Päivittäinen hetkellinen huimaus. Mistä voi olla kyse? ov
Muutaman kuukauden ajan on huimannut 1-2 kertaa päivässä. Ei nyt ihan joka päivä mutta lähes. Huimaus tulee yleensä yhtäkkiä, istuessa tai kävellessä. Istuessa tuntuu että alan kaatumaan sivullepäin. Kävellessä näyttää että lattia menee vinoon ja tuntuu että olen alkamassa kävelemään vinoon sinnepäin mihin lattia on kallellaan. Tunne kestää pari sekuntia. Huimauksen tunne häviää heti kun esim. räpäytän silmiäni tai käännän päätäni ja muutenkin "terävöitän" oloani (hankala selittää). En ole kaatunut tai kävellyt vinoon huimauksen aikana, tai kukaan ei ainakaan koskaan ole sanonut mitään. Mieskään ei ole huomannut mitään.
Olen muutenkin menossa käymään lähiaikoina lääkärissä ja aion siellä kertoa tuntemuksista. Osaako joku kertoa mistä voi olla kyse? Tai kertoa omakohtaisia vastaavia kokemuksia.
Kommentit (4)
Korvissa vaikkua. Jo aikast syvällä, ostakaa apteekista huuhdetta.
Asentohuimaus, korvissa vaikkia, matala verenpaine, niskalihakset jumissa.
Kiitos vastauksista. Googletin ja korviin ja vaikkuun liittyvästä asiasta taitaa olla kyse. Mulla on huono kuulo ja tämän vuoden puolella on tainnut mennyt entisestään huonommaksi. Täytyy laittaa öljyä korviin ja käydä sitten puhdistuttamassa työterveyshuollossa. Lähdetäänpä sillä liikenteeseen, josko auttaisi.
ap
Minulla on ihan samanlaista!! Olin lääkärissä, muttei selvyyttä saannut :(