Lapsettomien yhdistys Simpukka ry
Mielenkiinnosta kyselen, että miten paljon lapsettomuudesta kärsivät ovat liittyneet yhdistykseen?
Mitä etuja/hyötyjä olette yhdistykseltä saaneet? Mitä " palveluja" suosittelette yhdistyksen kautta?
Itse vasta hiljattain liityin ja tervetulopakettia vasta odottelen. Ainakin erilaisista keskusteluryhmistä olen jo kiinnostunut.
Raitis
Kommentit (5)
Minäkin olen vasta liittynyt yhdistykseen, en ole vielä saanut jäsentietopakettia.
Olen tilannut muutaman lehtisen " Odotus muutti menetykseksi" ja " Kun lasta ei kuulu - opas läheisille" ja ne ovat loistavia.
Olen myös lukenut Simpukka-lehteä jossain lääkärissä ja se vaikutti todella hyvältä ja asialliselta.
Minä myös olisin kiinnostunut tapaamisista, mutta mulla on lähmpään mahdolliseen tapaamispaikkaan matkaa reilu 50km. Mutta ehkä sinne suoriudun ;o)
Vehnis
Hei! Minäkään en ole vielä ollut varsinaisessa tapaamisessa, se tilaisuus jossa olin, oli Helsingissä ja sellainen luentotyyppinen; luennoitiin mm. hedelmöityshoidoista, henkisestä jaksamisesta, endometrioosista ja sitten sieltä sai ostaa aiheeseen liittyviä vihkoja, kirjoja ja kortteja. Ja olisin myös kiinnostunut kuulemaan muistakin tilaisuuksista, mulla vasta edessä se tapaaminen.
Itse olen tykännyt lehdestä ja nettisivuista. Keskusteluryhmiin en ole ehtinyt enkä päässyt mukaan (en asu ihan lähellä mitään isompaa kaupunkia). Lehdessä on erilaisia teemanumeroita ja yleensä paljon asiaa.
Yhden lapsen hoidoilla saaneena toivon myös pääseväni mukaan seuraavana ' lapsellisten lapsettomien' tapaamisviikonloppuna. Ohjelma kuulosti viime vuonna hyvältä, mutta meillä oli silloin niin pieni tulokas, ettei onnistunut mukaan pääseminen.
Hei! Kuulun yhdistykseen ja pidän lehdestä, tosin lehti tulee aika harvoin. Ja olen ollut myös yhdessä järjestetyssä tilaisuudessakin, jossa oli mielenkiintoista asiaa, samoin ilmoittauduin lapsettomien tapaamiseen marraskuussa. Lehdestä sekä myös nettisivulta saa tietoa noista tilaisuuksista.
kun ei tästä lapsettomuudesta sittenkään päästy eroon, vaikka niin jo hetki luultiin...
Minua kuulostaisi kuulla noista tapaamisista, jos joku on ollut. Mitä siellä tapahtuu? Onko se vapaamuotoista keskustelua vai johtaako joku sitä? Millaista keskustelua siellä käydään?
Kaikenlaiset kokemukset olisi kiva kuulla! Olen miettinyt, että tekisi mieli mennä mukaan, mutta vähän jännittäää...
Kila