Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Club-30 viikkoon 9

26.02.2007 |

Hei kaikille! Klubilaisilla on ilmeisesti se periaate, että se kuka ehtii niin aloittaa viikon?



Aloitan joka tapauksessa kun olen niin hyvällä tuulella. Viikko 9 alkoi hienosti! Ovistesti näytti positiivista lauantaina ja siirto on huomenna tiistaina. Mieli on korkealla ja toiveikkaana odotan, että huurunaamat selviää sulatusrumbasta. Aurinko paistaa ihanasti, ehkä sieltä tulee jotain keväisiä säteitä sulatuksen avuksi.



Hyvää työviikkoa¿ ja piinaviikkoa piinailijoille.



Agra

Kommentit (36)

Vierailija
1/36 |
26.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tulin kertomaan pienen PAS prinsessamme syntymästä, hänellä ikää nyt kuusi päivää. Pienen matka maailmaan ei ollut helppo, mutta nyt kotosalla ja nautimme yhdessäolosta.



Helin kanssa plussasimme melkein samoihin aikoihin ja odottelen tässä innolla uutisia.



Suvikselle lohdutushalit ja tsemppiä! Toivottavasti ehditte uuteen hoitoon ennen lain voimaanastumista.



Vilkutukset teille kaikille clubilaisille ja peukutukset tuleviin hoitoihin!



Nuru & prinsessa

Vierailija
2/36 |
26.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hienoja uutisia näin heti maanantaina, paremmin ei voi viikko alkaa.

Oikein paljon onnea koko perheelle ja ihanaa vauvantuoksuista

aikaa.

T:Minerva

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/36 |
26.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihania onnellisia uutisia! Onnea Nurulle pienen prinsessan syntyman johdosta.



Agralle paljon kevaisia sateita myos taalta ja onnea siirtoon. Toivon paljon tarraliimaa matkaan.



Meilla ei viela uusia uutisia, asunnon metsastys edelleen kaynnissa. Huomenna mennaan katsomaan yhta taloa ja keskiviikkona toista. Mies lahtee Suomeen viikoksi toihin viikonloppuna ja ens maanantaina selviaa meneeko meidan tarjous yhdesta viikonloppuna katsastamastamme talosta lapi. Niin ja kavin just liittymassa kuntosalin jaseneks..vihdoinkin sain niskasta kiinni. Meen personal trainerin opastukseen viikonpaasta.



Joten taa viikko viela " loysaillaan" ja sit aletaan laittaa itsea kevathaa kuntoon..miehen sisko menee huhtikuussa naimisiin joten paasen ihka ekoihin brittihaihin. Janniittaa jo valmiiksi.



Iso hali kaikille.

Vierailija
4/36 |
26.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei !



Vanha piinis kaveri täällä onnittelee !

Jos muistat, oltiin joskus samoihin aikoihin hoidoissa.



T:mami

Vierailija
5/36 |
26.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

AGRA kyllä se niin on menny, että nopein aloittaa. Mites sulla noi ovistestit, teetkö vain kerran päivässä vai aamuin, illoin. Ja kuinka vahva viiva sulle tulee. Mietin kun mä en oo vielä kertaakaan nähny vahvempaa testiviivaa kuin kontrolliviiva. Aina se on vahvistunut ja ollut selkee ennenkuin se yht' äkkiä hiipuu jonain päivänä. Olen itse tulkannu sitten niin että ovis tapahtui jossain näiden kahden testin välillä.... Onnea siirtoon ja tervetuloa piinailemaan!!!



WINTTERI mä oon vähän kade kun sä oot saanu ittees niskasta kiinni ja hommannu personal trainerin. Onko brittihäät erilaiset kuin suomihäät??? Oot varmaan jotain kuullu vaikket ole vielä sellaisissa ollutkaan.... Tsemppiä.



ON Olo on niinkuin ois Idolsissa, Oulun karsinnoissa pääsin jatkoon. Seuraava etappi on teatteriviikonloppu eli perjantaina on seuraava ultra kun ens viikolla on täällä hiihtoloma. Jotain pientä aktiivisuutta näkyi muttei kuitenkaan täydellisesti joten hieman epävarma olo on nyt. Jokatapauksessa paremmalta näyttää kuin tuoresiirron jälkeen vastaavassa ultrassa. Ja EN saa testata vielä tällä viikolla, vasta ens viikolla....kysyin sitäkin. Kauheinta kuitenkin on se että toiveet nousi hujahtamalla ylös vaikka ihan selviä menkkatuntemuksia on: selkää jomottaa niin pirusti ja mahaa nippailee. Saan nähdä vaihtuuko just kp1 siinä ultrapöydällä perjantaina. Ja sen tietää, että jos menkat alkaa, taas tullaan alas ja kipeesti.

Ei auta kuin odottaa perjantaita. Huoh.



Huiskutukset kaikille ja iloista mieltä.



tirppa ja nökkönen pp7 (kp26/27-35)

Vierailija
6/36 |
26.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

NURU onnittelut Prinsessasta *oih, huokailee virne naamalla täällä*

Onnellista ja vauvantuoksuista kevättä sinulle

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/36 |
26.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minäkin odottelen Helin uutisia.



Tsempit ja keväisen auringon plussasäteet kaikille. Jospa toissa- ja viime kevään plussa-aalto toistuisi ja klubiin syntyisi taas suma talvivauvoja. :-) Se olisi sitä kevään taikaa...

Vierailija
8/36 |
27.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viikonlopun ulkoilut on ulkoiltu ja hiihdot hiihdelty, kiitos vain kysymästä tuossa aikaisemmassa pinossa Tirppa. Kävin ladulla ja mukavaa oli. Minusthan on kehkeytymässä oikein himohiihtäjä. Ensimmäiseksi tänä aamuna ajattelin kun ulos katsoin, että ihanaa pakkanen on laskenut ja hiihtokeli illalla on varmasti mainio. Äitini leikkaus on nyt sitten myöskin ohi - kirurgin mukaan suunnitelmien mukaan meni - nyt sitten vain alkaa pitkä toipuminen. Voi kun asuisi samalla paikkakunnalla, niin kaikki avun järjestäminen olisi niin paljon helpompaa.



Täällähän oli oikein positiivinen fiilis heti alkuviikosta. Nurulle toivottelen ihanaa kevättä uuden tulokkaan kanssa!



Agralle myöskin tsemppiä siirtopäivään. Toivottavasti pakkasalkiot selviytyivät hyvin sulatuksesta ja pääset mukavasti piinan alkuun.



Tirpalla tosiaankin piinan tunnelma tihentyy. Peukutuksia ja plussasäteitä lähettelen. Tuo sinun ultrakäyntisi kuulostaa aivan oudolta minun korviini. En ole tiennytkään, että alkion siirron jälkeen ultrataan. Mitä aktiivisuutta silloin pitäisi näkyä? Kyselee nimim. epätietoinen Keski-Suomesta ;)



Wintterille tsemppiä kuntosalille sekä sen talon metsästykseen. Kaikin puolin jännää teilläkin siellä saarivaltiossa.



Hiihtolomaa odotellessa..

Leia



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/36 |
27.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

En minänkään oo ihan perillä kaikesta mitä naisen kehossa pitäisi tapahtua vaan jos oikeen oon ymmärtäny niin: munasolun irrottua (ovulaatio) jää rakkula munasarjaan muodostaakseen keltarauhasen joka auttaa raskautta etenemään jos raskaus alkaa. Eli siis mulla pitäis näkyä jo keltarauhasen aktiivisuutta munasarjassa koska alkion olisi pitänyt jo olla kiinnittyneenä eilen. Pientä aktiivisuutta oli havaittavissa mutta silti oli vielä hieman epäselvä tilanne, ei ollut täydellisen pyöreä mutta verisuonistoa näkyi ympärillä (?) älä kysykkään nyt meni mullakin jo yli :) Mä olin jo asennoitunu niin ettei mun tälle kierrolle tarvis piinailla vaan hitto nyt meni jännäksi, ja piinaillaan....

Vai on susta tulossa hiihtohirmu... mä en oo jaksanu vielä käydä ladulla kun on näitä muita aktiivisuuksia ollu ja hirveet pakkasetkin oli ja pitäs siivota ja ja ja => diagnoosi : lorvikatarri!

Nyt lähden nauttimaan loput aamukahvista ja miettimään mille rupeais tänä päivänä...



tirppa ja nökkönen pp8

Vierailija
10/36 |
27.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä uusi klubiehdokas kysyy josko hyväksyisitte jäseneksi? Kun tuo 30 tuli täyteen pari viikkoa sitten... En ole nyt ihan varma yritinkö jo aiemmin tunkea mukaan ja jäikö se sitten meidän toistuvien keskenmenojen ja tutkimustauon jalkoihin, mutta nyt olisi tarkoitus olla aktiivisesti keskusteluissa taas mukana, jos niin sallitte?



Meidän tilannehan on se, että PAS on tuonut kolme positiivista tulosta, jotka sitten nopeasti ovat muuttuneet keskenmenoiksi. Tammikuussa alettiin asiaa tutkia ja nyt sitten löytyi perinnöllinen laskimotukostaipumus, joka saattoi olla syypää tähän. Meillä on vielä kaksi huurunenää pakkasessa, olen toiveikas että ne seuraavaan kiertoon voisi siirtää ja sitten toivottavasti plussaisin taas ja sitten lääkityksellä saataisi pysymään... Mä siis olen tullut kadehdittavan helposti tällä lääkkeellisellä siirrolla raskaaksi (yksi ainoa PAS ilman plussaa), ongelma on ollut vain se ettei ne kestä. Muutenkin on toki vikaa, en ovuloi itse eikä insseistä ole ollut mitään iloa.



Heli71:stä ei ilmeisesti ole kuulunut pitkiin aikoihin mitään, niinköhän siellä ollaan tositoimissa jo? Onnitteluhalit plussanneille ja synnyttäneille, tsemppiä piinaajille! Toivottavasti pääsen hyvin pian itsekin mukaan piinistelyyn.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/36 |
27.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

LeaK: toivottavasti aitisi tervehtyy pian, ja paa pystyyn siella.



Tiuhiainen: tervetuloa vain joukkoon, nimimerkkisi on tuttu.. muistan hamarasti (muisti tosin valilla pettaa kovasti) Kylla meidan joukkoon varmasti aina lisaa mahtuu nyt kun jokainen aikoo plussailla oikein urakalla. Toivon kovasti onnea myos teille.



Tirppa: mulla ei ole kokemusta brittihaista, kovin samaltahan tuo peruskaava kuulostaa suomalaisiin, ero on varmaan siina etta vieraita kutsutaan usein kaksiin eri " bileisiin" , iltapaivan kahvitarjoiluun ja illan bailuihin. Meidat on kutsuttu illalliselle, siis ei varsinaiseen vihkimiseen. Taalla se on hyvin tavallista, ja varsinkin tassa tapauksessa kun pari vihitaan siviiliseremoniassa ja paikalla ovat vain pariskunnan lapset ja 2 todistajaa. Juhlapuku pitais ostaa.... miehelle onneksi ostettiin puku kun mummoni hautajaiset oli joten sillekin tulee enemman kayttoa.

Joten mun personal trainer joutuu tyoskentelemaan oikein urakalla etta mahdun johonkin upeaan iltapukuun.



Kovasti tsemppia sinne piinailuun. Koitahan nyt olla testailematta.





Tanaan mennaan katsomaan yhta taloa, mulla on kyl iso epaily siita, huoneet on niin pienia..mut katsotaan nyt josko sita vois remontoida paremmaksi. Ja sit ajattelin raahata miehen katsastamaan niita juhlapukuja miulle. Tulee ihan prinsessa olo, hehe...walesin prinsessa.



Paa pystyyn kissanaiset ja nyt kevaatta kohdin plussailemaan.

Wintteri









Vierailija
12/36 |
27.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heissan,

roppakaupalla halauksia teidän perheelle!!!!

mami 69 tuossa jo ehti onnitella, ja nyt mää. Piinailtiin tosiaan samoissa pinoissa....



Olenkin aina aika ajoin käynyt kurkkimassa sun tilannetta!



Niin ja meillehän syntyi lokakuussa myös pikku prinsessa onnistuneen IVF tuoresiirron jälkeen! Kaikki mennyt paremmin kuin hyvin ; )



Nauttikaa uudesta perheenjäsenestä, ihanaa aikaa, ja paranee vaan....



Bertta & typy

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/36 |
27.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nuru:


Tulin kertomaan pienen PAS prinsessamme syntymästä, hänellä ikää nyt kuusi päivää. Pienen matka maailmaan ei ollut helppo, mutta nyt kotosalla ja nautimme yhdessäolosta.

Nuru & prinsessa

Koppakaupalla onnea! Kylmät väreet tuli.

hamu

Vierailija
14/36 |
27.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

paljon onnea sinulle ja miehellesi, tämä olette todella ansainneet. Olen käynyt täällä säännöllisesti kurkkimassa, milloin on uutisia. Heli vastaili eilen että on vielä kokonaisena.



Tsemppiä muillekin klubilaisille, uusillekin joita en tunne, ja onnea tuleviin hoitoihin. Toivotaan taas tosiaan plussa-aaltoa.



T. Olivera & poika 1v1kk

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/36 |
27.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nauttikaahan nyt vauvantuoksuisista päivistä. =)



Huiskutuksia myös kaikille vanhoille tutuille, ihana nähdä että te kaikki vielä käytte täällä silloin tällöin piipahtamassa.

Vierailija
16/36 |
28.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onnea Nuru! Ihanaa kuulla onnistumisista.



Tiuhiaiselle tervetuloa!



Tirppa: Mä olen käyttänyt niitä Clearbluen digitaalisia " mittareita" ja aina siihen on ovis pamahtanu. En ole niin tutkinut onko viiva yhtä vahva vai vahvempi, luotan että testi sanoo oikeaa. Eikä mulla kyllä kierrossa ole koskaan mitään vikaa ollutkaan, ihan säännölllinen ja ultrankin mukaan munis kehittyy hyvin ja irtoaa.



ON: Eilen tiistaina siirrettiin yksi, kuulemma " kauniisti jakautunut" 4-soluinen alkio. Toivottavasti " kaunistautuu" ihan kunnolla ja tarraa kiinni lujasti :) Ei kai tässä taas muuta voi kun odotella kärsivällisesti. Mullahan nää tehdään luonnonkiertoon eli ei oo muuta kun luget käytössä, yksi aamua iltaa.



Agra

Vierailija
17/36 |
01.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tässä sitten hypätään kesken keskustelun mukaan.



Agra, pitkää piinistelypinnaa! Oletko sinä niitä hyvähermoisia piinailijoita, vai ennakkotestaajia?



Winterangel, asutko ihan suur-Lontoon alueella vai jossain etäämmällä? Mun vanhemmat asuu Kentissä, ollaan joskus pohdittu puolison kanssa että jos täällä hoidot menee uuden lain mukana hankalaksi saatettais hakeutua sinne hoitoon, vaikka se sitten maksaakin siellä enemmän kuin täällä (NHS ei korvaa) niin mä ainakin mielelläni suostuisin sellaiseen munasolujen tai alkioiden jakamiseen a) auttaakseni jotakuta tarvitsevaa ja b) saadakseni omat hoidot hiukka edullisemmiksi. Olettaen että voi tehdä IVF-punktion narkoosissa. Mä en ihan oikeasti tiedä uskallanko enää uuteen ryhtyä kun viimeksi oli niin tuskaa, mutta pakko se kai olisi jos ei näistä kahdesta alkioista tule jotenkin se kuuluisa lapsiluku täyteen...



(.) jatkuu (näköjään äskenkin lipsahti siihen vaikka Wintteristä lähti). Mulla sit tosiaan löytyi vikaa, joka on ehkä toistuvat keskarit aiheuttanut. Onneksi tää on sellainen, mitä pitäisi kyetä hoitamaan. Pääsin ilmeisesti mukaan Ulanderin tutkimukseen NPKL:lle, joten seuraavan raskauden ehkä taas koittaessa pitäisi olla " hyvissä käsissä" :)



Nyt pitää valmistautua kokoukseen, joten ei muuta kuin ihanaa viikonlopun odottelua itse kullekin!

Vierailija
18/36 |
01.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

TIUHTIAINEN tervetuloa joukkoon. Ollaan taidettu joskus piinaillakin samassa pinossa. On sen verran tuttu nikki. Toivottavasti saatte avun toistuviin KM. Ja sitä kautta tietenkin sen nyytin kotiin asti. Se on jo hienoa, että plussaat suht helposti, nyt vaan toivotaan pitempikestoista plussaa sulle.



AGRA miten piinis etenee? Onko minkäänlaisia oireita?



WINTTERI täällä suomessa pyörii ylellä englantilainen sarja " Isä meidän" joka kertoo yksityisestä lapsettomuusklinikasta. Siinä yhtenä mahdollisuutena oli munasolujen jakaminen. Eli pariskunta käy läpi IVFn ja saadut munasolut jaetaan kahteen. Hoidot oli halvempia molemmille pariskunnille. Oisko tuossa perää jos kysäisit jostain klinikalta? Aika jännän kuuloiset on brittihäät, kahtia jaetut... Mites on alkanut sujumaan personal trainerin kanssa? Ja miten se BMI taulukko etenee?



{.} ON hitto kun alkaa jännittämään ihan tosissaan. Selkää edelleen jomottaa (just alaselästä => menkat) ja mahaa nippailee. Järki sanoo että harakoille meni mutta sydän ei suostu uskoon ennenkuin on " mustaa valkosella" eli huomenna voi olla pakokauhuinen tirppa OYSin käytävillä haahuilemassa (melkeen tekis mieli pakoilla lääkäriä). PP kasassa tänään 10 ja KP 29(27-35) mutta eihän kp:t mitään kerro kun on lugesteronit käytössä..... Voi p*****e että pelottaa....



Huiskutukset kaikille muille ja plussatuulia kehiin.

Vierailija
19/36 |
01.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

luulen tosiaan että ollaan piinailtu yhdessä. Meinaat kylmänä odottaa huomiseen? Jännää... Mä en koskaan malta odottaa viralliseen testipäivään, mä oon just niitä haamun tähyilijöitä :-) Toisaalta oon itelleni perustellu sen niin että on helpompi kestää tylsät lääkkeet kun tietää että pikkuisen takia sitä tehdään.



Onko kukaan muuten suunnilleen samassa aikataulussa kuin me? Mä oletan että punaiset päivät on vko 10 lopussa tai 11 alussa jolloin siirto viikolla 12-13. Ois kiva jännätä yhdessä!



Ootko Tirppa ollu koskaan raskaana, että onko sulla vertailupohjaa siihen onko noi menkkatunteita vai niitä oikeita? Toivottavasti kuitenkin kaikesta huolimatta olis oikeita r-oireita! Mulla ainakin selkäsäryt ja masuvihlonnat oli joka raskaudessa. Hurjasti jaksamista vielä, toivottavasti saat yöllä unta!

Vierailija
20/36 |
01.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä suomalaiset naiset on sitten kovia hiihtämään - ja onhan ne sitkeitä sissejä muutenkin. Eikö vain? Täällä tämä hiihtoon hurahtanut nyt sitten hihkuu Sapporon viestimenestystä. Niin ja hyvällä mielellä silleenkin, että äitin toipuminen on lähtenyt ihan mukavasti käyntiin olosuhteet huomioon ottaen.



Vielä sen verran tuota omaa napaa, että Kelan lääkekatto on nyt sitten tältä vuodelta täytetty. Kävin hakemassa osan lääkkeistä hoitoon ja kyllä täytyy myöntää, että kirpaisi.. Meillä tuo aikataulu tähtää tällä hetkellä myösin tuohon viikolle 13 punktioon ja siirtoon. Joten mukana mahdollisesti piinassa ollaan Tiuhtiainen - niin ja tervetuloa vaan clubiin!



Agralle piinispeukutus, niin ja erikois peukutus vielä Tirpalle. Toivottavasti kaikki oireet on nyt plussaoireita!!



Minäkin katsoin lauantaina Isä Meidän sarjaa. Hieman ärsyynnyin, koska jossain mielessä ne faktat ei ihan kohdanneet sitä todellisuutta mitä meillä Suomessa eletään. Ainakin tuntuu että yksityisellä sektorillakin hyvin varovaisesti suhtaudutaan noihin useampien alkioiden siirtoon ja sitten vielä tämä meidän tuleva hedelmöityshoitolakimme joka rajoittaa vielä lisää tätä pelikenttää. No mutta sinänsä voihan se olla ihan viihteellinenkin - minä taidan olla vain tällähetkellä hieman herkällä tuulella.



Terkut ja huiskutus kaikille!



Leia



Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kaksi yhdeksän