Julia, Alisa, Venla tai Elli?
Tytön nimistä loppusuoralla meillä on Alisa, Julia, Venla ja Elli.
Mitä teille tulee nimistä mieleen? Mistä SINÄ pidät eniten?
Kommentit (11)
Tosin Julian osalta mielipide on hyvin puolueellinen, kun on oman prinsessan nimi =)
Mutta kauniita nimiä kaikki, Alisa ja Venla heti hyvänä kakkosena ja Elli jää näin kovatasoisessa porukassa minun listallani viimeiseksi, vaikka kiva nimi onkin.
olisi hyvä yhdistelmä,pääsisi melkein kaikki mieleisenne mukaan=)
vetoavat minuun
Alisa ja Julia eivät huonoja nekään... Jos pitäisi Ellistä ja Venlasta valita niin Venla veisi täpärän voiton.
Muutkin hyviä, näitä tulee mieleen:
Julia ja Romeo
Alisa ja muumit
Elli on hyväntuulisen ja reippaan tytön nimi.
Venla on kaunis ja hyvin suomalainen nimi. Tulee mieleen Aleksis Kiven Venla ja nimi on mielestäni jotenkin kalevalainen, vaikka en muista, onko siinä Venlaa. Onhan se nimi yleistynyt, mutta silti oikein hyvä nimi.
Elli on nimistä toinen suosikkini. Se on minusta ihanan reipas nimi, myös aika suomalaisen oloinen.
Julia ja Alisa ovat minusta sen verran yleisiä nimiä, että se laskee niiden pistearvoa mielessäni. Julia on käsitykseni mukaan useassakin maassa suosikkilistojen kärkipäässä. Alisa on ihan hyvä nimi, mutta se ei oikein sano minulle mitään.
Näistä nimistä kaunein on ehdottomasti Elli. Se on samalla ihanan vanhanaikainen ja raikas.
Alisa ei oikein kuulosta suomalaiselta.
Julia taas - tunnen yhden Julian, josta en pidä. Jotenkin en myöskään pidä näistä J-nimistä.
Venla - ei oikein nappaa.
pelikaani2:
Tytön nimistä loppusuoralla meillä on Alisa, Julia, Venla ja Elli.
Mitä teille tulee nimistä mieleen? Mistä SINÄ pidät eniten?
Minusta on kiva, että tämä palsta on olemassa :-).
Meidän vauvamme ei ole vielä syntynyt, mutta tiedämme hänen olevan tyttö. Nimien pyörittely on minusta nyt todella ihanaa (kahden pojan jälkeen on mukavaa vaihtelua pyöritelläkin tytön nimiä!).
Voi olla, että mieli tästä vielä tosiaan muuttuukin, mutta tällä hetkellä Alisa on ykkösvaihtoehto. Alisaa ehdotti toinen pojistamme ja vaikka emme olleet sitä ennen ajatelletkaan, niin nyt Alisa tuntuukin juuri sopivalta.
Palaan luultavasti vielä uudenki nimikyselyn kanssa ennen kuin lopullinen päätös nimestä tehdään. Täytyyhän se vauvakin ensin nähdä :-)))
Sitä mietin myös 10v. sitten omalle tyttärelleni, mutta toinen nimi voitti! Samuli Edelmanilla on Venla-tytär. Aika hauskaa, kun mies " kilpailee" elokuva-alalla Venla-patsaista ja tytär on Venla :-)
Elliin suhtaudun jotenkin aika neutraalisti. Ehkä se on minusta kuitenkin hiukan lempinimenomainen. Julia ei ole suosikkejani. Ehkä Juulia olisi astetta mieluisampi minulle (tai itseasiassa Juudit).