Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

5½-vuotiaan tytön pissaongelmat

01.11.2008 |

Tyttömme valittaa välillä pissaamisen jälkeen, että tulee pisaroita pikkuhousuihin. Ja housut ovat oikeasti kosteat. Sanoo, että tuntuu inhottavalle, kun tulee pisaroita. Pisaroita tulee n. 10 min vielä pissaamisen jälkeenkin.



On myös koko syksyn valitellut vatsakipuja melkein joka päivä. Aina leikkien välissä sanoo, että maha on kipeä. Ei kuitenkaan kovin kipeä ole, koska jatkaa leikkejä eikä jää makoilemaan.



Kaksi kertaa olemme käyneet lääkärissä asian suhteen. Pissanäytteet olleet aina puhtaat. seuraavaksi tuleekin lähete lastenpolille.



Onko kellään kokemusta mitä voisi olla?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
02.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kohta jo 5v. Reilun kuukauden varmaan ollut tuollaista ja lääkäriin menokin käynyt mielessä mutta olen kuitenkin ajatellut että voisko kyseessä olla vaan se kun tyttö usein pidättää pissaa ihan viimiseen asti, jospa ne "pidättäjälihakset" on jo jotenkin niin krampissa ettei kaikki pissa tulekaan ja sitten niitä tippoja tulee myöhemmin kun rentoutuu. Aika usein tätä on ollut nimittäin myös aamuisin kun on käynyt aamupissalla ja silloinhan rakko on jo aika kovilla. Samoin välillä sanoo että mahaa sattuu, tosin valittaa välillä myös allergian takia mutta silloin kun näyttää alas rakon kohdalle onkin usein kyse siitä että on jo niin kova pissahätä.... Toinen on se ettei oikein malttaisi istua siellä pöntöllä, eli käynyt mielessä ettei vaan pissaa kaikkea. Meillä ollut apua siitä että muistutan vessassa pissaamaan kaiken ja että odottaa vielä hetken tuleeko lisää ja nyt ei vähään aikaan ole tippoja tullutkaan. Silloin kun alkoi oli melkeinpä päivittäistä.



Mutta tämä ei siis mikään virallinen diagnoosi ja lääkäriin mennään meilläkin jos taas alkaa olla jatkuvaa!

Vierailija
2/3 |
06.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lääkärissä on käyty, pissanäytteet puhtaat. Ohje on ollut käydä useasti vessassa ja yrittää varmistua siitä, että rakko varmasti tyhjentyy. Tästä ei kamalasti ole apua ollut. Mahakipuja tosin ei ole.

Saimme lähetteen johonkin kuvaukseen, mutta siellä ei vielä ole käyty. Ilmeisesti siinä katsotaan, löytyykö jotain rakennevikaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
29.01.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta halusin kertoa tämän, koska meillä on ollut ja on yhä vieläkin samanlaista pissan "tihkumista" housuihin. Tyttö on 6v ja hänellä on jatkuvaa ummetusta osian allergiansa takia (myös vatsakipua). Kun suoli on täynnä se painaa virtsarakkoa ja siitä johtuu pissan tiputtelu housuihin. Tosi kiusallista hänelle itselleen kun joutuu usein aamuisinkin vaihtamaan pikkuhousut 1-2krt ennen eskariin lähtöä.