Elvis
Mitä mieltä olette nimestä Elvis? Saattaisitteko harkita antavanne lapsellenne sellaisen nimen, vai tuleeko kiusatuksi? Omasta mielestäni se on kaunis nimi, ja sointuisi sukunimeemme, mutta mietityttää... mieheni tykkää Elvis Presleyn musiikista, itse en, tuleeko sanomista, että hänen mukaansa nimetty?
save
Kommentit (7)
Nimestä tulee aika varmasti kaikille mieleen Elvis Presley, joskin sitähän te haluattekin. Uskon silti, ettei Elvistä kiusattaisi sen enempää kuin muitakaan. Jos haluaa, kaikista nimistä saa kiusaamisen aihetta, olivatpa millaisia tahansa. Nykyään vielä annetaan niin paljon harvinaisia nimiä, että erilaiset nimet ovat suht' " siedettyjä" , eikä niistä heti aleta kiusaamaan. Näin ainakin uskon.
Itse en kuitenkaan pidä Elvis-nimestä. Ehkä englannin tai ruotsin kielisissä maissa se menisi paremmin, mutta Suomen oloissa nimi tuntuu vähän oudolta.
Hei,
Kuten joku jo mainitsi, lapsia kiusataan kyllä nimestä huolimatta tai voidaan olla kiusaamatta, vaikka nimi olisikin outo tai hassu. Omalle lapselle nimeä miettiessäni ajattelin opettajana kuitenkin, että haluan välttää nimiä, joista helposti saisi jotain väännettyä. Sitä ei koskaan tiedä mistä kiusataan ja kiusataanko, mutta itse en halunnut ehdoin tahdoin antaa nimeä, joka mahdollisesti toimisi ärsykkeenä. Mutta eihän sitä tosiaan koskaan tiedä.. Elvis nimestä mulle tulee lähinnä mieleen elvistely, ja varmasti suureksi osaksi tämän vuoksi en pidä nimestä, mutta tämä tietenkin on vain minun kantani.
Terveisin, Mangolia
Mulle Elviksestä tulee mieleen " pelle" sekä myös se elvistely. Sitten vasta seuraa itse herra Elvis Presley. En antaisi lapselleni nimeksi; en ainakaan kutsumanimeksi, mutta omituisuushan nimi ei ole: sitä on annettu 132 kpl miehille (joista 1 tänä vuonna) ja 1 naiselle (2000-luvulla).
Niin, ei Elvis kiusaamista aiheuta siinä missä vaikka Sampokaan, mutta jonkinlaiseksi haukkumanimeksi yhdistän sen valitettavasti silti.
" elvistely" , Annasta " antaminen" , mutta vaikka Elvis nimenä onkin rohkea (toisin kuin esim. Anna) niin kirjoitus- ja lausumisasultaan pidän nimestä (sen jo kerroinkin). Mutta kun ihmiset tottuu pikku-Elviksen nimeen, sehän on aivan suloinen nimi!
että Elvis on aika " tämän hetken" kuuloinen, nythän kastetaan Eemi- Eeli ja Eelis- jne. nimisiä.
Onhan myös Elvis Costello. Itselläni formulatähden sukunimi ja siitä saa väliin kuulla. Ei kiusattu koulussa (siis siitä syystä) vaan ihan muuten vaan.
mutta hyvä nimi.