Toinen nimi Sointu-tytöllemme
Hei,
Meillä on jo olemassa tytöllemme kaksi nimeä: Sointu ja Vellamo. Molempiin nimiin on omat syynsä, mutta nämä nimet eivät oikein rimmaa sellaisenaan. Emme haluaisi luopua kummastakaan, joten etsiskelemme toista nimeä, joka tulisi näiden nimien väliin ja saisi kokonaisuuden kuulostamaan toimivalta. Olisiko teillä hyviä ehdotuksia?
Erityisesti pidämme nimistä, joilla on jokin merkitys (esimerkiksi luontoaiheinen), mutta muukin kivankuuloinen nimi saattaisi käydä. :)
Jo etukäteen lämpimästi kiittäen,
Velo76
Kommentit (9)
Sointu Vilja Vellamo
Sointu Helmi Vellamo
Sointu Kaari Vellamo
Sointu Louna Vellamo
Sointu Meri Vellamo
Otsikon perusteella tulin ehdottamaan Sointu Ilmatar!! :o)
Sointu Veera Vellamo
Sointu Vilja Vellamo
Sointu Vilma Vellamo
Sointu Sävel Vellamo
Sointu Soma Vellamo
Sointu Sade Vellamo
Sointu Solja Vellamo
Sointu Solina Vellamo (tämä ehkä ykkössuosikkini)
Sointu Sonata Vellamo
Sointu Verna Vellamo
Sointu Velma Vellamo
Sointu Veela Vellamo
Sointu Välke Vellamo
Minusta jopa Sointu Veden Vellamo olisi ihana, mutta Veden ei ole vielä kellään joten tuskin kelpaa sen koommin teille kuin rekisterillekään...
ois tosi mukava kuulla kommenttejasi ehdotetuista, jos viitsit...
Sointu Saana Vellamo
Sointu Vaula Vellamo
Sointu Valma Vellamo
Sointu Varja Vellamo
Hei,
Kiitos runsaista ideoista! Ehdotuksia lukiessa alkuperäinen tuntemukseni vahvistui, että parhaiten toimisi S- tai V-alkuinen toinen nimi.
Sadetta ja Solinaa olemme itsekin miettineet toiseksi nimeksi. Kiva tietää, että ne rimmaavat myös jonkun muun mielestä. Pidin myös kovasti nimestä Siri.
Säde, Sävel ja Välke-nimet ovat merkitykseltään aivan upeat, mutta äänneasultaan ne eivät toimi tässä tarpeeksi hyvin.
Kaari ja Ilmatar-nimiä olemme itse asiassa miettineet mahdolliselle pikkusiskolle, eli nekin menivät aika kohdalleen!
Yllätys yllätys, suosikiksi näistä nousi Sointu Veden Vellamo. Mieheni piti siitä niin paljon, että sanoi, että voidaan laittaa hakemus vaikka saman tien vetämään. No, pitänee miettiä vielä hetki, kun näitä vaihtoehtoja nyt on. :)
Itselläni on muuten käynyt mielessä myös nimet Sointu Sorea Vellamo ja Sointu Venla Vellamo.
Suurkiitokset!
Velo76
että kehitelmäni, jonka varsin arastellen kirjoitin, miellytti teitä! Makustelin myös muotoa Sointu Vetten Vellamo (myöskin vielä-syntymätön nimi) mutta se saattaa olla jopa teille liian friikki ;o)
terveisin vesistella :-)
Sointu Ilta Vellamo
Sointu Hilma Vellamo
Sointu Terhen Vellamo - eikös terhen tarkoita samaa kuin auer, eli jotakin usvan kaltaista luonnonilmiötä.
Sointu Veden Vellamo ja Sointu Sorea Vellamo ovat kyllä aivan upeita!
Sointu Sini Vellamo
Sointu Säde Vellamo
Sointu Siri Vellamo
Sointu Kukka Vellamo
Sointu Piitu Vellamo
Sointu Heli Vellamo
Sointu Satu Vellamo
Sointu Saaga Vellamo
Sointu Tiitu Vellamo
Sointu Sara Vellamo
Sointu Pilvi Vellamo
Mitä ajattelet näistä ???