PIKKUKAKKOSTEN pino La 19.7-->
No niin alustava esittelypino tehty! Aattelin pistää ihan uuden jutskailupinon tänne niin saadaan vähän selkeyttä. Eli esittelyt tästä eteenpäin mielellään esittelypinoon, tänks!
Asumisesta: Me asutaan paritalossa 3h+k+s. Muuten tää on ihan sopiva vielä ja toinenkin lapsi mahtuu mutta makkarit on tosi pienet. Meidän makkariin (joka on isompi) ei oikein sovi pinnis parisängyn lisäksi. Siis aivan älyttömän tyhmää! Isompi ja mielellään omakotitalo on jossain vaiheessa kiikarissa. Joskus ku molemmat ovat koulunsa käyneet. Mutta mulla on pieni haaveentynkä että tekis kolmosen aika pian putkeen, mutta se kolmonen ei kyllä mahdu tänne enää millään joten saa nähdä millai asumisasiat järjestyy.
Esikoisen tärpistä: Me jätettiin ehkäisy (kondomi) pois tammikuussa, huhtikuussa aloimme vähän enemmän yrittämään ja bongaa ovista, kesäkuussa kävin papassa varmuudeksi. Tulokset tuli joskus heinäkuun lopussa ja löytyi tulehdus. Söin elokuussa antibiootit ja syyskuussa sitten heti tärppäs, lokakuussa testi näytti plussaa. Että tavallaan lähemmäs vuosi mutta toisaalta vaan kuukaus. Mä en tienny siitä tulehduksesta joka vaikutti raskautumiseen ja heti kun se oli hoidettu niin tärppäs.
Mulla on vapaapäivä, ihanaa! Ja täällä onneksi paistaa aurinko! Ärsyttää jos vapaapäivälle sattuu sade kun mulla ei ole ees lomaa tiedossa. Pomo lupas kuitenki 5pvän vapaan elokuulle ku muut lomalaiset on palannut töihin. Pääsee sitte itekki hetkeksi mökille perheen kera.
Nyt on kyllä tuopullataikina kohonnut taivaisiin asti ku oon tässä väsänny niin kauan näitä uusia pinoja joten tää mamma menee köökkiin leipomaan....
Kiva kun meitä on jo näin paljon!
Kommentit (35)
Me asutaan rivari kolmiossa ja ainakin toistaseksi vielä mahutaan :) . Täällä oli useampia kysymyksiä mutta tuosta esikoisen tärpistä.. Jätin pillerit pois loppuvuodesta 2004 ja tammikuussa 2007 tein positiivisen testin, ku oli jo inseminaatio varattuna :D . Nyt toivotaan, että kakkonen tärppäis nopeammin (poika nyt vajaa 10kk). Mulla alko menkat 3 kk synnytyksestä mutta ovat olleet epäsäännölliset koko ajan 25-36 välillä. Epäilen myös, että imetys edelleen sotkee mun ovulaatiota tai en välttis ovuloi vielä ollenkaan. Syksyllä aioin kävästä lääkärissä tarkistaan asiaa.
Ärsyttää just se ku ei oo varma tuosta ovulaatiosta tai sen olemassa olosta ollenkaan. Jos nyt saisin tietää, että en vielä ovuloi ku imetän nii hyväksysin sen mutta ku sitä ei tiiä ja kuitenkin aina toivoo joka kuukausi, että tärppi ois käynyt. Mulla on nyt kp 34 menossa.. ?:| Testaan ens viikon alkupuolella, ellei mitään tapahu.
Viikonlopun loppuja, lähtään mökille ajeleen :D
täällä ollaan ruoanlaittohommissa ja sain vihdoin hieman omaa rauhaa kun toi mies viihdyttä pikkuneitiä :)
Asumuksestamme vielä, että asumme kerrostalossa 3h+k, ja tilaa on enemmän kuin tarpeeksi kun neiti on vasta 2kk eikä nuku omassa huoneessaan, siitä onkin vahingossa tullut kissojemme huone.
Meill esikoinen sai alkunsa clomeilla+teroluteilla 4 vuoden ehkäisymättömän yrityksen jälkeen.meni siis 4 vuotta ennenkuin vihdoin menin tutkimuksiin ja mulla todettiin pco. Nyt jännitetään sitten että olisiko tuo pahanen parantunut synnytyksen jälkeen, ettei tarvis enää niitä ottaa raskautuakseen :)
Me oltais jo valmiita seuraavan tuloon, mutta täytyy nyt malttaa kun on tuo sectiohaavakin.
Mitä luulette, tuleeko seuraavasta raskaudesta erilainen kokemus kuin ensimäisestä?entä synnytys ja lapsenhoito?
Mulla oli todella vaikea raskaus, oli verenvuotoja ja olin liitoskipujen takia puolet ajasta saikulla, koko ajan pelkäsin että kesken menee ja laskin viikkoja fanaattisesti.Olinkin niin keskittynyt siihen raskauteen ja ajaukseen että kaikki menee pieleen, että kun lapsi syntyi, en tuntenutkaan oikeastaan mitään, ja menikin pari viikkoa ennenkuin äidinrakkaus alkoi heräilemään :(
toivon vaan, ja uskonkin, että seuraavan kanssa tulee olemaan täysin erilainen kokemus!!
ihanaa päivänjatkoa!
t:jansku
On tää sunnuntai alkanu vähän harmaana. Jotenkin itekin ihan veto pois ku ilma tuollainen, mut siis meidän perheestä. Asutaan omakotitalossa, johon muutettiin muutama kuukausi sitten. Tämmönen pieni 3h+k+kph.. Sit tuola ulkona onneks pihasauna :) Meillä siis poika 04/06 ja silloin kyl helposti tulin raskaaksi, jos niin voi sanoa :) Jos nytkin tärppää yhtä nopeesti, ei tarvitse montaa kiertoa odotella. Pikku ongelmana vaan, että miula ei ole tietookaan minkä pituinen kierto on, koska olen pillereitä vaihtunut. Ja kierto on ollu ihan sekaisin. Muutama kuukausi sitten kuukautisten väli oli välillä 7vk... hmm.. mikä lie soppa tästäkin tulee ..heh :) Mitäs kaikkee piti kertoilla.. Ensimmäinen synnytys meni paljon nopeammin kuin olin luullut ja siitä oikein positiiviset kokemukset. Vauva aika oli enemmän ja vähemmän rankka. Mut suht helppo vauva poitsu oli. Yöheräilyt vaivas kyl koko vauva ajan. Ja vieläkin saatta jotain yölä toihuilla vaikka on jo yli 2-vuotias. Mut nyt mies ja poika kutsuu minuu, joten pitää ilmeisti mennä kattomaan mikä sielä hätänä.. :))
niin tällä hetkellä olen opiskelija..vuosi takana opintoja, joten jos tulen raskaaksi, hieman siirtyy valmistuminen.. muttei se haittaa :) nyt kesä menee töitä tehdessä, ja jonkun verran tein koulunkin ohella töitä. Mut innolla ootan miten kaikki menee jos toinen vauva tulee.. :)
Liitynpä tähän ketjuun; olen aiemmin kirjoitellu noihin kuukausipinoihin, mutta on masentavaa aina tippua niistä seuraavalle kuulle. Tästä ei kai tiputa kuin odotuspuolelle :) Muutenkin jäin ihan jälkeen kirjoittelussa tossa maaliskuisissa kun oltiin lomalla pidempään pois netin äärestä.
Laitoin esittelyn tuonne toisaalle, toivottavasti tuli oikeeseen paikkaan. Eli taidan toistaiseksi olla vanhimman esikoisen äiti tällä palstalla, kun hän täyttää jo kolme kohta. Eli ikäeroksi tulee ainakin 3,5 vuotta. Aika paljon, mutta halusin saada opinnot kunnolla päätökseen ennen seuraavaa. Nyt saisi vauva jo tulla, kuume vain nousee... :)
Esikoinen sai alkunsa erittäin nopeasti, ekasta ehkäisemättömästä kerrasta, joka oli ainoa kerta siinä kuussa. Ovulaation tunsin siinä samana tai seuraavana päivänä, joten ei siinä aina tarvita kuin se yksi kerta!
Nyt kun yk 4 lähtee käyntiin, tulee kaikenlaisia aatoksia että onko mun hedelmällisyys loppunut ynnä muuta dramaattista. No, eihän voi kai olettaa että joka kerta se käy yhtä helposti.
Soffu, onpa teillä jännä tilanne! Elämä on yllätyksellistä :)
Nyt täytyy antaa miehellekin nettiaikaa, palataan taas! Plussatuulia joukkoomme!!
Aina-Unelma
Taitaapi olla ihmiset reissaamassa kun on niin hiljaista.. Tässä sitä on kp 22 menossa ja ei millään malttais odottaa että tietää onko tärpännyt! :)
Poikaa potalle olen tässä nyt urakalla opettanut, ja ihan hienosti se on sinne jo ruvennut pissailemaan, ainut "huono puoli" siinä hommassa että haluaa ite kaataa pissat potasta pyttyyn ja sen tietää ettei ne mene edes sinne päinkään :) Mutta ei se mitään, harjoitus tekee mestarin!
On tämä vauvakuume niin ihanankamalaa, usein huomaa esim. lenkillä tai ruokaa tehdessä miettivänsä jo synntystä ja tuleeko tyttö vai poika jne.. :) Kyllä se vauvelin tulo joka päivä mielessä pyörii..
Ei kait tässä sen kummempaa, sateisia kesälomapäiviä meille kaikille :)
Mulle tulikin ihan yllättäen vapaapäivä ku iltavuoroon oli buukattu liikkaa jengiä, mut sehän käy mulle. =)
Mies lähti koko illaks pojan kans hoitelee asioita ja kyläilee joten sitä olis ihan oikeesti omaa aikaa. Mietin jo tässä et lähtiskö vaikka leffaan ku haluisin nähä Sinkut. Hmmm...
Siis mä oon kyllä ihan ällikällä lyöty kun mun oviskivut on kestäny neljä päivää. Nyt niitä ei enää tunnu. Saas nähdä mitä tässä nyt käy... Paitsi et mä haluisin jo tietäääää... hipskatti kun en oo ihan varma kp:sta kun en oo niistä pitäny tarkkaan kirjaa.
Eipä mullakaan mitään kummempaa asiaa ollu kuhan tulin aukoo päätäni...=DDD
Kaikki muut taitaa lomailla kun hiljasta on... No tulkaa nyt kertoo jotain ni mun ei tarvii täällä aina lukee samoja tekstejä uudelleen ja uudelleen... ;-DDD
Mökiltä tultiin tänään joten oon netti pimennossa ollut. Mulla menossa kp 36 ja tekis mieli testata.. mulla siis kierto jonkin verran heitellyt synnytyksen jälkeenkin mutta ei oo koskaan ollut vielä pitempi ku tuo 36! Torstaina testaan viimestään ku kp 38, jos maltan oottaa. Mitään tuntemuksia ei kyllä oo, enkä muista esikoisesta miten ois ollut oireita ihan alussa. Hiukan nippailee ja jotain tuntuu alamahassa mutta voi olla ihan yhtä hyvin menkkakipua..
Tämmöstä tällä erää, palaillaan :)
Meillä siis tosiaan tilanne että mies ei oikein innostu....
Synnytys oli vaikea, josta molemmille jäänyt traumoja. Alakautta en suostu edes ajattelemaan, mutta mies tosiaan pelkää että sektioita ei suostuta tekemään, j ase taitaa olla suurin syy siihen ettei enää halua lapsia. Kyllähän se itseäkin hirvittää. Eihän se ole edes varmaa että sektio tehdään. Pitäisi ensin ottaa siitä selvää että se luvataan takuu varmasti.
Joten ei varmaan kannattaisi edes kuumeilla kun eihän koskaan tiedä mitä tapahtuu....
viiv82 jos saa kysyä nii millanen sun synnytys oli? Ootko saanu käydä läpi sitä heti synnytyksen jälkeen tai nyt myöhemmin mahd. neuvolassa?
No se oli pitkä... Henkilökunta ihan järkyttävää, ilkeitä ihmisiä.
Vauva oli 4120kg. Ei kuulemma tarvinnut leikata, mutta repesin erittäin pahasti, verta meni paljon, menin ilmeisesti shokkiin, taju meni, jouduin ommeltavaksi leikkaussaliin. Mies luuli että kuolen, itsekkin luulin niin.
Olin erittäin huonossa kunnossa pitkään. En edes jaksanut omaa vauvaa hoitaa pitkiin aikoihin synnytyksestä.
Ei siellä sairaalassa mitään puhuttu, eikä neuvolassakaan mitään. Toisaalta ihan uskomatonta kun tuntuu ettei ketään kiinnosta, mutta toisaalta en ehkä edes halua/ pysty siitä puhumaankaan.
Oon aina kammonnut sairaaloita, mutta tämän jälkeen.... huh huh
En ainakaan haluaisi samaan sairaalaan joutua jos tulen joskus uudelleen raskaaksi.
Minulla on poika edellisestä liitosta. Ja nyt ihanaa!!! avopuolison kanssa halutaa ainakin yksi tai kaksi mukeloa lisää perheeseen.
Me asutaan vuokralla kolmiossa mutta talonrakennusprojekti alkaa pian. Aivan ihanaa, uusi koti ensi kevät talvella jo valmiina. Muutama muksu lisää sinne melskaamaan :-) Toivotaan oikeen plussaista elokuuta!
huh, mikä alku viikko. oltiin tytön kanssa miun kummitädin mökillä, mies miun isän kanssa toisella mökillä. 2 päivää vaan satoi :( noh, välillä oli kyllä sateettomia hetkiä joista nautittiin ulkona,ja kyllä meidän pikku neiti viihtyi hyvin. nyt sillä on pyllyssä ihottumaa ja on vihainen kun mikä. :// mies haettiin mökillä, oli kotona 2h ja lähti soututreeneihin, jonka jälkeen sulkkista pelaamaan. :/ prkl...
menkkoja ei kuulu vieläkään! taisi mennä johdot sekasin synnytyksessä :D sitten olen vielä todella huono pitämään kirjaa menkoista (tai yleensä yhtään mistään...) huoh.....
mie uskoisin, että seuraavasta raskaudesta osaan nauttia eri tavalla. ja toivottavasti painoa ei tule ihan yhtä paljon kun viimeek (20kg, joista 5 on edelleen ylimäräisenä..) Synnytys: toivottavasti helpompi ja lyhyempi. Lapsenhoito...... hmm... noh, toivottavsti seuraava olisi vähän helpompi kuin tämä esikoinen:) ja esikoinen ottaisi uuden pienokaisen hyvin vastaan.
jes, netti- ja uutispimento loppui viimein. mökillä on kivaa, mutta kyllä on taas kivaa olla kotonakin. En vaanmeinannu löytää tätä uutta pinoa! noh, jatkossa tämä löytyy helpommin :D
suihku kutsuu, joten hyvät illan jatkot kaikille! :)
Liittyisin myös: Meillä on kohta 9kk:den ikäinen poika ja olis tarkoitus tehdä muksut pienellä ikäerolla. Imetän vielä poikaa....
Poika tärppäsi toisella kierrolla ja syntyi laskettuna päivänä. Nyt jätin minipillerit pois ennen juhannusta ja saa nähdä milloin aletaan odottamaan.
Täällä on ollut puhetta asuntojen koosta. Asumme vanhassa omakotitalossa ja meillä on tällä hetkellä yksi makkari, olkkari, keittiö, jne... Jospa saamme joskus luvan laajentaa yläkertaan tai sitten pitää ostaa isompi talo.
Täytynee lähteä käyttämään poika lastenpolilla, kun on ilmeisesti atooppineniho...
-tulppa-
Tänään oli suunnitelmissa tehdä vaikka mitä kun vihdoin tuo aurinkokin antaa kuulua itsestään mutta suunnitelmat meni uusiksi, poika kuumeessa :( No toivottavasti parantuisi pian kun olisi lauantaina sukujuhlat mutta vähän epäilen että taitaa jäädä meikäläisten osalta väliin...
Huomasin että sinulla rimata on jännät hetket menossa, tule heti kertomaan meillekkin miten kävi kun sen testin teet :) Toivotaan parasta!
Jännä juttu tuo pojan ja koiran "yhteistoiminta" kun poika selittää koiralle kaikenlaista ja lähettelee sille lentopusuja yms. niin koira vaan katsoo että voi luoja totakin..:) Meidän koira oli ihan onnesta soikeana kun tulimme synnäriltä kotiin ja näki pojan ensimmäistä kertaa, mutta kyllä varmaan mieli muuttui kun tuo pikku termiitti lähti liikkeelle ja siihen loppui koiran rauhanpäivät :) heh..on ne silti kuin paita ja peppu vaikkeivät ihan samoista asioista diggaile..
Mites teillä muilla lemmikit suhtautuivat uuteen perheenjäseneen?
Eipäs muuta tällä erää, aurinkoista päivänjatkoa kaikille..
pikku neiti nukkuu aamupäikkäreitä ja mies leikkaa nurmikkoa.Kävimme torilla aamukahvilla kunoli niin nätti ilma, nyt on pilvistä. Pyykinpesukone laulaa,on vähän mökkireissun jälkeen likasta vaatetta:/
prkl, tänään tuli hoitovapaarahan päätös. %#%=#&= alle 300 egee kuussa!!! tuolla rahalla ei tässä maassa eletä!! Olisi vissiin helpompaa asua vuokralla. Hitto että ottaa päähän, kelassa laskivat aikaisemmin että n. 400 egee pitäisi tulla.. "=#?%)) tällä ei kyllä juhlita :/ joten tässä perheessä taisi alkaa säästökuuri!
niin joo, ja urheilevat miehet on....... onneksi ei enää treenaa 70 kilsan päässä,, vaan omalla paikkakunnalla.. tosin noita harrastuksia tuntuu tulevan vaan lisää... yhden kun lopettiniin piti ottaa 2 tilalle...."=¤&))/%¤=¤=.... murr..... Olisi edes jatkanut sitä, missä menestyi, eikä vaihtanut paikallisjoukkueisiin........ onhan se hyvä että pitää itsestään huolta, mutta välillä voisi rajoittaa..ja kun ei osaa sanoa EI kun johonkin pyydetään mukaan. (miulle kyllä osaa sanoa EI )...
anteeksi avautuminen, välillä ottaa nuppiin ja kovasti.
kohta pihalle, kunhan neiti herää :)
viivi82: Tuo on tosi ikävää, kun mm. henkilökunta antaa kylmäkiskosen kuvan. Ite pelkäsin just eniten, että en tuu kätillön kans toimeen mutta oli ihan ok, ei maailman ihanin mutta ok! Toivottavasti pelkosi helpottaa tai saat puhuttua siitä, vois nimittäin olla apua. Niitähän on synnytyspelkokurssejakin. Jaksuja kuitenkin !!!!
).( Plussan täräytin tänään testiin kp 38. Sekava ja epäuskoinen olo, esikoista odotettiin kuitenkin useampi vuosi, nyt yk 5 tärppäs. Palailenpa myöhemmin ku poitsun nukkumaan menoaika lähestyy..
Ja onneks olkoon rimata :))
Täällä yks väsy mamma.. jotenkin ihan puhti pois kun aamuvuoroissa ollu töissä.. :os Parin viikon aikana ollu niin kömpelö, ettei kyllä uskois.. 2kertaa kahvit kaatanu syliin.. hmm.. Se on tää vauvakuume..??? Mut jospa miekin avaudun noista miehistä.. Välillä noilla miehillä niin hyvä logiikka. Tulin kotiin töistä ja ajattelin että ruokaa pitäs tehdää.. noh mies vaan tokas et sie voisit maalata kun miula ei oo mitään tekemistä?? siis täh.. ei onneks ollu ku se ruuan laitto, pyykit yms yms.. Ja tietysti oishan sitä kiva istahtaakin välillä :))) Noh nyt onneks vähän omaa aikaa.. ja nyt lähinnä huvittaa noi miehen tokaisut.. :) Piti kysyy niiltä joilla ollu minipillerit, onko teilä ollu tasainen kierto? Mie taisin jo sanoo noista 7vk tauoista ja sit välillä menkat kesti 2 viikkoa.. Harkitsin jo hormoni kierukkaa, mutta toi pikkukakkonen ollu koko ajan mielessä, joten en sit sitä vielä laitattanut.. Tosi hassu tunne, kun ei tiedä tulee kuukautiset enää ollenkaan vai mitähän tuola elimistössä tapahtuu.. :)
viivi82: kätilöiden työ on kuitenkin "asiakaspalvelua" , ikävää kuulla että sattunut epämukavat hoitajat. Itselläni oli todella mukavat hoitajat ja kannustivat koko synnytyksen ajan. Ja neuvolasta voi saada apua synnytyspelkoihin.. uskoisin näin.. :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
Onnea kovasti Rimatalle!! Eikö sulla siis ollut mitään oireita mistä ois voinu päätellä?! Oli varmaan ihana yllätys! :)
Viivi: uskomatonta, että et saanu jutella kokemuksesta kenenkään kanssa! Mä olin varmaan aika linukodossa synnyttämässä kun olin Kätilöopistolla Haikaranpesässä. Meillä oli aivan ihana kätilö, muistelen vieläkin lämmöllä hänen toimintaansa! (Terveisiä vain Kristiina-kätilölle!!) (Hmm, saakohan nimiä laittaa? No, tuohan oli vain kehumista) Hän kävi perhehuoneessamme seuraavana päivänä ja sain vielä soittaa hänelle kun olimme kotiutuneet ja käydä läpi koko synnytys.
Ei kai Viivi ole vieläkään liian myöhäistä keskustella jonkun kanssa? Varsinkin kun teille molemmille jäi noin huonot muistot. Ihmettelit, että ketään ei kiinnosta. Meitä kiinnostaa, jos haluat niin pura oloasi tänne, sitä(kin) varten me täällä ollaan että saadaan jakaa hyvät ja pahat olot <3
Omaa napaa: (huom! Ei kannata syödä tätä lukiessa...) Mä olen tosi surullinen, ku näyttää siltä että mulle ei tässäkään kuussa tule ovista. Luulen vahvasti että viime kuussa ei ollut, koska tunnen sen yleensä selvästi ja limatkin on selkeät. Toissa kierrossa tuli selkeästi: lisääntyvä lima ja kipuilua munasarjojen tienoilla muutama päivä, ja sitten kova kipu alavatsassa joka kestää pari tuntia.
Ostin eilen ekaa kertaa ovistestejä, ja tein negan eilen ja tänään. Kanamunalimaa on ollut tässä joitain päiviä, mutta ei sillee lotisemalla ku silloin kun oon tuntenu irtoomisen (SORRY yksityskohtaisuus!).
Tunnettekste ovulaationne? Mietin että voiko ovulaatio olla välillä jotenkin heikko-oireisempi, vai onko niin, että jos mä sen tunnen, niin se tulee vain silloin? Kenpä tietäisi vastauksen...
Huokaus. Jo nyt täytyy orientautua siihen että taas mennään uuteen kiertoon. Ai niin, kp on nyt siis 12/25-31. Vielä olis siis mahis, mutta en oireiden perusteella usko oviksen tuloon.
Olisi niin ihana olla edes vielä kerran raskaana. Luulen että siitä osais nauttia enemmän, ja myös vauva-ajasta, koska sitten osaisi ja tietäisi jo NIIN paljon enemmän. Mulla oli synnytyksen jälkeinen masennus, mutta luulen että sitä ei tulis enää, koska se johtui lähinnä siitä että kaikki oli niin uutta. Sopeudun hitaasti yleensäkin uusiin tilanteisiin.
Tulipas höpistyä. Oikein mukavaa viikonloppua kaikille, ja kirjoitellaan ahkerasti!
Aina-Unelma
Pakko muuten nyt tunnustaa yks juttu minkä tänään huomasin.
Hieman taustaa eka: Me aletaan ytrittää tuota kakkosta vasta siis ensi keväänä Thaimaan matkan jälkeen. Ensinnäkin nyt jos tärppäis ni lasketu aika olis liian lähellä matkaa ja toiseksi me kun harrastetaan sukellusta ja mä haluisin kovasti vielä sukeltaa sillä reissulla kunnes sukeltaminen jää taas pitkälle tauolle.
No mutta siis se asia mitä tänään tajusin: Mä oon muistanu mun kp:t ihan väärin ja arvatkaas ketkä ei käyttäny eilen ehkäsyä...? Luulin että mulla on kp about 8 ja se onkin jo 11. No ei siinä vielä mitään mutta kun mulla on nyt järkyttävä ovissärky alavatsassa. Voi /&%%¤#/!! Kakkonenhan on ihan tervetullut mutta tää on kyllä niin maailman huonoin hetki. Ajotus oli kyllä juuri täydellinen jos lasta yrittäs joten nyt kyllä vähän jänskää tääloppukierto että mitä tuleman pitää. No ihmehän se tietty on jos raskaaksi tulee mutta nyt on ainakin kaikki se tehty mitä ihminen voi raskautumisen eteen tehdä. =) Hehee! No sitten ootellaan et pitääkö matkan ajankohtaa vaihtaa tai perua koko homma ja pääsenkö sukeltaa ai löhöönkö mahan kaa biitsillä siellä?! =) Kääk!
Vastaampa tuohon kaverijutskaan myös: Me oltiin kyllä kaveripiiristä ekoja jotka meni naimisiin ja sai lapsen. Mulla ei oo onneksi mennyt yhteydet keneenkään kaveriin lapsen takia. Ja se mitä tein: hankin itselleni uusia mammaystäviä kun omat kaverit eivät vielä olleet samassa elämäntilanteessa. Oon tutustunu just täällä vauviksilla muutamaan mammaan ja tapailen heitä. Lisäksi kävin seurakunnan vauvakerhossa ja sieltä keräsimme omatoimisesti mammaporukan joista tuli mulle läheisiä ystäviä ja heitä tapailen usein. Nyt sitten alkaa omatkin kaverit saamaan jo lapsia joten lapselisia kavereita on nyt kertynyt jo aika paljon. Aina on joku/jotkut kotona äitiyslomallahoitovapaalla ja seuraa löytyy.
No en tietysti sano että se helppoa on- etsiä uusia tuttavuuksia. Hirveästihän se on luonteesta kiinni että onko puhelias, sosiaalinen yms... Mutta täältäkin voi löytyä hyviä kavereita ja mammaystäviä! Tästä tuli tällänen tsemppipuhe...=DDD
No mutta jospa sitä kömpis vaikka sänkyyn itsekkin.