-e -loppuinen pitkä nimi tytölle
tytölle on tu7lossa kolme nimeä ja viimeinen nimi puuttuu. haussa pitkä nimi, joka mielellään loppuisi kirjaimeen -e. auttakaahan, näitä nimiä ei ole montaa!!
Kommentit (8)
Aliise/Alise
Aliine/Aline
Amalie/Amelie
Marianne
Mirette
Adeline
Birgitte
Caroline
Hannele
Janette
Jasmine
Jeanette
Julianne
Karoline
Katherine
Lisette
Marianne
Melisse
Merike
Mirelle
Natalie
Pauline
Rosanne
Rosalie
Sabrine
Susanne
Teresie
Valerie
??
Josefine
Adolfine
Serafine
Marlene
Terese
Henriette
Danielle
Gabrielle
Vilhelmine
Isabelle
Annabelle
Tuli tuosta Mariannesta mieleen, että ylipäänsä -Anne-loppuisia tai vaikka -Lotte-loppuisia voisi kokeilla...
Sofianne
Julianne
Liselotte
(tai samat väliviivalla...)
Anna-Lotte
Eeva-Lotte
...tosin väliviivalliset ovat ehkä vähän hassuja viimeisinä niminä?
löytyyhän näitä, kun apua pyytää :)
haussa lähinnä neli-tavuinen nimi. Kaksi ekaa päättyvät e-kirjaimeen, ensimmäinen on kaksi tavuinen, toinen kolmitavuinen, jolloin neljäs olisi luontevasti vähän pidempi.
Muitakin nelitavuisia nimiä saa ehdottaa!! Haussa vanhanaikainen nimi, siskon kolmas nimi on Wilhelmiina, se voisi siihen synkrata!
Madeleine
Nicolette
Celestine
Angeline
:)
Onko kolmitavuinen riittävän pitkä?
Adele
Irene
Salome
Penelope
Anette/ Annette
Janette (Jeannette)
Charlotte
Hannele
Selene
Helene
Eufrosyne
Anneke
Renate
Mirelle
Marike
Merete
Periaatteessahan monet ranskalaiset nimet loppuvat E:hen, mutta niissä tulee kyllä ääntämisongelma vastaan (suomalaisittain/ ranskalaisittain). Myös osa edellämainituista nimistä on mielestäni sellaisia, joiden ääntäminen voi olla hankalaa.