Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Valitusta neuvolantädistä!

29.09.2008 |

Ottaa päähän, meidän neuvolantäti on kyllä ihan blondi! Tai ei ole vielä mikään täti, vaan vastavalmistunut parikymppinen tytönheitukka. Tänään 6kk-neuvolassa tapahtui näin: hän punnitsi meidän tyttelin ja sai lukemaksi 8340g. Sitten meni kirjaamaan kaikki arvot koneelle ja kas kummaa, painokäyrässä oli aivan valtava notkahdus! Tutkittuaan asia huomasikin kirjaanneensa tyttömme painoksi 3440g! No, sitten hän muutti lukeman oikeaksi, ja painossa oli edelleen selkeä notkahdus. Olin tosi hämmentynyt ja aloin kysellä, että mistähän se mahtaisi johtua. Neuvolantäti puolestaan veikkaili maidon loppuneen kun kerran kiinteät ovat jo hyvin käytössä. Hän antoi esitteitä eri korvikevaihtoehdoista ja kehotti aloittelemaan pulloruokintaa.



Mua jäi kuitenkin painojuttu vaivaamaan ja vaadin häntä avaamaan vielä ne käyrät uudelleen koneelle. Ja ohhoh, oli tädille tullut sellainen moka, että oli merkinnyt painoksi 7340g! Siis kilolla pieleen! Ja jos en olisi itse tätä asiaa lähtenyt selvittämään, virhe olisi jäänyt tietokoneelle ja olisin ollut tosi huolissani ja tosiaan aloittanut niitä korvikkeita...



Jos tämä olisi ollut ainoa kerta, kun täti sekoilee, niin se menisi maanantaipäivän piikkiin. Mutta kun sekoilut ovat ennemmin sääntö kuin poikkeus. Jokaikinen kerta mittauksissa tapahtuu jokin moka. Itse joudun vahtimaan silmä kovana lukemia ja tsekkaamaan, että kirjaa ne koneelle oikein. Pituuden mittaamisessa on aina jokin ongelma, koska jotenkin hän ei osaa saada vauvaa suoraksi siinä mittapaikalla, vaikka minä tietenkin olen häntä avustamassa. Ekan mittauksen ja uudelleenmittauksen välillä lukemat voi heittää jopa pari senttiä. Kerran ihmetteli päänympärys-käyrän valtavaa nousua, kunnes huomasi että oli saanut mittaustulokseksi 51,5cm!!! 3kk ikäisellä vauvalla!



Ja lisää: Kun 5kk neuvolassa kyselin häneltä kotiunikoulusta, niin ei ollut kuullutkaan asiasta, vaan alkoi höpöttää laitosunikouluista.



Imettämisen suhteen neuvolasta en ole saanut koskaan MITÄÄN apua. Vauva on ollut aina herkkä raivoamaan rinnalla ja lakkoillutkin on: neuvolantäti aina on käskenyt antamaan korviketta pullosta. Nytkin, kun kyselin imetyksen jatkamisesta ja vauvan raivoamisesta tissillä, niin totesi vain, että vauva ei taida saada tissistä tarpeeksi maitoa, ja näin ollen tarttee lisämaitoa pullosta. Ei puhettakaan, että olisi alkanut neuvoa, miten rintaraivoavaa vauvaa saisi imemään paremmin. Tiedän kyllä, että maitoni riittää, ongelma on vaan siinä, että pikkuinen ei aina haluaisi imeä.



Alkaa tuntua, että neuvolasta ei ole sitä hyötyä, mitä siitä pitäisi olla. Muilta äideiltä, netistä ja keskustelupalstoilta olen parhaat neuvoni saanut. Neuvola ei ole ollut meille kuin paikka, missä saadaan rokotukset ja missä punnitaan ja mitataan, mutta kun ne mittauksetkaan ei tahdo aina onnistua.



Ottaa tosi rankasti päähän. Mietin tosissani että tekisin aiheesta valituksen jonnekin.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
29.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

harmittava tilanne, kun työkokemustahan saa vaan töitä tekemällä, mutta kun terveydenhuollon alalla niin se ei vaan aina ole kovin toimiva yhdistelmä...

ilman muuta voit tehdä valituksen, vaikka ihan siihen teidän terveyskeskuksen johtavalle lääkärille (tai mikä lie nimitys), ja toiseksi, jossuinkin terveyskeskuksessa on useampia neuvolantätejä, niin pyydät/vaadit saada uuden tädin!

mun henk-koht mielipide kallistuis sille suunalle, että äitiysneuvola on todella vaativa paikka, ja siihen vaadittais paitsi valmistumispaperit, myös ihan "soveltuvuustesti".... en tarkoita että automaattisesti esim omia lapsia omaava täti olisi parempi kuin vaikkapa lapseton setä, mutta ei ole myöskään oikein että sitä kokemusta raskaudesta ja vauvoista kerätään ihan vaan siinä työssä koheltaen...

Vierailija
2/8 |
29.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

tosiaan harmittava ja "rasittava" asia, jos itse joutuu olemaan aina käyntien valvoja ja tietävämpi osapuoli. Tämä on vaan todiste siitä, että ei ne hienot koulupaperit/-todistukset ym., vaan se työkokemus ja ikä! Meillä on aivan toisenlainen neuvolatäti ja tästä olen iloinen.



Onneksi ovat nämä keskustelupalstat, joista usein saa asiallisia vastauksia ja kannustusta.



Minäkin tekisin valituksen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
30.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

oli ihan samanlaista meno jo raskausaikana. "Täti" unohteli asioita ja jouduin itse pitämään huolta, että muistaa varata lääkäriaikaa jne. Lopuksi ahdistuin niin, että tein valituksen ja hoitaja vaihtui. Kannattaa siis toivoa jotain muuta terveydenhoitajaa, tuskin on ongelma :)

Vierailija
4/8 |
30.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

meilläkin oli muutama viikko sitten puolivuotisneuvola. Ihan kivahan se on tietää, paljonko lapsi on pitkä ja paljonko se painaa, mutta siihen se hyöty jääkin.



Nyt vastassa oli jo 5. terveydenhoitaja, ja käyntejä on ollut siis kahdeksan. Olemme puolison kanssa jakaneet vanhempainvapaat, ja käyttäneet tyttöä vuorollaan neuvolassa, joten koskaan ei ole ollut minulla edes kahta kertaa peräkkäin sama henkilö vastassa. Seuraa siinä sitten jonkun lapsen kasvua ja kehitystä.



No en kyllä perusta niistä neuvolan käyristä muutenkaan. Kaiken kaikkiaan lastenneuvola on ollut pettymys äitiysneuvolan jälkeen.



Kalliope

Vierailija
5/8 |
05.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

jolle ei tulisi vastaavassa tilanteessa mieleenkään valittaa :-o? Aika hyvin, jos aikaisemmat kirjoittajat ovat olleet koulusta päästyään täysin valmiita työhönsä eivätkä koskaan uutta työtä opetellessaan ole tehneet virheitä. Henk.koht. voin paljastaa, etten minä ainakaan vastaavaan suositukseen kykene. Lähipiirin hoitajat, lääkärit, opettajat ja bussikuskit, noin muutamia mainitakseni, ovat myös säheltäneet tahoillansa kuka mitäkin. Onko lastenneuvolan "täti" jotenkin täysin eriarvoisessa asemassa? Vai mikä tässä on pointtina?



Kyllä, mulla on ollut useampi vastavalmistunut neuvolan tätinä. Kyllä, välillä olen soitellut esimerkiksi kirjaamatta jääneiden mittojen perään. Kyllä, toisinaan on otettu pituuttakin useampaan kertaan, kun ei ensimmäisellä eikä toisellakaan onnistunut. Joo, mittaustulokset on parillakin sentillä heittäneet, mutta mitä väliä? Ei toi aataminaikuinen mittausmenetelmä ole tarkoitettukaan kovin luotettavaksi.



Ap:lle -nuo sun käyttämät ilmaisut "blondi" ja "heitukka" kertovat kyllä enemmän sun asenteesta kuin terkkarin ammattitaidosta. Kannattaa pyytää vaihtoa toiselle terveydenhoitajalle.



KL.

Vierailija
6/8 |
05.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä mun mielestä neuvolatädiltä voi vaatia myös ammattitaitoa. Ajatella, jos et olisi tarkistanut mittoja ja toiminut ohjeitten mukaan. Esikoinen oli pikkukeskonen, kerrottuani minelle neuvolatädille pikkukeskosen kehityksestä ja hoidosta, vaihdoin tätiä. Soitin neuvolaan ja sanoin, että en jaksa enää opsataa yhtään uutta tätiä. Sain pysyvän ja kokeneen tädin.



Eli vaihda hoitajaa.



Nyt neuvolsaas käydään punnituksissa ja mittauksissa. Muuten sinne vihkoon kirjataan se mitä kerron. Otan neuvolan palveluna, jos vauvassa sattuis olemaan jotain "vikaa" enkä itse sitä huomaisi. Neuvolan kautta pääsee myös kätevästi lähetteillä lääkäriin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
05.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaalilaatikko kirjoitti:

jolle ei tulisi vastaavassa tilanteessa mieleenkään valittaa :-o? Aika hyvin, jos aikaisemmat kirjoittajat ovat olleet koulusta päästyään täysin valmiita työhönsä eivätkä koskaan uutta työtä opetellessaan ole tehneet virheitä. Henk.koht. voin paljastaa, etten minä ainakaan vastaavaan suositukseen kykene. Lähipiirin hoitajat, lääkärit, opettajat ja bussikuskit, noin muutamia mainitakseni, ovat myös säheltäneet tahoillansa kuka mitäkin. Onko lastenneuvolan "täti" jotenkin täysin eriarvoisessa asemassa? Vai mikä tässä on pointtina?

Olen Kaalilaatikon kanssa täysin eri mieltä. Kyllä lastenneuvolan henkilökunnalta tulisi vaatia erityistä ammattitaitoa verrattuna vaikkapa tavalliseen terveydenhoitajaan, bussikuskista puhumattakaan. Vauvan terveydenhoito ja perheen monialainen tukeminen ovat osoittautuneet äärimmäisen tärkeiksi asioiksi, kun asioita tarkastellaan laajemmassa mittakaavassa: vauvan asianmukainen terveydenseuranta vähentää monia sairauksia, edesauttaa löydettyjen nopeaa ja asianmukaista hoitoa ja lopulta ehkäisee lapsikuolleisuutta. Vai haluammeko palata Arvo Ylppöä edeltävään aikaan, jolloin kaikenlaiset puoskarit hoitivat vauvoja parhaan taitonsa mukaan ja lapsikuolleisuus oli mitä oli?

Niin ikään perheet tarvitsevat kaiken sen ammattitaitoisen ja parhaan tuen, mitä yhteiskunnalla on mahdollisuus tarjota. Sen vuoksihan me verojakin maksamme. Jokela- ja Kauhajoki -keskusteluissa juuri perheen tukemisen merkitys on noussut esiin, ja hyvä niin.

Neuvolantädin vastuu on suuri, eikä kukaan toivo, että oma lapsi olisi kokemattoman työntekijän harjoituskappale. Monille se neuvolantäti on ainoa "auktoriteetti", jolta kysyä neuvoa pienen vauvan hoidossa ja käsittelyssä. Neuvolantädin ohjeita kuunnellaan tarkasti ja niitä halutaan noudattaa - aika ikävää siis, jos neuvot ovatkin täysin vääriä ja johtuvat huonosta ammattitaidosta!

Pieneltä paikkakunnalta kotoisin olevana ja erään neuvolantädin lähisukulaisena voin myös kertoa, että monilla paikkakunnilla neuvolantädeille asetetaan tiukat vaatimukset ja paikkoja on sen verran harvakseltaan auki, että vapautuvaan virkaan voidaan valita hieman vanhempi, kokeneempi ja omia lapsia omaava henkilö. PK-seudulla tilanne onkin täysin toinen.

Jos lähtökohdaksi otetaan se, että neuvolajärjestelmään pitää voida luottaa, niin ap:n kuvaamia tilanteita ei saa sattua!

Jos taas lähtökohtana on se, että neuvolantädin työhön voi suhtautua kuten bussikuskin työhön (joskus tulee virheitä, joskus ei, mutta pääasia että kaikkien henki suurin piirtein säilyy), niin silloin neuvolajärjestelmää on täysin turha pitää yllä verovaroin. Tai voihan sitä pitää yllä, mutta lopputulos on se, että varoissaan olevat perheet siirtyvät käyttämään yksityisiä neuvolapalveluita, joita ainakin pääkaupunkiseudulla on jo tarjolla. Tällainen kaksinapainen terveydenhuolto puolestaan on omiaan heikentämään julkista sektoria ja lopputuloksena on se, että julkisen terveydenhuollon taso laskee entisestään. Haluammeko me tänne Suomeen tällaisen amerikkalaisen terveydenhuoltomallin? Jos emme, niin meillä tulee olla oikeus ja suorastaan velvollisuus vaatia kunnollista, laadukasta julkista terveydenhuoltoa, myös neuvolapalveuitten osalta!

Tsemppiä ap:lle, ymmärrän hyvin tilanteesi, tekstisi olisi paikoin voinut olla minun kynästäni... Ja vaihda se terveydenhoitaja... :)

Vierailija
8/8 |
05.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset


Jos taas lähtökohtana on se, että neuvolantädin työhön voi suhtautua kuten bussikuskin työhön (joskus tulee virheitä, joskus ei, mutta pääasia että kaikkien henki suurin piirtein säilyy), niin silloin neuvolajärjestelmää on täysin turha pitää yllä verovaroin. Tai voihan sitä pitää yllä, mutta lopputulos on se, että varoissaan olevat perheet siirtyvät käyttämään yksityisiä neuvolapalveluita, joita ainakin pääkaupunkiseudulla on jo tarjolla. Tällainen kaksinapainen terveydenhuolto puolestaan on omiaan heikentämään julkista sektoria ja lopputuloksena on se, että julkisen terveydenhuollon taso laskee entisestään. Haluammeko me tänne Suomeen tällaisen amerikkalaisen terveydenhuoltomallin? Jos emme, niin meillä tulee olla oikeus ja suorastaan velvollisuus vaatia kunnollista, laadukasta julkista terveydenhuoltoa, myös neuvolapalveuitten osalta!

Enpä voisi olla enempää samaa mieltä Marinellan kanssa! Neuvolapalveluissa jos jossain on syytä vaatia tasoa, ollaanhan siinä tekemisissä erittäin tärkeitten henkilöitten nimittäin vauvojen kanssa.

Sinänsä ikävää että "neuvolantädeiksi" on pestattu kokemattomia ja nuoria naishenkilöitä, parhaansa hekin varmaan yrittävät, mutta silti... Mielestäni kyseisen terveysaseman pitäisi valkata tarkemmin, keitä näin vastuulliseen tehtävään päästävät. Mutta sehän on taloudellinen kysymys.

Menkääpä siis kaikki äänestämään kuntavaaleissa sellaista ehdokasta, joka takaa kuntaanne laadukkaat terveydenhoitopalvelut! ;)