Miltä kuulostaisi BAAWO pojalle nimeksi??!
Mielessä kävi tuollainen nimi kuin Baawo Benjamin..poistakaa,lisätkää,kommentoikaa..
Kommentit (10)
En nyt kyllä suomalaiselle pojulille laittaisi, on sen verran kaukaa haetut kirjaimet :)
terv. Paavon äiti
En kyllä laittaisi niin erikoista nimeä. Paavo mieluummin, niin kaikki tietää miten kirjoitetaan, lausutaan jne.
ja meneekö nimilautakunnasta , jos yhdistetään suomalaiseen , suomenkieliseen sukunimeen,edes läpi.
Paavo on paljon parempi.
Ilosku
Paavoja kun on paljon, joten lapsella tulisi olemaan monta kaimaa. Aina joutuisi kuitenkin erikseen selittämään, miten nimi kirjoitetaan. Mielestäni vähän sama juttu kuin Maya - lausutaan kuin Maija mutta aina joutuu kirjoitusasua selvittelemään.
Mutta makuja on monenlaisia, minun mielestäni Baawo on turhaa erikoisuuden tavoittelua mutta jos se teistä on hyvä, niin mikäs siinä. Muistakaa kuitenkin miettiä, miltä lapsesta tuntuu elää nimensä kanssa!
-Kesämorsian-
Paavo on oikein hyvä nimi. Baawo ei, ei äänny kauniisti, näyttää pahalta, herjalta. Liian vaikea ja tehty. Ei lapsiraukalle.
Nimien pitäisi olla suomen kirjoitusasun ensisijaisesti, jos toinen vanhemmista ei ole ulkomaalainen tms. perustetta.
ps. Toivottavasti tämä oli vitsi. Paavo kyllä ok. Tunnen yhden sennimisen taaperon:)
Kyseinen värikäs pyyhesarja taitaa kylläkin olla jo lopetettu, kun ei löydy enää valmistajan sivuilta.
Olihan tämä vitsi, olihan?
Mieluummin kyllä laittaisin Paavo Benjamin. Baawo tuntuu hiukka liian erikoiselta...