Nyt on jo kiire, Anttiko nimeksi?
Sunnuntaina ristiäiset, eikä olla vielä nimeä päätetty. Mietitty on esimerkisi Anttia (tulee kummankin suvusta). Mitä mieltä olette, onko liian perusnimi? Lisänimiksi jotenkin kun saisi esimerkiksi Niilon, Juhanin, Amoksen, Vilhon sointumaan. Sukunimeksi tulee Rajakallio.
Kiitos neuvoista, mikä olisi ehdotuksenne, ihan uusiakin nimiä otetaan vielä vastaan!
Kommentit (15)
Antti Niilo Juhani on oikein komea, miehekäs, positiivisesti suomalainen nimi, joka sopii hienosti sukunimeenkin. Antti on kiva perusnimi, joka sopii sekä pienelle pojalle, että aikuiselle miehelle.
Ei minusta tuo yhdistelmä ole mielettömän pitkä, vaikka sukunimi onkin kaksiosainen. 5+5+6 kirjainta etunimissä, ei paha ollenkaan. Terveisin eräs, jolla on itsellä 5+7+10... ;o)
Minun nimeni ei tosiaan mahdu kokonaan Suomen veroilmoitukseen, yhdestä kirjaimesta jää vajaaksi. Mutta se ei minua haittaa!! :o)
on hyvä nimi. Äläkä murehdi nimen pituutta. Meidän tytöllä on myös pitkä nimi enkä pituutta silloin annettaessa edes huomannut ajatella, kun kerta nimistä pidimme. Neidin nimi koostuu 7+4+6 sekä sukunimi, joka on täsmälleen yhtäpitkä kuin teidän ja myös kaksiosainen.
Joten kannatan poikanne nimeksi Antti Niilo Juhania.
-Puhiliini sekä pitkän nimen omaava tytöntyllerö
Minusta taas - Antti Aamos Rajakallio - olisi tosi komea ja passeli nimi.
Ei ole komeampaa nimeä kuin Antti Aamos Rajakallio.
Siis takinkääntö lähes vauhdissa; Antti on edelleen ihana, mutta tosiaan Antti Aamos Rajakalliohan on se paras nimi! Aivan mahtava! Upea! Komea! Juuri sellainen " tästä miehestä kuullaan vielä" -nimi... :o)
Jos sitä haluaa vähän muokata, harvinaisempaan suuntaa, vaihtoehtona voisi olla Anttu.
Antti on ihana nimi, sympaattinen. Antti on komean/karismaattisen miehen nimi! Ja pienelle pojalle sopiva myös.
Myös Vilho ja Niilo ovat ihania, joten ehdotan myös Antti Vilho Juhania, aivan ihanan pehmoinen kokonaisuus :o)!!
Tai jos Vilhosta tekis Vilhelmin niin Antti Niilo Vilhelm(i) ois myös ihana!
esim. Antti-Pekka
Antti-Mikko
Aamos sopii kuitenkin minusta kivasti Antin kanssa
Antto sekä Anttu on mukavia, ei niin kuluneitakaan.
Meillä löytyy lähipiiristä 5 Anttia ja aina pitää kiertämällä sanoa kenestä kyse. Mutta jos ei ihan lähipiirissä ole niin sitte ehkä.
Amos Vilho Juhani on minun ehdotus.
Tässä se on, tulevan suurmiehen nimi:
1. vaihtoehto
Antti Amos Juhani Rajakallio.
2. vaihtoehto
Antti Vilho Juhani Rajakallio
Oikeasti, todella huippu nimiä. Niilosta vain en tykkää, en tiedä miksi.
Minusta Antti on oikein kiva nimi - toisiin ja kolmansiin nimiin en puutu, koska taustalla usein sukuun liittyvä tausta
Olipas aikamoisen hankalaa päättää nimi... jos vielä seuraavan kerran osuu moinen tehtävä kohdalle, aloitan tosi aikaisin miettimisen! eli meidän poikamme sai nimeksi sitten Antti Niilo Juhani. Emme ole vielä päättäneet sanommeko Antiksi vai Niiloksi. Lähipäivät (viikot?) sen sitten kertovat.
aurinkopullo ja ANJU
mutta kun sukunimikin on pitkä, onko liian pitkä nimiyhdistelmä?
aurinkopullo