Esimiehenä eri alan asiantuntija- toimiiko?
Voiko toimia että esimies on eri alan asiantuntija? Tulevassa työssäni näin on ja olen täysin ihmeissäni.
Voiko toiminta kehittyä? Onko alaiset heitteillä jos esimies ei tiedä mitä alaisen koulutus on esim sisältänyt?
Onko tämä ihan normaalia? Olen ollut 20 vuotta alalla ja aina on yksikössäni ollut oman alan esimies.
Kommentit (17)
no mä taas en ole ikinä tehnyt työtä sellaisessa ympäristössä, jossa kaikilla olisi sama tai samantyyppinen koulutus. Olen töissä tietotekniikka-alalla. Meiltä löytyy työkavereita insinööreistä, humanisteihin, kokeista itseoppineihin. Taidot ja näytät ratkaisevat. Hyviä esimiehiä mulla on ollut ylsi juristi, yksi fysiikkaa lukenut. Nykyinen on entinen sotilas.
2 on terveydenhuoltoalalla ja täällä se ei kyllä todellakaan toimi.
Toimii hyvin, jos esimiehellä on nimenomaan esimiestaidot kohdallaan, ja alainen osaa toimia asiantuntijan tavoin eli selittää oman tonttinsa asiat ymmärrettävästi.
Enistäänkin ensimmäisen parin vuoden jälkeen opiskelutaustalla ei ole mitään merkitystä työelämässä. Ainoastaan täysin umpikujatöissä ja kehittymättömät yksilöt vetoavat koulutukseensa sen jälkeen. Muut ovat menneet jo pitkän matkaa eteenpäin. Yliopistollakin annetaan vain ns. aakkoset tulevaa uraa varten. Töissä sitten opetellaan lukemaan ja luomaan uutta. Eli siltä pohjalta asialla ei ole mitään merkitystä.
Esimiehen tehtävä asiantuntijaorganisaatiossa on usein projektinjohdollinen tai sen luonteinen. Tällöin ei ole kovin paljon merkitystä sillä, mitä toimialaosaamista taustalta löytyy. Tärkeämpää on esimies- ja johtamiskokemus. On asiantuntijan kyvyttömyyttä, jos ei osaa esimerkiksi antaa ja perustella työmääräarvioita ja henkilökohtaisia työhön liittyviä ongelmiaan suoraviivaisesti takertumatta jokaiseen yksityiskohtaan.
On myös täysin normaalia, että esimies voi olla huomattavasti nuorempi kuin asiantuntija. Ihmisillä on erilaisia urapolkuja ja henkilökohtaisia mielenkiinnon aiheita.
Toimii, jos esimies osaa johtaa, tunnustaa, että alaiset osaavat työn paremmin kuin itse osaa, auttaa alaisiaan tekemään oikeat päätökset.
Esimies johtaa ja auttaa alaisiaan poistamalla työn tekemistä haittaavat esteet. Alaiset tekevät työn.
Alaisten taas tulee hyväksyä esimies. Usein, etenkin naiset, kyseenalaistavat esimiehen, jo ka kokevat olevan työssään huonompi kuin he itse ovat. Täytyy tiedostaa, että esimiehen työ on erilaista kuin alaisen työ ja arvostaa toistensa osaamista omassa työssään.
t. Kokemusta on
Riippuu ihan henkilöstä, voi toimiakin jos on hyvä tyyppi. Meillä alalle ei ole koulutusta oikeastaan olemassa, tosin useassakin eri tutkinnossa on alalla tarvittavia tieto-osioita. Esimiehen koulutuksessa niitä ei juuri ole vaikka hän luuleekin ikävä kyllä olevansa joka alan asiantuntija. Lisäksi esimiestaidot ja kyvyt kehittyä puuttuvat.
Tämä voisi kuitenkin toimia jos hän a) ei luulisi olevansa maailman mestari b) osaisi ottaa selvää asioista eikä toimisi luulojensa perusteella c) pystyisi tunnustamaaan virheensä ja ottaisi niistä opikseen sen sijaan että piilottelee niitä meiltä ja luulee, ettemme huomaa.
Esimiehen tulee tuntea alaistensa työnkuva ja osata johtaa toimintaa ja työntekijöitä. Harvalla alalla esimies voi osata työn paremmin kuin alaiset. Hyvä esimies palkkaa itseään viisaampia työntekijöitä, mutta osaa johtaa heitä oikein.
Jo kysymyksen asettelussa on ongelma. Asiantuntija ei ole esimies. Monessa organisaatiossa tietysti esimerkiksi tiimin vetäjät jne. ovat esimiestyön ohella asiantuntijaroolissa. Jos tiimin jäsenet osallistuvat useisiin projekteihin ja tiimillä on paljon sidosryhmiä, ei tämä tule toimimaan kovin hyvin. Ihmisten johtaminen on kokopäiväistä työtä, jos se tehdään oikein. Vähän sivusta räpeltäminen ei ole johtamista ja se näkyy hyvin pian kaikkien tuottavuudessa ja tuloksissa.
Kuten edellä sanottiin, esimiestyön tärkeimpiä funktioita on poistaa tekemisen esteitä. Lisäksi selvittää asioita ja raportoida ylöspäin. Toisinaan myös sitten hoitaa niitä pehmeämpiä funktioita, kuten työhyvinvointiin, lomiin jne. liittyviä asioita.
Moni asiantuntija kuvittelee olevansa hyvä esimies, ilman varsinaista näkyvyyttä siihen liittyviin tehtäviin ja vastuisiin.
Ei kyllä terveydenhuoltoalalla toimi. Siellähän on lailla säädetty, että sekä lähiesimiehellä että hoitotyön johtajalla sairaalassa tulee olla sairaanhoitajan tutkinto ylemmän korkeakoulututkinnon lisäksi.
[quote author="Vierailija" time="16.07.2015 klo 16:26"]
Ei kyllä terveydenhuoltoalalla toimi. Siellähän on lailla säädetty, että sekä lähiesimiehellä että hoitotyön johtajalla sairaalassa tulee olla sairaanhoitajan tutkinto ylemmän korkeakoulututkinnon lisäksi.
[/quote]
No johan tuli se pakollinen hoistupurkaus. Nyt hei puhuttiin asiantuntijaorganisaatiosta ;) Se sairaala on muutenkin vähän kapea leikkikenttä, mutta silti se aina tulee näihin keskuteluihin mukaan. Ilmeisesti täällä vaan on niin pirusti hoitsuja kahvitunnilla roikkumassa.
Riippuu ehkä alastakin, mutta asiantuntijatyössä on todella vaikea työskennellä, jos esimies ei ymmärrä alaa kokonaisuutena. Kokemusta on ja huonompaa kombinaatiota ei tule mieleen.
[quote author="Vierailija" time="16.07.2015 klo 16:32"]
[quote author="Vierailija" time="16.07.2015 klo 16:26"]
Ei kyllä terveydenhuoltoalalla toimi. Siellähän on lailla säädetty, että sekä lähiesimiehellä että hoitotyön johtajalla sairaalassa tulee olla sairaanhoitajan tutkinto ylemmän korkeakoulututkinnon lisäksi.
[/quote]
No johan tuli se pakollinen hoistupurkaus. Nyt hei puhuttiin asiantuntijaorganisaatiosta ;) Se sairaala on muutenkin vähän kapea leikkikenttä, mutta silti se aina tulee näihin keskuteluihin mukaan. Ilmeisesti täällä vaan on niin pirusti hoitsuja kahvitunnilla roikkumassa.
[/quote]
Kyllä terv eydenhuolto ja sosiaalipuoli ovat asiantuntijaorganisaatiota. Samahan se on sosiaalipuolella, sosionomeja ja sosiaalityöntekijöitä voi johtaa vain aivan poikkeustapauksissa kukaan muu kuin VTM pääaineena sosiaalityö.
Minua kiinnostaa tämä hoitsupuoli! Mistä tämä laki löytyy?
Olen röntgenhoitaja ja esimiehenä työterveyshoitaja. Ja voin sanoa - ei toimi!
Ei todellakaan valitettavasti toimi ainakaan terv.huollossa.
Lääkäreillä ei toimi ekonomi- tms esimies.
Nyt eräässä yksikössä hoitotyövetoinen (sairaanhoitajia + ylempi AMK tai maisteri) hallinto/johto, lääkärit pistää jarrut pohjaan ja ovat irtisanoutumassa.
[quote author="Vierailija" time="16.07.2015 klo 16:39"]
Ei todellakaan valitettavasti toimi ainakaan terv.huollossa.
Lääkäreillä ei toimi ekonomi- tms esimies.
Nyt eräässä yksikössä hoitotyövetoinen (sairaanhoitajia + ylempi AMK tai maisteri) hallinto/johto, lääkärit pistää jarrut pohjaan ja ovat irtisanoutumassa.
[/quote]
Miksi ei toimisi esim. ekonomi esimiehenä? Jos esimiehen tarkoitus on antaa budjettiraamit ja määreet, joissa hommaa tehdään. Alaisten tehtävä on sitten toteuttaa omaa asiantuntemustaan niiden raamien puitteissa.
Enemmän haaskaukselta kuullostaa, jos lääkäri yrittää tehdä ekonomin hommia ja hallita talouspuolta, jatkuvuussuunittelua jne.
[quote author="Vierailija" time="16.07.2015 klo 16:39"]Minua kiinnostaa tämä hoitsupuoli! Mistä tämä laki löytyy?
Olen röntgenhoitaja ja esimiehenä työterveyshoitaja. Ja voin sanoa - ei toimi!
[/quote]
Työterveyshoitajalla oletettavasti terveydenhoitajan koulutus ja näin ollen on sh?
Minulla on ja voin sanoa - ei toimi!!!
Sitä vaan ei esimies eikä hänen esimiehensä ymmärrä.
Tämä on syy miksi etsin koko ajan muita töitä. Kun on asiantuntijampi kuin esimies niin se ahdistaa ja tulee tunne että ei saa sitä arvostusta mitä tarvisi.