Miten teen lapseni perinnöttömäksi?
Lapseni on loukannut minua niin että en halua jättää hänelle mitään perintöä, vaan antaa kaiken lapsenlapselleni sitten kun hän on täysi-ikäinen. Onko mahdollista? Tetamentata voi osan, mutta lakiosahan kuuluu silloinkin lapselle. Entä säätiö tms.?
Kommentit (15)
Jos menisi naimisiin niin uusi puoliso saisi kaiken. Voisi vielä tulla lapsiakin. Sitten vielä testamenttaisi osan sille lapsenlapselle.
[quote author="Vierailija" time="02.08.2015 klo 18:32"]
Lapseni on loukannut minua niin että en halua jättää hänelle mitään perintöä, vaan antaa kaiken lapsenlapselleni sitten kun hän on täysi-ikäinen. Onko mahdollista? Tetamentata voi osan, mutta lakiosahan kuuluu silloinkin lapselle. Entä säätiö tms.?
[/quote]Eikös perinnön voi siirtää yhden supolven yli.
Kysyisin neuvoa asianajajalta, en täältä.
Elin aikanasi voit lahjoittaa omaisuuttasi kenelle haluat. Lahjavero menee tietysti. Esim. Asunnon lapsenlapsen nimiin ja itselle asumisoikeus loppu iäksi.
[quote author="Vierailija" time="02.08.2015 klo 19:34"]
Kysyisin neuvoa asianajajalta, en täältä.
[/quote]
Eikös täällä ole sivistynyttä väkeä, ainakin puolet tohtoreita?
Se lapsenlapsi joutuu sitten maksamaan perintöverot, huolehdi niin että se myös onnistuu ettei alaikäisellä jo mene luottotiedot.
Lisäksi lapsenlapselle tarvitaan edunvalvoja perinnönjaon ajaksi, edunvalvoja ei voi tässä tapauksessa olla vanhempi koska hän on myös edunsaajana perinnössä.
Kannattaa trakistaa maistraatista mihin paperisotkuihin ajattelit lapsesi upottaa.
[quote author="Vierailija" time="02.08.2015 klo 19:37"]Elin aikanasi voit lahjoittaa omaisuuttasi kenelle haluat. Lahjavero menee tietysti. Esim. Asunnon lapsenlapsen nimiin ja itselle asumisoikeus loppu iäksi.
[/quote]
Elin ajaksi? Loppu iäksi?
Ap., lakiosan saa, pelkkä loukkaaminen ei riitä perin.tekemiseen.
Tee sijoitusvakuutus jonne laitat kaikki ylimääräiset ja laita haluamasi henkilö edunsaajaksi. Tämä menee jopa testamentin ohi. Verotkin on pienemmät edunsaajalle. Ja hyvä idea myös siirtää kiinteää omaisuutta jo elinaikana lapsenlapsen nimiin.
Mikä ap lapsesi kasvatuksessa on mennyt noin vikaan? Vai onko kyse siitä että lapsi on tullut äitiinsä eli sinuun?
Vastaus kysymykseen: et voi ohittaa rintaperillistä perinnönjaossa, hän on oikeutettu lakiosaansa. Mutta toisaalta, kun perintöä jaetaan vasta kuoleman jälkeen, voi jokainen tehdä omaisuudelleen mitä haluaa jo elinaikanaan. Jos haluat, voit siirtää omaisuuttasi lapsenlapsellesi vaikka hän olisikin alaikäinen. Lakitekstit löytyvät netistä ja ongelmakohtien ohi sinut ohjaisi helpoiten lakimies, koska on eri asia lahjoittaako rahaa vai kiinteää omaisuutta ja miten alaikäisen omaisuuden hallinta järjestetään, jos ei halua hänen vanhempiensa hoitavan omaisuutta. Lahjakirjan saa tettettyä myös monissa pankeissa, joiden palvelu on edullisempaa.
[quote author="Vierailija" time="02.08.2015 klo 19:26"]Jos menisi naimisiin niin uusi puoliso saisi kaiken. Voisi vielä tulla lapsiakin. Sitten vielä testamenttaisi osan sille lapsenlapselle.
[/quote]
Ei muuten saa. Saa vain hallussapito-oikeuden asuntoon, ja ehkä tasinkoa.
Perinnöttömäksi voi tehdä rikosten ja "pahantapaisen elämän" perusteella. Muuten voi testamentata enintään puolet muille kuin rintaperillisille.
[quote author="Vierailija" time="02.08.2015 klo 18:32"]Lapseni on loukannut minua niin että en halua jättää hänelle mitään perintöä, vaan antaa kaiken lapsenlapselleni sitten kun hän on täysi-ikäinen. Onko mahdollista? Tetamentata voi osan, mutta lakiosahan kuuluu silloinkin lapselle. Entä säätiö tms.?
[/quote]
Muuta kirjasi vaikka Viroon, ja tee testamentti siellä. Siellä juuri tuon tyyppinen testamentti on täysin mahdollinen.
Jos sinulla on kiinteää omsaisuutta esimerkisi talo ym. ne kannattaa myydä ja ostaa tilalle Virosta vastaavat.
Perintölainsäädäntö erimaissa olevaan kiinteään omaisuuteenkin on kai muuttumassa.
[quote author="Vierailija" time="02.08.2015 klo 19:43"]
[quote author="Vierailija" time="02.08.2015 klo 19:37"]Elin aikanasi voit lahjoittaa omaisuuttasi kenelle haluat. Lahjavero menee tietysti. Esim. Asunnon lapsenlapsen nimiin ja itselle asumisoikeus loppu iäksi. [/quote] Elin ajaksi? Loppu iäksi? Ap., lakiosan saa, pelkkä loukkaaminen ei riitä perin.tekemiseen.
[/quote]
Elämäm kolulaiset jakavat juridisia neuvoja toisilleen asiantuntevasti, heh.
Tuhlaat ja lahjoitat kaiken pois eläessäsi.