Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kantoliinoista

21.11.2005 |

Vastatkaa rehellisesti: kannattaako aloittelijan ostaa kudottua liinaa?

Ja mikä trikooliina olisi paras ja pitkäikäisin, kannettavani on jo nyt 5kk.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
21.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen ollut liinaan (Haikarankehto) tosi tyytyväinen. Aloiteltiin pojan kanssa liinailemaan, hänen ollessa 1 kk ikäinen. Nykyisin meillä on pitkän liinan kaverina Nova rengasliina, josta tykkätään myös kovasti.



Menna+poika 7 kk

Vierailija
2/5 |
21.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

sellaisesta putiikista kuin www.pompoli.net ja sillä on kevyt kantaa isoakin. Materiaali ei jousta liikaa ja hintakaan ei ollut paha.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
21.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

ensikertalaisena minäkin kun tyttö oli reilu 6 kuinen. Olen tämän pari viikkoa ollut erittäin tyytyväinen. Harmittaa vain etten tullut hommaneeksi liinaa aiemmin.

Vierailija
4/5 |
22.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on käytössä Hug-a-bub-trikooliina ja tähän saakka on ollut todella helppokäyttöinen ja mukava. Nyt kun poika on kymmenkiloinen, alkaa paino tuntua myös liinassa kannettaessa eli trikoinen liina venyy ja silloin alkaa sidonta tuntua löysältä.



Itse ajattelin ostaa kudotun liinan seuraavaksi, mutta päädyin sitten kuitenkin kantoreppuun, kun sillä mieskin suostuu kantamaan...

Vierailija
5/5 |
22.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikäli olet aivan varma, ettet koskaan tarvitse kuin yhden liinan, silloin suosittelen hankkimaan kudotun, jolla voit kantaa lasta vastasyntyneestä taaperoon.



Muussa tapauksessa suosittelen ensiliinaksi trikoista. Sillä voi kantaa kyllä hieman isompaakin lasta liinasta riippuen. Trikooliinojen painorajoitukset ovat yleensä 13-15kg. Napakalla liinalla kantaa helposti vuoden ikäistäkin.



Itse hankin ensimmäisen trikooliinani, kun esikoinen oli " jo" 8kk, nyt vaihdoin kudotun jälkeen takaisin trikoiseen kuopuksen kanssa näin talvella (helpompi liina kaikkien talvivarusteiden kanssa). Kuopus painaa 9,5kg ja kulkee kevyesti mukana trikoisella.



Paljon riippuu siis liinasta, miten hyvin sillä isompaa lasta kantaa.



Porenn *kantoliinatukihlö*