Uskaltaako tuonne Kreikkaan enää matkustaakaa?
Ovat niin vihaisia meille. Sipilänkin pitäisi omaisuutensa kreikkalaisille lahjoittaa? Mitähän tästäkin kaikesta vielä seuraa?
Kommentit (16)
Miksi kreikkalaiset luulevat, että rähjäämällä saa Suomelta lainaa?
Ei vaikuta matkailun pikku saarilla. Sama rähjäisen oli viimeksi mantereella
Ihan käsittämätön soppa, joakinen suomalainen on lainannut yli 900 e Kreikkaan. Ja nyt ovat vihaisia. Ei meilläkään kotitalouksilla niin hyvin mene.
Ihanaa kun jotkut meistä osaavat vielä kirjoittaa oikein sanan "enää".
Varmasti vaikuttaa Kreikan turismiin ja sitä kautta heidän elintasonsa entisestään heikkenee.
[quote author="Vierailija" time="17.07.2015 klo 10:22"]
Miksi kreikkalaiset luulevat, että rähjäämällä saa Suomelta lainaa?
[/quote]
Koska tietävät, että Suomessa vihainen on aina oikeassa.
[quote author="Vierailija" time="17.07.2015 klo 10:26"]Ihanaa kun jotkut meistä osaavat vielä kirjoittaa oikein sanan "enää".
[/quote] painu vittuun
Mistä tiedät, saattoi ne sun muroihin kusaista, kun kuulivat, että olet Suomesta?
Minkä vuoksi pitäisi matkustaa. Antakaa pummien juhlia maassaan keskenään. Hanat kiinni..
[quote author="Vierailija" time="17.07.2015 klo 10:41"]
Minkä vuoksi pitäisi matkustaa. Antakaa pummien juhlia maassaan keskenään. Hanat kiinni..
[/quote]
Ypäjällä on niin saatanan hauskaa olla teini.
Meillä oli matka maksettuna ja lähtö 18.7, matka peruttiin siinä vaiheessa kun Kreikassa päätettiin pitää kansanäänestys ja pankit menivät kiinni.
Matkalla pitäisi olla mukavaa, eikä pelätä mahdollisten yleislakkojen haittaa lomailulle. Runsaan käteiskassan mukaanottokaan ei ilahduttanut.
En tiedä koska mennään seuraavan kerran, meni maku paikalliseen kansanluonteeseen.
Uskaltaa, mutta kannattaako tukea heitä turismin muodossa, kun eivät arvosta meitä sentin vertaa? Boikottiin koko maa.
[quote author="Vierailija" time="17.07.2015 klo 10:26"]Ihanaa kun jotkut meistä osaavat vielä kirjoittaa oikein sanan "enää".
[/quote] Muokkaa
enää
ilmaisee jonkin loppumista, lopettamista, lakkaamista olemasta
Siitä on jäljellä enää rauniot.
En enää jaksa.
En enää polta.
(myönteisissä yhteyksissä) vain
Vaaleihin on enää kaksi kuukautta aikaa.
Tarvitaan enää pientä hiomista.
Huomautukset Muokkaa
enään on yleiskielessä erheellinen kirjoitustapa, mutta länsimurteissa tavallinen.
enää vrt. vielä.
1. kielteisissä yhteyksissä.
a. ilmaisemassa, että jk on kyseisellä hetkellä jo lakannut olemasta, jatkumasta tms. Vielä eilen, mutta ei enää tänään. En palaa enää. Älä itke enää. Tuskin sitä enää tarvitaan. Ei enää [= tämän jälkeen] koskaan. Jäljellä ei ole enää kolikkoakaan.
b. määrästä, asteesta tms. Neljä mutta ei enää viidettä. Tämä ei enää kuulu esitykseni piiriin. Ei sanaakaan enää! Ei enää nopeammin.
2. myönteisissä yhteyksissä: vain, ei enempää kuin, ei muuta kuin. Talosta on enää rauniot jäljellä. Vain kuopus käy enää koulua. Pistäydyn enää postissa.
Sana on taipumaton tai vaillinaisesti taipuva.
Ennen otettiin hattu pois päästä, kun mentiin pankinjohtajalta lainaa pyytämään. Nyt nämä kreikkalaiset määräilevät ja isottelevat paljonko heille muiden pitää lainata. Minusta surullista, olen aina ennen pinyt kreikkalaisista.
Puhukaa pakkoruotsia ja väittäkää olevanne ruotsalaisia. :)