Mies ei kerro raskaudesta
Kavereilleen ettei ex saa tietää. Mun mielestä aika erikoista. Mitä se sille entiselle kuuluu? Ap
Kommentit (22)
Lienee ihan miehen asia kelle kertoo.
Meillä oli raskautta takana 7kk, ennen kuin mies (kännissä) kertoi kavereilleen. Lapsi oli kuitenkin suunniteltu ja useamman kuukauden yritetty... En tiedä miksei aiemmin halunnut kertoa :D. Vanhemmilleenkin kertoi pienellä painostuksella vasta rakenneultran jälkeen.
No saahan se ex tietää raskaudesta ja lapsesta sitten kun vauva on jo syntynyt... Vai haikaileeko miehesi vielä exänsä perään ja toivoo keskenmenoa?
Miksi miehen täytyy kertoa raskaudesta kenellekään? Meillä kertoi omille vanhemmilleen, sitä kautta tieto meni sisaruksille. MInä kerroin siskolle ja tämä edelleen äidille. Muille ei kerrottu, vastattiin kyllä myöntävästi, jos joku kysyi. Kyllä ne sitten huomaa, kun vauva on matkassa mukana.
Ei tietenkään ole pakko kertoa mutta kun itse oikein mainitsi ettei sen takia kerro ettei ex saa tietää. Enkä mäkään aio mainostaa mutta kyllä nyt lähimmät sukulaiset ja ystävät tietää jo. Ja loput huomaa kun huomaa. Ap
Siis mies ei ole kertonut edes vanhemmilleen. Ap
No vähän oudolta tietysti kuulostaa. Mikä järki olla kertomatta kun viimeistään lapsen synnyttyä exäkin takuulla kuulee? Miehellä vielä jotain tunteita exää kohtaan ja ajattelee tämän loukkaantuvan uutisesta? Onko heillä lapsia/ovatko joskus yrittäneet lasta?
[quote author="Vierailija" time="04.08.2015 klo 12:15"]
Siis mies ei ole kertonut edes vanhemmilleen. Ap
[/quote]
Häpeääkö omaa tulevaa lastaan?
M39
[quote author="Vierailija" time="04.08.2015 klo 12:19"]No vähän oudolta tietysti kuulostaa. Mikä järki olla kertomatta kun viimeistään lapsen synnyttyä exäkin takuulla kuulee? Miehellä vielä jotain tunteita exää kohtaan ja ajattelee tämän loukkaantuvan uutisesta? Onko heillä lapsia/ovatko joskus yrittäneet lasta?
[/quote]
Heillä on yksi lapsi. Ap
Ja raskaus oli suunniteltu ja toivottu, mies ehkä halusi jopa enemmän kuin itse. Ap
Ehkä pelkää, että exä ei anna tavata enää heidän lastaan tms.
Jos exä ei halua esim että lapsensa on tekemisissä aapeen lapsen kanssa, eli lapsensa puolisisaruksen.
Omalla kohdallani hullu exä tekisi varmaan heti ensitöikseen ls ilmoituksen, vaikkei minua edes tunne, kunhan tekee kaikkea paskaa ihmisille joita vihaa (kaikkia). Ja varmasti tekisi kaikkensa, ettei mieheni lapset pääsisi näkemään uutta sisarustaan. Joten tavallaan ymmärrän miestäsi, omani tekisi varmasti samoin niiden kohdalla jotka tuntevat exänsä
[quote author="Vierailija" time="04.08.2015 klo 12:23"][quote author="Vierailija" time="04.08.2015 klo 12:19"]No vähän oudolta tietysti kuulostaa. Mikä järki olla kertomatta kun viimeistään lapsen synnyttyä exäkin takuulla kuulee? Miehellä vielä jotain tunteita exää kohtaan ja ajattelee tämän loukkaantuvan uutisesta? Onko heillä lapsia/ovatko joskus yrittäneet lasta?
[/quote]
Heillä on yksi lapsi. Ap
[/quote]
No tämähän selittää kaiken. Voi tuntua vaikealle kertoa lapsen äidille että nyt on tulossa toinen uuteen suhteeseen. Saattaa miettiä kuinka tuo vaikuttaa heidän väleihinsä, lapsen tapaamisiin yms. Kyllä se on iso juttu siinä mielessä.
Kysyin uudelleen että miksei kerro, tuli viesti: voin mä kertoa jos sä välttämättä haluat. Tuli paha mieli. :( ap
No ex nyt muutenki täys tyranni ja monesti kieltää tapaamasta esikoista ja jos ei näe hetkeen niin sit kysellään etteikö kiinnosta. On siis keplotellut itselleen yksinhuoltajuuden ilman erityisempiä tapaamisoikeuksia. Ap
[quote author="Vierailija" time="04.08.2015 klo 12:31"]
No ex nyt muutenki täys tyranni ja monesti kieltää tapaamasta esikoista ja jos ei näe hetkeen niin sit kysellään etteikö kiinnosta. On siis keplotellut itselleen yksinhuoltajuuden ilman erityisempiä tapaamisoikeuksia. Ap
[/quote]
No siksipä juuri. Heittäytyy entistä hankalammaksi vaan. Tosi sääli että lapsilla pelataan omaa katkeruuttaan.
Mekin kerroimme miehen lapsille vasta kun vauva oli syntynyt. Itse asiassa siskoni oli ainoa joka tiesi, muut saivat tietää vasta kun oli syntynyt. Parempi niin, olis tullut kyllä ongelmia. Soittoa ja viestiä ja kiristystä ja stressiä. Why.
Ihan kuin miehelläsi on jotain salattavaa, ehkä hän on pettänyt sinua ja antanut olettaa kavereilleen ja vieraille naisille, että olette eroamassa. Sellaisessa tapauksessa kavereille kertominen vaatisi lisäselittelyjä.
No joo, nyt mies vastas että ei halua että ex saa tietää koska ei halua että ex tietää mitään meidän elämästä. Antaa olla, ei kerro niin ei kerro.
[quote author="Vierailija" time="04.08.2015 klo 12:31"]
No ex nyt muutenki täys tyranni ja monesti kieltää tapaamasta esikoista ja jos ei näe hetkeen niin sit kysellään etteikö kiinnosta. On siis keplotellut itselleen yksinhuoltajuuden ilman erityisempiä tapaamisoikeuksia. Ap
[/quote]
Keplotellut joo, miehen suosiollisella avustuksella, koska ei se muuten onnistu, jos mies on normaali yksilö.
Just hetki sitten halusi Facebookissa oikein ilmoittaa parisuhteesta kanssani siis niihin omiin tietoihin. En kyllä usko tuota että pettäisi.
Siis kieltää esikoisen isyyden. Ap
Tai liikuttaa ylipäätään... ap