on kurkussa.
Jospa tekis tänään muksujen kans pipareita! Ja sit pitää juhlat katsella tietysti :)
Äiti kolmelle ja poika 2kk1vko
äitikolmelle: Toivotaan ettei teidän pojalle nyt kummoisempaa tautia kehkeydy *bd*
annu: Joo, pari vuotta saat vielä olla rauhassa ja sitten se on ' oksat pois' ;D HAUSKAA PÄIVÄÄ JUHLAKALULLE [color=red]♥[/color]
Meillä meni yö oikein mallikkaasti, kun neiti oli melkein koko eilispäivän hereillä! Jassoo, se on ruoka-aika nyt, tulipa taas pikainen visiitti :)
Emppu
Lueskelen meitin pinon melkein joka päivä, mutta kirjootteleen en oo kerinny. Meillä poika kastettiin viikko sitten lauantaina ja nimeks tuli Juho Eemil Jukanpoika. Talo oli täynnä porukkaa ja juhlat meni ihan mallikkaasti.
Meillä on nyt siirrytty liki kokonaan korvikkeille, kun rintaraivarit vaan ylty joka syötölle, alkuun niitä oli vaan yhdellä syötöllä. Aikani kun tappelin niin päätin siirtyä pulloruokintaan, nyt on niin ihana ja tyytyväinen hymyilevä poika kun saa massun täyteen ruokaa. 2 kk neuvolassa vähän panikoin et mitä neuvolatäti mahtaa sanoa, mutta olikin aivan ihana ja sanoi että pääasia on että vauva saa ruokaa ja syöttöhommat toimii. Ja sanoi myös että äidin jaksaminen on erittäin tärkeetä koska äitiä tarvitaan vielä pitkän aikaa.... Olen yrittänyt käsin lypsää maitoa, mutta niin se vaan vähenee vähenemistään....
Välillä olen tarjonnut rintaa ja kyllä poika ottaa hyvin kii ja imeekin jonkun aikaa mutta sitten kääntää pään pois tai vaan lussuttelee nännillä, joten ei muuta pullolle vaan.
Päivärytmi on pullon avulla löytynyt illalla mennään nukkuun viimeistään klo 21:30 ja sit nukutaan aamuviiteen asti, saa mammakin nukkua.
Juho heräs nyt täytyy mennä.......
Lokakuu-05 ja Juho 2kk ja 3 pv
Meillä on neiti ollut köhässä lauantaista asti ja nyt ehkä vähän parempivointinen. Kuumetta ei ole, mutta nenä tukossa ja lima kun on valunut kurkkuun niin sitten yskittää. Yöt on onneksi nukkunut hyvin niin ei mene pikkuhiljaa muotoutunut rytmikään sekaisin. Nukahtaa siis 21 aikaan, syö siinä 4-5 välillä ja nukkuu sitten aamuun asti.
Ostin sunnuntaina Nenä-Friidan helpottamaan neidin oloa ja se on kyllä tehokas peli poistamaan räkää. Nyt on vaan mulla " imulihakset" ihan kipeänä kun sen verran tiukasti sillä saa imeä..:) Mutta kovin on iloinen, juttelevainen ja puuhakas tyttö tukkoisuudesta huolimatta.
Huomenna tulee 2kk täyteen ja viikon päästä olisi neuvola. Kiva mennä kuulemaan paino- ja pituustilanne, osa 62 cm:n vaatteistakin kun meinaa jäädä pieniksi.
Nyt iltapäivällä mennään tytön kummeille kyläilemään ja katsastamaan vauvanvaatetarjonta. Kummien ystäväperheellä on 8kk ikäinen tyttö ja tytön äiti innostui myymään pieneksi jääneitä vaatteita meille. Pitää katsoa mitä siellä on tarjolla, että syntyykö kauppoja:)
Mutta joo, ei kai tässä tämän kummempia, täytyy lähteä juhlaruokaa (hernesoppaa:)) lämmittelemään kun tuo isukki tulee traktoria korjaamasta..näin meillä maalla tätä pyhäpäivää vietetään..
Illalla jos sitten istahtaisi telkkarin ääreen arvostelemaan tämän vuoden pukukaameuksia.
Hyvää itsenäisyyspäivää kaikille ja erityisesti niille, jotka viettävät ristiäisiä tai muita merkkipäivíä!
MariJo & Aada (päivää vaille 2kk)
Ihmissään olen...
Meillä neiti on löytänyt rytminsä, joka jäljittelee lähes normaalia päivä-yö rytmiä! Itkuisuus lähes nollassa (kuhan äiti muistaa syödä oikein!)
Pullosta juo vain hätätilanteissa. *koputtaa puuta*
En voi uskoa tätä todeksi! Meillä kun edelliset lapset on huutanut ja saikannut yöt läppeensä... Pitänee oppia nauttimaan tästä!
Halit kaikille jotka joutuvat valvomaan yönsä ja kuuntelemaan vauvansa itkua paljon! Sympatiat täysin teidän puolella!!
Nyt voinkin aloittaa joulun odotuksen ihan täysin rinnoin!!
Voi kuinka rakastankaan joulua!! Aattoaamusta asti kohoavaa lasten jännitystä, tuleeko pukki!? Riisipuuron ja kiisselin tuoksua aamulla ja kinkun ja laatikoiden tuoksua illalla. Ja joulukuusi!!! *oispa jo aatto!*
Muutama lahja on vielä hankkimatta ja jouluruuat. Elikkäs vielä ois kaksi reissua tekemättä. Perinteisesti viedään lapset hoitoon muutamaa
päivää ennen joulua mummolaan ja mennään kaupunkiin miehen kanssa ostamaan joulupöydän herkut. Kierrellään kauppahalli, Stockmann, alko ja muutama vaateputiikki kaikessa rauhassa , keräten herkkuja ja perinteisiä jouluherkkuja mukaan.
Muutoin ei meille joulu tule!
Mitäs teillä tehdään Itsenäisyyspäivänä?
Meillä syödään parempaa ruokaa (possun sisäfile pihvejä ja kasviksia sekä jälkkäriksi jäätelöä)
Illalla tuijotellaan linnan juhlia ja saunotaan.
Ja nyt kahville!
Waimo72 & pesue
Pääsin koneelle taas pitkästä aikaa. Meillä vietettiin ristiäisiä lauantaina, pojasta tuli Paavo Johannes. Appivanhemmatkin kyläilivät (kun auttelivat ristiäisissä) kolme yötä, ihmeen hyvin meni kaikki, vaikka kyllähän muutokset hiukan Paavoa sekottivatkin.
Meillä on hymyilty noin kolmeviikkoisesta lähtien. Kyyneleetkin bongasin samoihin aikoihin, eilen ekaa kertaa kyynel valui, siihen saakka vain silmäripset kostui. Kaikesta sitä osaakin iloita ;) Nenä on ollu eilisestä saakka tukossa, mutta ei poika kait onneksi muuten kipeä ole. Ulos en kuitenkaan uskaltanut tänään laittaa nukkumaan.
Miten paljon/vähän teidän pikkuisenne valvoo päivällä? Meidän 5 viikoinen ei vieläkään valvo yleensä yli tuntia kerrallaan. Eli imetyksen ja vaipanvaihdon lisäksi ehkä puolisen tuntia. Minusta se tuntuu aika vähältä ajalta, mutta kaippa se on vaan yksilöllistä tuo unen tarve. Yörytmi menee meillä suunilleen tälleen: 22. nukkumaan tunniksi, jonka jälkeen imetystä ja nukkumaanmenokitinää: noin 24. - 01 yöunille: imetystä 02. sitten imetystä taas noin 04.30 jolloin tulee myös kakka: vaipanvaihtoon. Paavo piristyy vaipanvaihdossa ja nukahtaa uudelleen kunnolla vasta joskus 06.30-07. maissa, jolloin joutuukin taas syöttämään. Aamupäivän sitten nukkuu aika hyvin. Pirteimmillään on joskus 11. maissa ja klo 12 menee pisimmille päiväunille (ehkä 3 tuntia).
Nyt tais poitsu heräillä niiltä pitkiltä päikkäreiltä, jospa kävisin katsomassa..
kivasti onkin pino kasvanut pyhäpäivän kunniaksi!
linnanjuhlia ja pukuloistoa odotellessa..
ANNUN pikkuiselle onnea kastepäivänä,innolla jään odottamaan nimeä..
minäkin olen pohtinut tuota maidon riittävyyttä,kun illat tahtoo olla aika hankalia;aurora tankkaa,kukkuu ja kitisee..eikä nuku.olen sitten korviketta muutaman kerran tarjonnutkin kun on tisut tuntuneet ihan tyhjiltä jo.ei sitä ole mennyt kuitenkaan kuin max.pari huikkaa,eikä ole vaikuttanut nälkäiseltäkään siinä pullon ääressä,joten taitaa olla jotain muuta..ehkä ilta on vaan jotenkin sellaista aikaa että sitä pitää vähän kärvistellä.. ;) moni on tainnut valitella samaa omien nyyttien kohdalla.
kyllä meilläkin sitten päivällä hyvin nukutaan,ja yötkin menee ihan ok kun vaan ensin vihdoista viimein rauhotutaan yöunille.
_EMPPU:tuttua tuo uhma!minä jo kauhulla odotan kun murrosikä koittaa,meillä on kolme samaan aikaan pahimmassa vaiheessa,kun niin pienellä ikäerolla ovat.. :/ huh!
tsemppistä sinne!! :)
WAIMO72:kuulostaa mukavalta teidän itsenäisyyspäivä!
meidän piti mennä mun äidille syömään,mutta eivät olekaan(yllätys,yllätys)siinä kunnossa että viitittäis mennä..olinkin jo erittäin hyvin varautunut siihen.syötiin siis suht arkisesti kanaa,mutta paistoin sitten edes torttuja lasten iloksi.
yksi filmi aiotaan porukalla katsoa ja ehkä myös saunotaan..siinähän sitä! :)
mutta nyt aurora kutsuu,mukavaa päivää kaikille!!
-nasuli ja aurora 7vkoa ja 3pvää
kauniita nimiä ovat lokalahjat saaneet!! :)
-nasuli
Miellä mies lähti töihin, iltavuoro. Jotenka pojan kanssa kahdestaan vietellään loppupäivä. Juhlaruokaa ei täällä väsätä, ehkä sitten oisinkin panostanut jos mieskin olisi ollut kotona.
Linnanjuhlia täytyy yrittää katsella, mitenkä pystyy vauvan hoidolta. Noo, illathan mä istun soffalla, kun poika on koko ajan tissillä, joten eiköhän ne juhlat saa hyvinkin seurata. Eilenkin illalla olimme kahdestaan pojan kanssa kotona ja siinä se ilta meni täysin poika huomioiden. Hyvä kun vessassa pääsin käymään. Tahtoo tosiaan olla iltakitisijä ja sylikissa meidän poitsu! No, jospa sekin asia muuttuu jossain vaiheessa.
Joulua täälläkin pikkuhiljaa odotellaan. Jotenkin tänä vuonna ei ole kerennyt kunnon joulufiilis tulla. Mistähän johtuu...jospa sitten ihan lähellä aattoa.
Mukavaa illan jatkoa.
T: Hemulii_i
Meillä neiti eilen illalla huus sitten ihan kunnolla. Tosi outoa oli, kun muuten tyttö on tyytyväinen ja huutaa aika harvoin. Yöt meillä tuntuu ainakin muihin nähden menevän hyvin, vaikkakin itse on välillä tosi väsy. Neiti herää kuitenkin vaan kaks kertaa ja syö sen kymmenen minuuttia ja jatkaa uniaan. Välillä ei meinaa ihan heti nukahtaa, mut sit ollaan vähän aikaa käsi kädessä ja tyttö rauhoittuu heti nukkumaan. Meillä kans välillä tuntuu, ettei maito riitä iltaisin, mut en ole korviketta antanut, enkä anna ellei ole aivan pakko. Kyllä sitä maitoo kuitenki alkaa herumaan, kun vauva tarpeeksi imee.
Joululahjat on melkein kaikki ostettu, nyt pitäis sitte alkaa niitä ruokia vääntämään pakkaseen. Eilen tehtiin piparkakkutaloki.
Hennajo ja Janette päivän vajaa 4vko
Mein " rambo" sai nimen ALEKSI VILJO JUHANI. Viljo appiukon toinen nimi ja hänen isänsä nimi, Juhani mun isän ja pikkuveljen toinen nimi. Meillä nimi oli tiedossa jo tekovaiheessa, mut mietittiin toistakin vaihtoehtoa.
Sit se HAUSKA juttu, Aleksi oli ollut 2 päivää kakkaamatta. Juuri kun rukoiltiin isä meidän ni kauhee pieru ääni ja poika pöräytti housuunsa. Mä repesin aivan täysin, nauroin vaan. Kiva oli kattoo filmiltä myöhemmin...
Sitä kakkaa oli korviin asti, onneksi kastemekko säästyi, mut alusvaatteet valkoiset tietty meni keltaiseksi. Toiv. lähtee pesussa.
Onko teillä muuten ideoita miten saa kakkavärin pois valkoisista vaatteista? Mä olen koittanut kuumaa ja kylmää ja heti kakan tultua pestä. Ei auta nää keinot.
Huomisiin taas. annu aika väsynyt mamma
Vaikka ei meille kuitenkaan mitään erikoista kuulu.
Sellasen kysymyksen ajattelin heittää mammoille joilla vauvat kärsivät masuvaivoista: eli oletteko kokeilleet tuttelin +1 korviketta? Mä hokasin täältä palstalta, että sellaista suositellaan masuvaivaisille vauvoille ja sattumalta tosta meidän lähikaupasta löysin sitä 3 prk. Ajattelin tässä joku aamu sitten kokeilla mennä päivän sillä. Liian vähän sitä on, täytyisi käydä jostain hakemassa enemmän. Se sisältää probiootteja ja jonkin sortin maitohappobakteeri on siis kyseessä... Jos joltakulta löytyy kokemusta niin kertokaa toki.
Meillä menee suht mukavasti pojun kans, jonkin verran masu vielä vaivaa, mutta ne pahimmat iltahuudot ovat menneen talven lumia, onneksi. En tiedä vaikuttiko sitten korvikkeen vaihto, vai se että poika on alkanut tankata iltaisin ruokaa aika lailla. Mene ja tiedä.
Jekoviteistä ei onneksi ole tullut vielä mitään jälkiseurauksia, hyvä niin. Näyttäis sopivan siis meidän pojalle nuo.
Yöunet meillä on edelleen vähä mitä sattuu, ei valvo tosin yöllä, mutta kello saattaa olla yksi yöllä ennenkuin rauhoittuu yöunille. Sitten herätään 8.30-10.00 riipuen siitä miten ollaan syöty yön aikana. Pari kertaa herää yöllä syömään. Viimeyönä esimerkiksi 2.30 ja 7.00. Kymmeneltä noustiin sitten ylös ja nyt nukkuu ekoja päikkäreitä.
Päiväuniin meillä on tullut melkoinen muutos sitten alun. Nyt nukutaan kuitenkin jo 2-3 päikkärit, kestoltaan parisen tuntia jos ei nälkä yllätä. Päivä oikeastaan meneekin siinä että poju suurimmaks osaks nukkuu ja illalla on pidempiä valvomishetkiä sitten.
Tällaista meillä, ulkoiluakin pitäisi nyt alkaa harrastamaan tiheämpään, mutta tuo pakkanen jota tänäänkin täällä oulun seudulla on liki -10 astetta hieman arveluttaa. Oltaiskohan me 3-4 kertaa aiemmin ulkoiltu vaunujen kans, uskaltaisitteko te kokeneemmat lähteä tuolla kokemuksella tollaseen pakkaseen vauvan kans???
No siinäpä tuli taas tarinaa, osa varmaan kerrottu jo useampaan otteeseen, vaan ei voi muistaa kaikkea kertomaansa :)
Jokos muuten muiden mammojen vauvat hymyilee? Meillä hymyillään jo silloin tällöin, seurustelun lomassa. Kyllä siinä äidin sydän meinaa pakahtua onnesta, on se niin suloista. Jokeltelun tapaistakin sieltä jo kuuluu... kivaa kun ei tartte enää yksin jutella :)
Nyt lopetan taas nää jaaritukset ja lähen ottaan pullot pois kiehumasta.
T. Misuli ja poju 1 kk 5 pv