Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

huomenta elolintuset

01.11.2005 |

en ole itse vielä havainnut että olis oma keskustelu pino? anteeksi jos olen nähnyt väärin...

toivottavasti elokuun aikana syntyis monta elolintusta ja tietenkin ajetaan se täti heti pois ferrarillaan.

olis kiva kuulla kuulumisia elolintusista vähän enemmän..

eli meillä toista yritellään ja 9kk on yritystä takana.

ensimmäinen on jo eskarissa. onneksi on noita eläimiä niin on jotain vauvoja mitä hellitellä.

nyt sit vaan reippaita kirjoittajia vauhdilla kirjoittamaan.

mulla muuten kp4/26-29

Kommentit (19)

Vierailija
1/19 |
01.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juu, ei vissiin oo pinoja viel oikeen ollu, kun kaikki taitaa mennä toistaseks aika alussa kiertoa.Mulla alko just kp3/26-28.Nyt oon tainnu jo toipua tädin aiheuttamasta mielipahasta ja mieskin palailee reissusta torstaina kotiin ni eiköhän se elämä hymyile. Me yritetään esikoista ja ilman ehkäsyä ollaan oltu vuoden alusta.Toivon niin kovasti että elovauva meille suotaisiin.Toivotaan, että muutkin pinossa saavat plussan ja kauan kaipaamansa nyytin!

Vierailija
2/19 |
01.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä vuoto vetelee viimeisiään ja kp on nyt 5/(26)-28.

Olen miettinyt noita ovistestejä, mutta miehen mielestä ei niitä tartteta. Menee kuulemma liian yrittämiseks ja pakkopullaks koko touhu. Tottahan se on, jos sitten menen tikun kanssa miehen nokan eteen, että hommiin nyt :) Olen kuitenkin aika hyvin tuntenut oviksen vatsan nipistelyistä. Mitä mieltä täällä ollaan ovistesteistä?



Entäs se greippimehu? Koskas sitä piti alkaa juomaan? Oliko se menkkojen ja ovulaation välissä?



Mukavaa viikon alkua!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/19 |
01.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiva Taru, kun aloitit pinon! =)



Mulla on tänään menossa kp11/32 ja sen mukaan, jos tärppäis niin ehtisin vielä heinäsirkkaparven kyytiin eli la ois 31.7. Mutta sitten korjattuna kierron pituudella niin mentäskiin jo elokuun alkuun. Liäksi yli menee yleensä mun raksaudet joten ihme ois, jos heinäkuussa tulis.

No kaikenlisäks mun ukko on laivalla tissä ja ovis on oletettavasti ens viikolla. Ens viikon tiistaina ovat satamassa ja ois tarkotus yrittää löytää hetki kahdenkeskistä aikaa, niin hän on ainakin luvannut, mutta saapi nyt nähdä. Ja se, että jos ovis vielä suostuu tulemaan ylipäätään ja vasta aikasintaan tiistaina niin siinä ois ihmekerrointa kerrakseen! =)

Eli siski poon laittanu itselleni kaksi la:ta tuohon listaan, kun oletan että päästään vasta kunnolla yrittämään, kun ukko tulee lomille eli taitaa tää kierto jäädä hyödyntämättä.

No en vielä heitä kaikkea toivoa, mutta jos pongaasn oviksen esim viikonloppuna niin sitten se on sillä selvä, että seuraavaa ootellaan.



Meillä siis toiveissa kolmonen, neidit syntyneet 09/03 ja 02/05. Ikäero on minusta ollu tosi kiva ja suht sama tulis kakkoselle ja kolmoselleki, jos nyt piakkoin tärppäis. Meillä on itsellä tuota ikää niin paljon, että kauaa ei meinata enää yrittää. Toviotaan siis, että tärppäis!



Oikein mukavaa marraskuun alkua kaikille elolintusille!



Ai niin, kaksi kysmää.. Eli oisko joku toinen halukas ryhtymään toiseksi listaemoksi mun seuraksi? Kaksin sujuis sutjakasti nuo päivittelyt!



Ja sitten oisko kellään vielä halukkuutta äänestää nimestä?

Vierailija
4/19 |
01.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitäs muistaa oikolukee teksti ennenkun lähettää, ainakin kun on sormet kuin nippu nakkeja ja vauva sylissä, kun kirjottaa! ;)

Vierailija
5/19 |
01.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Musta toi elolintuset on oikein hyvä nimi,mitä sitä enää muutteleen suotta.....=) me ollaan tuota pikkukakkosta toivottu keväästä lähtien,mut tositoimet(heh) alotettu vasta heinä-elokuussa.Toiveissa olis toinen elovaavi,ensimmäinenkin on tosiaan elokuussa syntyny...

vähän on tuntunu laiskalta tää touhu,ei ihme jos ei ole tärpänny,sen verran kiireistä tämä elämä ettei ehdi usein lakanoiden välissä olemaan.Toivotaan kuitenkin meille kaikille paljon ihania plussasäteitä kun niiden aika tulee!!!!=))) ++++++++++

Vierailija
6/19 |
01.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esikoinen on juuri päiväunilla, joten äiti ehtii viettää aikaansa tässä koneella.. Jätin siis pillerit pois tuossa kuukausi sitten ja yritän nyt saada jotain tolkkua tästä kierrosta. Kuukauden aikana on tullut vuotoa kolme kertaa ja joka kerta olen luullut, että alkaa menkat. Vuotoa on kuitenkin ollut aina vain yhden päivän ajan. No, en olettanutkaan, että kierto asettuisi heti kohdalleen: imetän esikoista (1v1kk) vielä eikä mulla oo synnytyksen jälkeen ollut yksiäkään menkkoja.



Päivä kerrallaan mennään ja ihmetellään (ja jossain vaiheessa sitä rupeaa " keksimään" itselleen raskausoireita...)



Tärppionnea kaikille tältäkin suunnalta!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/19 |
01.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

no meillä oon tehny silleen, että oon tikuttanu ovista, mutta en oo kumminkaan miehelle kertoillu tuloksia...onpahan sit tullu " vieteltyä" se eikä sen oo tarvinnu stressata koko hommasta kun ei oo tienny että ovis on päällä. Me kyllä tasaisesti yleensäkin puuhastellaan koko kierto, joten ei oikeestaan muutenkaan oo vielä ollu sellasta pakkopullasta yritystä.Saa nyt nähä, käynnisty vissiin nyt 11 kierto ilman plussan plussaa..



Joo, mun käsittääkseni greippimehua pitäs juoda just menkkojen ja oviksen välissä, korjatkaahan viisaammat jos näin ei olekaan.



Oonkos ainut joka vasta esikoista kuumeilee?kaikilla tuntuu jo olevan lapsia, oon ihan kade:)ja pelottaa että jos me ei ikinä saadakaan...Onneks ollaan vielä niin nuoria että aikaa on, mut tuskallista tää silti on.



Piipaa:Mä pyörin kyllä hulluna tääl palstalla mut en kyl osaa hoitaa noita listahommia..sori.Ja mäkin oon sitämieltä että mitäpä sitä nimeä turhaan enää vaihtamaan:)

Vierailija
8/19 |
01.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itselläni ei edes vuoto ole alkanut keskenmenon jälkeen,mutta kun juuri tulin jälkitarkastuksesta niin lääkäri veikkaili alkavan ihan näillä päivillä.Joten jonnekkin loppukuuhun tähtäilisin,meidän typsy on syntynyt myös elokuun lopussa joten jos se vaikka olisi meidän onnen kuukausi.Meillä siis kaksi lasta ennestään ja kolmas olisi toiveissa. Poika syntynyt 6/03 ja tyttö 8/04 ja kolmaskin olisi kiva jos melko perään tulisi.Mutta nyt sitten keskenmenon jälkeen odotellaan vuotoa vesi kielellä jotta yritys pääsisi alkuun jälleen.Hyvää päivän jatkoa kaikille.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/19 |
01.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi että mulla on vieläkin niin hyvä fiilis kun kroppa näyttää nyt olevan aika balanssissa!!:) Meillä siis on jo esikoinen 09/03 ja toista tässä yritellään. Yritys alkoi heinäkuussa ja ehdin jo raskautuakin, mutta sain keskenmenon rv 6+0 syyskuun alussa. Km:n jälkeen tuli menkat normaalisti, mutta sitten epäsäännöllistä tiputtelua suunnilleen joka toinen päivä kolmisen viikkoa ja sitten perään kunnon menkat. Nyt uskon meneväni kp 9/28 ja yritys on ollut hurjaa!:D



Pikkuneidillä on ollut jonkin sortin uhma päällä, mutta nyt se on ollut muutaman päivän taas ihan mallikkaasti oma ihana itsensä ilman suurempia uhmakohtauksia. Aivan ihanassa iässähän se on, puhetta tulee yhtenään ja haluaa kovasti itse pukea ja tehdä asioita. Onneksi ei ole mitään suunnitelmia viikonlopulle, niin saa antaa aikaa tytölle ja miehelle. Kunhan nyt tämän viikon töistä ja reissuista vain ensin selvitään...



+++++säteitä+++++ ihan meille kaikille!

Vierailija
10/19 |
01.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä olis jo viides lapsi se elolintunen ja kun on tällanen kestovauvakuume niin aina on vauva mielessä. Jos PIAN oliskin jo nyt

tärpännyt niin sit jäisinki tuonne heinäsirkkoihin. Oishan siinä lsynttärilahjaa äidille jos heinävauva tuliskin. No on ollu vähän laiskanlaisia nuo sänkypuuhat niin varmaan saa odotella sitä elolintusta.

Mies vaan on välillä niin kuumeissaan ja nyt sit sanoi et ei kyllä ois niin väliksi vaikkei vielä vauvasta kuuluiskaan! Ota niistä selvää!



On kyllä ollu niin vaikeita öitä ku vauva aivan surkeessa yskäs. Kyllä on yöunet jäänyt puoleen. Siten oon ollu onnellinen etten oo vielä

raskauden alkuväsymyksessä. Jaksaa jotenkuten sinnitellä...



Niin tosiaan meillä on kolme tyttöä ja sit saatiin viimein tuo ihana

poikavauvi. Ja se tarvis kuulemma tappelukaverin! Mut tytöt on syntynyt syksyllä ja poika kevät talvel niin veikkaisin jo syksyksi tyttöä!



Mutta oikein ihania odotus aikoja kaikille, nyt on aika oottaa millon oottaa ja sit varsinaista odotusta 9kk. Saa siinä ootella.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/19 |
01.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tässä kuussa mahdollista jommassa kummassa kierrossa tulla raskaaksi. Listaan laitoin LA.ksi sen toisen kierron mukaan. Nyt kp 8/28 ja toivon että jo tästä kierrosta onnistuisi. Pillerit jätin vasta pois. Ensin oli ideana aloittaa pikkukakkosen yritys vasta tammikuussa, mutta ei enää maltettu sinne asti odottaa.



Meillä on ennestään poika joka on syntynyt 28.9.04.



piipaa00 minä voisin ruveta kanssasi toiseksi listaemoksi. Nimi on ihan hyvä, eikai sitä enään kannata alkaa muuttamaan.



Hyvää marraskuuta kaikille ja paljon ++++++++ plussa säteitä!!!!!





Öttis

Vierailija
12/19 |
01.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nimimerkki: Viola71

Asuinpaikka: Mikkeli

Oma ja miehen ikä: 34 ja 32

Monettako toivotaan: toista

Yritys aloitettu: Lokakuu 2005

Laskettu aika: 6.8.2005?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/19 |
01.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täälläkin ollaan pikkuhiljaa toipumassa tädin tulon aiheuttamasta mielipahasta ja elämä alkaa taas hymyillä : )Kiva kun elolintusissa näin paljon jo alkuun aktiivisia pinoutujia, ei ole niin yksinäistä tämä " hössöttäminen" , kun tällä hetkellä ei ainakaan omaan ystäväpiiriin kuulu yhtään vauvahaaveilijaa...



Niin tosiaan " elolintu" -esikoisesta avopuolisoni kanssa kovasti haaveillaan. Ilman pillereitä olen ollut nyt pari vuotta, mutta varsinaisia yrityskiertoja takana vasta pari, periaatteella tulee jos on tullaakseen, ja huonolla menestyksellä. Tämän kierron aikana ollaan sitten ajateltu ns. pistää kaikki peliin, taidampa minäkin kokeilla nyt sitä greippimehua? Mihinkä mehun litkiminen muuten perustuu?? Olisiko teillä muilla kokeneimmilla antaa muita vinkkejä noviisille?? Kp 4/27-31 menossa, ja pikkuhiljaa tässä päästään hommiin tädin häivyttyä.

++++säteitä++++kaikille : )

Vierailija
14/19 |
01.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huh, me ollaan tänään juostu satamassa ja kaupassa. Sitten oli esikoisen muskaripäivä ja nyt vihdoin ollaan taas kotona. Saa äiti hetken hengähtää.. paitsi kuopus jo alkaa ilmotella, että tissiä tarvittas.. No jos pikaseen pari riviä ehtis rustaamaan! =)



Terhi! Mä alotin kuopuksen kohdalla testailemaan ovista tikuilla, en siinä kovin kokeneeks kerennyt, kun neiti sai alkunsa ekasta kierrosta.

Nyt oon viime kierron tikuttanu ja meinaan tikuttaa taas. Viimeks ei tainnu koko ovista olla, koska yhtään paksua viivaa ei ilmestynyt. Ja nyt toivon vaan, että ei ilmesty ainakaan ennen tiistaita..



Greippimehusta oon kuullu kans, että menkkojen jälkeen vois sitä alkaa juomaan niin se paksuntaa/vahvistaa kohdun limakalvoa jolloin kiinnittyminen helpottus tms.



Pantoufle! Meidän esikoiseneidit on näemmä saman ikäisiä! Ihana ikä todellakin, paitsi kuopus 8,5kk saa nyt tuntea nahoissaan jo vähän liikaa isosiskon minäkuvan hakemista..



iuiu! Meillä on myös vauva yskässä. Sitä on kestäny jo reilut kolme viikkoa. Ei oo todellakaan kivaa kuultavaa varsinkaan öisin ja mua vaivaa, kun en tiedä miten kauan voi turvallisesti antaa yskänlääkettä. En saanu neuvolasta mitään järkevää vastausta. Pitäs kait soittaa jollekin lastenlääkäriasemalle.



Öttis! Hieno juttu! Nyt meitä emoja on sitten kaksi! =)



Ja pidetään sitten nimi näin! Mulle jäi vaan itselle se eloveenat soimaan päässä niin siks tätä hössötin, mutta lintusethan oli mun oma idea joten aattelin, että ei ketään haittaa jos vielä vatvon asiaa! =)



Mutta keskitytäänpä nyt sitten olennaiseen eli plussan metsästykseen! Onnea kaikille!



Nyt alkaa desibelit nousta joten mentävä on!













Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/19 |
01.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

olipa kiva huomata että meitä onkin jo näin paljon....

meillä esikoinen potee flunssaa ja viimeyö meni pipariks ku nokka oli neitillä koko ajan tukos ja äitiä tietenkin tarvittiin avuksi koko ajan :)

loppu yö sitten menikin sohvalla neitin kans nukkues.



meillä pikku neiti toivoo jo innolla pikkusisarusta ja hoitaa innoissaan kaverini vauvaa. isännällä on kans kauhea vauva kuume ja se raukka joutuu kestämään huonot päivät kun on täti saapunut.



toivotaan et nyt tärppäis kun on kaikki stressi jo laantunut mitä viimeiset pari kuukautta on ollut. minun äitini nukkui pois syyskuun lopussa ja hautajaiset oli viime kuun puolessa välissä. sitä ennen äiti oli jo sairatellut pari vuotta. sitten on ollut vielä mieheni ex muijan kans kaiken maailman ongelmaa.

hups nyt meni kyllä pahasti valituksen puolelle anteeksi..

on vaan helppo purkautua näin kirjoittaen...



mutta nyt asiaan..

eli ovistesteistä mulla oli viime kierrossa ensimmäistä kertaa ne käytös ja havaitsin että ovis on aiemmin ku luulin mulla ei siitä ole mitään oireita ja kuukautis oireetkin on vähäisiä..

kokeilin myös sitä greippimehua ei ainakaan vielä ollu hyötyä ku täti tuli mutta en tiedä johtuuko sitten siitä että neljään vuoteen mulla on nyt olleet kuukautiset kunnolliset ja ennen on vaan olleet sellaiset että vuotoa on ollut vain niin vähä et koko päivän olis varmaan pärjänny yhdellä siteellä...



nyt tulikin pitkä kirjoitus :)

loppuun vielä paljon plussa ++++++++++säteitä++++++

Vierailija
16/19 |
01.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huh koko päivä juostu kaupoissa. Piti itselleni vaatteita etsiä, mutta mitään en taaskaan löytänyt.

Poika laitettu nukkumaan ja nyt on omaa aikaa. Mies kattoo telkkaria niin voin rauhassa koneella olla.

piipaa00 miten hoidetaan päivitykset? Värit mitä oot käyttänyt niin kerrotko niiden ne värikoodit. Saan sitten samoilla väreillä kirjoitettua.

Meitä alkaa jo kivasti olla pinoilemassa.

Nyt laskuja maksamaan.





Öttis

Vierailija
17/19 |
01.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tänne sitä sitten tipahdettiin ja nyt siis kp2.

Kyllä eilen oli tosi vaikea päivä, jotenkin sitä kuukausi toisensa jälkeen alkaa enemmän pettymään ja tuntuu että koko elämä pysähtyy siihen paikkaan kun menkat alkaa.

Tänään jo hieman valoisampi päivä onneksi. Ja eihän se elämä itkemällä parane, täytyy vaan tsempata ja ajatella taas että tässä kierrossa aivan varmasti tärppää.

Enpä ole vielä kiertoa laskenut, mutta ihan kohallaan on nyt terojen ansiosta.

Meinaan kyllä jättää ne tässä kierrossa pois ja katson mitä tapahtuu.



Ovista alan nyt toista kiertoa tikuttamaan, viime kierrossa en oikein uskonut niihin, mutta kyllä ne yhtä vahvat viivat tuli justiisa kaksi viikkoa ennen menkkojen alkua. Ja nyt kun oikein muistelen niin ei niitä " vahvan viivan" päiviä edes tullut hyödynnettyä :)

Jotenka tyhmästä päästä kärsii...



Mutta siis uskon nyt että ne ovistikut siis toimii. Mulla ennen sitä keskenmenoa oli aivan selkeät ovislimat, joten mitään tikkuja ei tarvinnut, mutta eipä ole sen jälkeen enää ollut. Sen takia aloitin tikutuksen. Hieman vieläkin epäilen, että mahdanko ovuloida, mutta sen sitten näkee tuleeko sitä tulosta joskus.



Ja tuosta nimestä sen verran, että ihan hyvä tuo elolintuset on :)

Vierailija
18/19 |
01.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä aattelin päivittää nyt tänään piakkoin, mutta jos vaan tehdään sillai, että se päivittelee kumpi jaksaa/ehtii! Ei haittaa vaikka joka päiväkin päivittäs, jos uusia nimiä tulee listalle, kunhan vaan muistetaan laittaa uus päivämäärä otsikkoon! Eikä haittaa, jos ei ihan joka päivä päivittäskään, kiva onkin naputtaa useempi kerralla. Miten ehditään! =)



Noista värikoodeista! Mä en niitä tollai äkkiseltään muista, mutta helpointa on tehdä niin, että kopsaa sen listan, siirtää uuteen alotukseen ja näpyttää tai kopsaa vaan uudet jutut samojen hakasulkeiden sisään.



Niin pääsee kaikista helpolla. Mä kun muutenkin tykkään vähän " ylivärjäillä" näitä listoja niin hankalaa se muuten oiskin.

Sun kannattaa tehdä vaikka ensin harjotuskappale! Eli kopsaat vaikka tuon uusimman listan ja sitten meet sinne saitista sanottua sivulle missä on muitakin harjotuskappaleita ja testata siinä niin huomaat mitä mä tarkotan! Vaikee selittää tälläi, mutta toivottavasti ymmärsit! =)

Vierailija
19/19 |
02.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

HEI! Meillä myös eskarissa lapsi ja nyt ollaan toista odoteltu maaliskuusta asti.Nyt on menkat noin viikon myöhässä,mutta en ole vielä testannut.Ei oo oikein mitään oireita.Onko teillä ensimmäinen tyttö vai poika? Meillä poika.



Ekaa " tehtiin" vuosi, joten en usko vielä raskauden mahdollisuuteen vaikka olisikin jo kovasti tervetullut.



Laittele viestiä aina välillä tälle osastolle.