tyttärelle nimi ja nimen alkuperää/tarkoitusta!
Syksyllä olisi tiedossa tyttövauvan ristiäiset, ensimmäinen lapsi. Itse haluaisin nimeksi k-kirjaimella alkavan nimen, mutta Kitty on oikeastaan ainoa mikä on mieleen noussut. En haluaisi kovin tavallista nimeä. Toisaalta
Kitty voisi olla Nikita nimen kutsumanini. Mutta ovatko ne " oikeita" nimiä? muita kauniita nimiä olisivat Betty,Frida(ABBAstako?!),Lilia,Edith,Pilvi,Venla ,Josefiina,Serafiina,fiia,Aurora. Voisiko esim.Venlan tapaiset Vella/Veeda käydä nimeksi?Mitä tarkoittavat?toinen ja kolmas nimi päätetty, sukunimi pitkä perussuomalainen nimi..yksin nimiasian kanssa!
Kommentit (10)
Kiira tai Kira
Klaudia
Kamilla
Katerina
Aurelia
Simona
Siina
Vendela
Ramona
Tuo Nikita on minulle kyllä selvästi pojan nimi...
Niin ja kyllä nuo sinunkin miettimäsi nimet ovat hyviä nimiä. Kitty ja Betty voivat tosin olla vaikeita Suomessa tuon y-lopun takia.
Pidän erityisen hyvinä nimiä Pilvi ja Frida.
Myös Veeda on superkaunis nimi.
Kaikki nämä on myös persoonallisia.
Nikita ja Kitty myös ok.
Klaara/Klara --> (nimeen sisältyy latinan sana " puhdas, kirkas" )
Kerttu --> (johdettu muinaissaksalaisesta nimestä Gertrud, nimi on vanhin Suomesta tuntema kristillisperäinen naistennimi)
Kajsa --> (johdettu Kaisasta, joka taas on johdettu Katariinasta)
Kastehelmi --> (nimi otettu Helmin rinnalle merkityksensä vuoksi)
Kiia/Kia --> (johdettu Kristiinasta)
Kiina --> (johdettu Reginasta)
Klarisa --> (johdettu Klaarasta)
Klaudia --> (johdettu Lailasta)
Ksenja/Ksenia/Kseneja --> (johdettu Senjasta)
Karla
12.8.2005:
Ksenja/Ksenia/Kseneja --> (johdettu Senjasta)
Ksenia on puolalainen muoto nimestä Xenia, joka tarkoittaa kreikan kielessä " vieraanvaraisuutta" . Senja on johdettu nimestä Xenia.
Näistä teidän nimistä itse pidän eniten
* Kitty (Katherine-nimen maailmalla yleinen lempinimi, lausuisin Suomessa y-lopussa, ja tämä voikin olla juuri siksi vähän hankala, kun mahdollisia lausumistapoja on useista, ainakin ' kiti' , ' kitti' , ' kitty' )
* Betty (Elisabeth-nimen maailmalla yleinen lempinimi, Suomessa voi olla vaikea, koska jotkus suomalaiset eivät vaivaudu opettelemaan nk. vierasperäisiä aakkosia ja tästä voi tulla ' petti' )
* Frida (sopii edellisiä paremmin suomalaisen sukuniemn kanssa, mutta tästä voi tulla ' vriita' , jos lausutaan väärin)
* Lilia (oma tämän hetkinen suosikkini! Ihana! tarkoittaa Lilja-kukkaa, ja puhtauden symbolia)
* Edith (pidän tästäkin, ihanan naisellinen)
Nikita kuulostaa minusta pojan nimeltä.
* Pilvi (anteeksi mutta tästä kyllä tulee huumeet mieleen :o(
* Venla (kovin on yleinen nykyään, kannataan siksi Veelaa tai Veedlaa vielä enemmän!)
* Josefiina, Serafiina (minun makuuni tylsiä toisia nimiä)
* Fiia (tulee nimestä Sofia, joka on Bulgarian pääkaupunki ja käsittämättömän yleinen nimi Suomessa nykyään. Ei putoa makuuni yhtään, eikä siksi tämä Fiiakaan)
* Aurora (tämä on minusta kaunis ja naisellinen nimi. Käsittääkseni kasvattamassa suosiotaan, enkä ihmettele
Eli jännästi jakaantui ne mistä pidin paljon ja ne mistä en yhtään. Toisaalta sillä ei ole mitään väliä, teidän tyttöhän se on :o)
Pitkän perussuomalaisen sukunimen kanssa kauneimmat näistä ovat minusta
Lilia
Frida (kun vaan sitten kaikki osaavat lausua äffän ja deen!)
Edith
Aurora
Kitty
Senja --> Karjalainen asu kreikkalaisesta nimestä Ksenia " vieras" .
Sitten täällä kyllä sanotaan näinkin Sennistä --> Suomessakin Senniä on käytetty maan länsiosissa Ksenian muunnoksena, siis Senjan rinnakkaisnimenä.
Pidemmistä nimistä oikein kauniita ovat Josefiina ja Aurora. Serafiina sopisi mielestäni hyvin toiseksi nimeksi. Freia on myös nimi, joka voisi olla makuunne. Pidän siitä ja plussaa on se, että se on niin harvinainen.
Kitty ei mielestäni ole oikein hyvä nimi Suomessa, koska sen lausuminen on vähän ongelmallinen. K-alkuisissa nimissä kauniita ovat mielestäni Kianna, Kanerva ja Keesia.
Kiana, Keiju, Freia oli kyllä kolme parasta ehdotusta pitkin palstaa. Oma nimeni alkaa k:lla joten jotkut nimet liippaavat vähän liian läheltä omaa nimeäni-ihme ettei kukaan ehdottanut sitä vielä!=)
Kiira, Helmi ovat nimiä, joita jo lähipiiristä/suvusta löytyy..Harmi.
Lilia, Frida, Fiia, Edith, Aurora, Kitty ja Venlan tapaiset vielä mielessä ja lisää tulee; miltä kuulostaisi Lara, Veea, Ester?
Kirta
Keesia
Kaili
Keiju
Kiira
Kiisa
alkuperiä en kyllä osaa kaivella sulle nyt esiin.