uskomatonta mutta totta!!
Moikka, ihan pakko tulla johonkin purkautumaan asiasta.. jos joku mua edes muistaa kun niin vähän tänne kirjotellut, mut siis mun tilanne ollut se et mulla viimeks ollu menkat viime vuoden maaliskuun lopulla. asiaa tutkittu ja kokeita tehty paljon mut mitään ei kuulemma löydetty. raskaustestikin tehtiin joka labra kerralla ja sen tulosta en välittänyt edes enää kuunnella kun aina nega. nyt sain lähetteen erikoislääkärille ja lapussa luki että, lääkäri katsonut asian kiireellisyyden että palaamme asiaan ja jos oireet pahenevat ota yhteys lääkäriiin. no nyt mul on viimisen kolmen vkon aikana ollu alavatsa nippailuja ja ihme pistoksii tuol alapääs ja välil jo niin ällö olo et aattelin et nyt sit soitan et oireet pahentunu et pakko päästä tutkituttavaks et iha varmaan on joku kohtusyöpä tai jotain (taas heti ajattelin pahinta). Ja siis menkkoja ei tähän päivään mennes ollut kuulunut kertaakaan tuon maaliskuun jälkeen. Nyt sit hetki sit heräsin käymään vessassa ja ajattelin iha huvikseni et teempäs tuon yhen raskaustestin pois tuolta kaapista ku siellä sellainen vielä oli ja ajattelin viel mielessäni naureskelin et " tosi fiksu idea alkaa tähä aikaa testailee" ku ei siihe mitää kuitenka tuu. eka katoinki et helposti meni ohi siitä mihin + viiva yleensä tulee ja ku olin kaadellu tavarat kiposta pönttöön ja ajattelin pakkaa testin roskiin ni aloin kattoo et iha ku ois haalee viiva siin +viivan kohdal. naurahdin viel itekseni et hahhah et nyt toi testiki vittuilee mulle ja jäin tuijottaa sitä ni sen sijaan et odotin sen viivan katoovan siitä niin se vaan voimistu ja voimistu! mul alko jalat tärisee ja istuin varmaa puoltuntii siin pöntöl et ei helvetti, onks tää muka totta?? nyt en sit nukukka koko yönä ja aamul painun neuvolaan varmistaa sen..apuva!
Toivottavasti tää mun tapaus herättää joissain edes pienen toivon kipinän jos on yhtään vastaavas tilantees ku mä olin tai oon en tiiä..apua ku iha sekasi viel ja en ees tajuu asiaa.. nyt vaan odottelemaan et neuvolan ovet avautuu ja saa varmistuksen ja sit jos edelleen + ni pitää miettii et miten isännälle tästä kertois... mut nyt hyviä öitä kaikille!!
Kommentit (14)
Oikea ihme, että olet siis tullut raskaaksi vaikka kuukautiset eivät ole tulleet moneen kuukauteen! Osaatko yhtään arvioida milloin olisit voinut hedelmöittyä? Onko vatsa vielä kasvanut? Jos oletkin jo tosi pitkällä..?
Ja plussahan se oli :D
tarkkaa tietoa hedelmöittymisestä ei ole, mut marraskuussa viimeks tehty lääkärissä testi ja se oli nega. et ei ainaka viel kauheen pitkällä olla. Neukkutäti antoi ihan virallisen ajan neuvolaan ja sanoi että katsotaan sitten ultra aikaa että saadaan varmistus missä mennään. Nyt jännittää kauheasti että onko kaikki hyvin, kun jotenkin tosi epäileväinen olo kun tällä tavalla tapahtu. mut laittelen kuulumisia ja kiinnostuneet saa kyl kysellä jos jotain mielen tulee.. kyl nyt on niin uskomaton tunne ja en voi uskoo todeks vieläkään :)
Tulipa hyvä mieli puolestasi. Niin se elämä joskus yllättää! Tule kertoilemaan kuulumisia myöhemminkin!
Kyl tää päivä on ollu niiiiin täynnä sekavia tunteita, ilon kyyneliä ja pelkoa. Nyt en millään malttais odottaa isäntää töistä et pääsen sille kertomaan uutiset. en halunnu aamulla viel kertoa vaikka mieli niiin paljon teki enkä viitsi puhelimessakaan kertoo koska isäntä kuljetushommissa et joha se ajaa lähimpään puuhun uutisen kuultua :) se on yrittänyt mua lohduttaa tän mun menkattomuus ongelman kans et " ei se nyt haittaa vaik ei saatais yhteistä lasta" . Vaik tiiän et se haluu lapsen. Just viimeks meinaa eilen ku aika monet meijän kaverit on nyt saanu ja on parhaillaankin raskaana ja meijän koiral on 3vko vanha pentu ja sitä sit eilen siin piteli niin tokas vaan et " eihän meijän tarvii lisääntyy ku muut hoitaa sen meijän puolesta, ja onha tää pentu vähä ku meijän pikku vauva" :)
Ja siitkin sen näkee miten se kaipaa omaa lasta ku se jaksaa hömpöttää mun kavereitten vauvojen ja lasten kans vaik kuin pitkään. kaverit aina vitsaileekin et en viittis lainaa miestäs ku se tykkää enemmän olla niitten lasten kans ku niitten oma isä :D
ja siis mullahan on entuudestaan huhtikuus 8 vuotta täyttävä poika ja 6 vuotta täyttävä tyttö. ja ne sai alkunsa iha tosta noin vaa. Ja nyt ollaa oltu vuoden päivät ilman ehkäsyy eikä mitään, ei edes tosiaan niitä menkkoja. mun lapsethan pitää kyl tätä mun miestä isänään kun ei niiden oma isä oo enää kuviois aikoihin ollutkaan ja isäntä tykkää kovasti myös niistä mut onhan se oma aina OMA :)
johan taas innostuin kirjoittelemaan. niin ja sitä viel piti sanoo et hassuinta täs on se, et sillo ku enemmän yritettiin ennen ku toivo heitettiin ku ei niit menkkoi tullu, niin pupuiltiin melkei joka yö. nyt viimisen parin kuukauden aikana ku toi hedelmöittyminen on päässyt käymään ollaa pupuiltu varmaa kerran kolmeen vkoon. jotenki se vaan jääny vähemmälle ku kummallaki ollu omia tressejä ja sit mun tyttärel ollu joku ihme vaihe et ei meinaa nukahtaa ja sit se herää jo ennen ku me ehitään nukkuu ja kömpii meijän sänkyy jatkaa unii. ja isäntä erityisesti just tykkää mun tytöstä ni aina sanoo et anna olla siinä vaan. et munkin tapauksessa näköjään kun heitin toivon kirveen kaivoon ja annoin vaan olla ni alko tapahtuu. Anteeks jos hehkutan tääl, mut tää on oikeesti niin uskomaton juttu. monet kerrat mielessäni ajatellut kuin ihanaa ois ku pääsisin kertomaan isännälle et vaavi tulossa ja aina negan testin jälkeen ollu maassa et ei sitä päivää taida koskaan tulla. nyt tosiaankin tullu siihen tulokseen et lapsii ei tehdä vaan niitä saadaan. Ja sillei tuntuu pahalta hehkuttaa tääl ku tiiän kuin paljon on niitä jotka pitkään yrittänyt ja eri hoidoilla ja tiedän tunteen kun ei tärppää, mut nyt voin sanoo kaikille että " KAIKKI ON MAHDOLLISTA" :D älkää menettäkö toivoa..
nyt on kerrottu isännällekkin ja kyllähän sekin oli vähän aikaan että mitä?? ja ku tajus asian niin pomppas kaulaan :) sit keskusteltiin hetki asioista ja nyt on herra yhtä hymyä vaan ja suunnittelee et nyt ois hyvä syy pyytää palkan korotus :D
Kyllä se tosiaan voi olla mahdollista tuollainen raskautuminen ilman että kuukautisia on kuulunut pitkään aikaan. Itse kävin lapsettomuushoidoissa, jotka saivat ainoastaan aikaiseksi kuumia aaltoja ja kuukautisten poisjääntiä. Itselläni oli todettu jo paria vuotta aiemmin korkeita fsh-arvoja, korkeimmillaan arvo oli 19 ja lääkärit eivät paljon toivoa antaneet. Lopulta lääkäri sanoi, että kun kuukautiset saadaan käynnistettyä, voidaan kerran kokeilla keinohedelmöitystä. Mutta kuinka ollakaan, vaikka puoleen vuoteen ei ollut ollut kuukautisia olinkin raskaana. Ultralla todettiin että raskaus oli ihan alussa. Muutamaa viikkoa olin tikutellut kokeilumielessä ovulaatiota ja luulin että hormonit olivat lopullisesti sekaisin kun sain vahvan plussan ovulaatiotestiin useampana päivänä.
Kaikki meni loppuun asti hyvin ja nyt meillä on ihana 7 kuukauden ikäinen terve poika. Eli haluan myös antaa muillekin toivoa, vaikka odotus voi ollakin pitkä. Olimme yrittäneet lasta 4 vuotta ennen tätä ihanaa ihmettä.
Mamukamu
ens keskiviikkona 16.1 ois ultra aika, niin pääsee sitten näkemään missä mennään :) ei jaksais odottaa millään ja nyt jännittääkin kauheesti et varmasti ois kaikki hyvin..
Ihana lukea näitä postiivisia uutisia. Itse pyörin tällä palstalla 03-04. Nyt aina silloin tällöin kurkkailen että mitä tänne kuuluu... Meillä tosiaankin nyt jo kaksi " avitettua" poikaa ja kolmas ihan ylläri luomusti tulossa alkukesästä.
Tsemppiä ja voimia kaikille ♥
kiitokset onnitteluista :)
huomenna se sitten ois se päivä mitä täs odotettu kuin kuuta nousevaa.. ULTRAAN!! jännittää ihan hirveesti aj pelottaa et onkohan kaikki kunnossa :/
Vatsaa nippaillu kyl joka päivä ja etova olo et ei se ainakaan ole antanut unohtaa olemassa oloaan :)
Joko se ultra oli? Toivottavastitulet pian kerotmaan lisää huippuhyviä uutisia!
enter taas liian lähellä ni karkas viesti käsistä :)
niin siis piina jatkuu vielä.. ultrassa näkyi kyllä tila mihin jotain alkanut kehittymään ja limakalvo paksuuntumaan mut sykettä ei vielä havaittu eikä sikiöö. heti säihkähdin et kyse tuulimunasta mut lääkäri rauhoitteli et ei vaikuttais tuulimunalta kun kuulemma sitä limakalvon paksuuntumista ei silloin ilmenis ja kun teki sisätutkimuksen niin kohdun kanava oli visusti kiinni kun kuulemma tuulimuna tapauksis jäis kuulemma auki et pääsee tulee ulos.. ymmärrä nyt tosta. huomenna soittelee kun on keskustellu kollegansa kans niin tietää sit mitä jatkossa. sano se lääkäriki et niil siel neuvolas käytös aika vanha se ultralaite et sairaalal vois näkyy paremmin ja se et voi olla niin aikaset vkot ettei senkään takia näy. mut sano vaan et siellä oli " tila" mihin se ois alkanu kehittyy. sori jos selitys sekava mut se lääkäri oli joku venäläinen niin en itekkä oikein saanu selkoo et mikä oli homman nimi :) kirjoitti mulle sairaslomaa tän päivän ku jännitin sitä niin paljon et se pisti oksentaa, niin lääkärin todistukses lukee syynä " pahavointia" :D
ilmoittelen taas kun oon viisaampi mikä homman nimi..
Olisko sulla mitenkään mahdollisuuksia käydä yksityisellä? Ymmärtäisit ainakin mitä lääkäri puhuu... Tuo " tila" saattaa esim. tarkoittaa ruskuaispussia, mikä tarkoittaisi sitä että varhaisilla viikoilla jos mennään, olis ihan hyvä juttu. Lisäks olis varmaan paremman laitteet. Ei se välttämättä tule edes kauhean kalliiksi, katsoin tuossa paperista etät alkuraskauden UÄ oli mulla 79e ja siitä saa vielä Kela-korvaukset takaisin.
Peukut täällä pystyssä kovin on!
Oli konsultoinu toisen lääkärin kans joka tekee paljon noita varhais ultrii, niin se kuva minkä se otti mun kohdun tilanteesta vastais vkoja 5+.
sanoi vaan et nyt pitäis varata iha normaali neuvola aika kuukauden päähän ja jatkaa iha normaalia odotusta.
kyselin siit tuulimunan mahdollisuudesta ja sanoi et se on 30% mahdollisuus, mut et iha rauhallisin mielin pitäis nyt vaan odotella et pääsee sit np-ultraan. ja et jos tulee vatsakipuja tai veristä vuotoa niin sit hakeutua lääkäriin.
Sun juttusi antoi kyllä tosissaan toivoa...ihmeitä voi näköjään tapahtua. Kävitkö jo siellä neuvolassa?