RV35+ ja isä haluaisi edelleen BILETTÄÄ
Mieheni on koko raskaus ajan saanut elää " kuin ennen" eli käydä kelkkailemassa ja bilettämässä lähes joka viikonloppu. Hän oli kavereidensa kanssa Ylläksellä koko viime viikon rellestämässä ja sovimme sen olevan " viimeisiä reissuja" .
Eilen töistä tullessaan hän kysyi voiko lähteä lauantaina kelkkailemaan ja sen jälkeen saunomaan. Kun sanoin, että voi mennä kunhan on siinä kunnossa, että voi milloin tahansa lähteä laitokselle niin riita oli valmis.
Hän oli loukkaantunut, että ensin annan luvan mennä saunomaan ja sitten kiellän juomisen....
Itse olen siis ollut bailaamatta 8kk käynyt toki kavereiden kanssa ulkona syömässä ym. Onko liikaa vaadittu, että toinen hiljentäisi tahtia, kun laskettuun aikaan on neljä viikkoa?
ISÄT MIELIPITEITÄ!!
Kommentit (32)
Mitä sitten, jos vauva alkaa syntyä, eikä hän ole esim. ajokunnossa? Onko teillä muuta konstia lähteä synnärille, jos tulee hätätilanne.
Yhdellä tutulla kyllä kävi niin, että äiti ajoi itse synnärille, kun isä oli ollut " talkoissa" . Vauva oli kyllä melkoisesti ennenaikainen, joten isä sai synninpäästön.
aikaanhan on vielä 4 viikkoa ja voihan se mennä kahdella viikolla ylikin.
Jos sinulla ei ole mitään merkkejä tai tuntemuksia siitä, että synnytys olisi lähellä, niin sinuna antaisin mennä. Tuo on vihoviimeinen " lupa" : mene, mutta tule heti kotiin, kun käsken ja ajokunnossa" .
kuulostaa siltä, ettei vauvan syntymä sitä muuta miksikään, mutta toivotaan parasta!
Mä olin aikanaan ihan minuutin sisällä taksia tilaamassa kun mies oli synnytyksen käynnistyessä lenkillä (siis ihan vaan juoksemassa, eikä sen lenkit oo koskaan tuntia pitempiä). Käynnisty vaan niin rajuna ja supparit voimistu ihan tolkuttomasti ja nopeaan. Onneks mies sit tuli suunnilleen sillon kun olin puhelin kädessä...
Mieti vaan valmiiksi miten toimit jos synnytys käynnistyy kun mies ei oo kotona. On paljon helpompi päästää menemään :).
Huvittavinta tässä on, että mieheni juuri halusi lasta!!
Ja on tässä toki 4vko synnytykseen, mutta mä olen täällä jo viikolla kaikki päivät yksin (ystävät töissä). Sitten tulee viikonloppu ja mies lähtee aamulla moottorikelkkailemaan, sieltä saunomaan.. tulee ehkä viiden aikaa yöllä kotiin ja sitten makaa seuraavan päivän krapuloissaan.... Ja mulla oli tosi mukava viikonloppu!!
Pelottaa, että meno jatkuu samana kun vauva syntyy vaikka toista nyt vannotaankin!
Eikä yksin synnyttämistä kannata pelätä, mulla itselläni paras synnytys on se, jossa isä ei ollut mukana (jäi kotiin lasten kanssa odottelemaan hoitajaa ja kun pääsi paikalle, oli vauva jo syntynyt). Taksilla ehdin siis ihan hyvin, vaikka synnytys oli alle 1,5 tuntia...
Muutenhan tosiaan taksilla pääsee helposti synnärille kunhan vain tilaa sen ja ilmoittaa miehelle että tulee omalla taksillaan ;).
Ja on minusta aika hysteeristä alkaa rv 35+ tuollaiseen, jos ei ole varhaisempia ennenaikaisia synnytyksiä tilillä tai tässä raskaudessa selkeitä merkkejä siitä, että vauva saattaisi olla etuajassa tulossa.
Ikinähän ei voi olla varma, mutta siinä tapauksessa pitäisi olla koko raskausaika valmiustilassa.
Joo kyllä mä aina sairaalaan pääsen. Ei asuta kaukana ja taksilla pääsee hyvin. Eikä yksin synnyttäminenkään pelota. Lähinnä tässä toi periaate sieppaa!!
miehen läsnäoloa ja tukea synnyttäminen ei tulisi kuuloonkaan. Mä nyt vaan olen luonteeltani sellainen ihminen, joka ei kaipaa esim kivun hetkellä mitään lepertelyä tai selän hierontaa. Mieluummin puren hammasta ja hoidan homman itse.
Näin toimin myös muissa vaativissa asioissa, vaikka työelämän haasteissa, olen kait jonkinlainen yksinäinen susi.
Mutta jokainen varmaan tietää itse, miten haluaa toimia.
vaan sen, että mukana on joku siltä varalta, että kaikki ei menekään niin kuin pitää. Pitämässä huolta, jos tilanne käy kamalaksi. Ja muuten vain juttuseurana, ajankuluna ja tsemppaajana. Ja todistamassa perheemme ihmeellistä, taianomaista hetkeä.
mutta sanon ap sinulle sen, että itse olin vielä reilu puoli vuotta sitten ihan samassa tilanteessa. tuleva isä 30v jatkoi juhlimistaan vaikka olin aivan viimeisilläni raskaana. se tuntui tosi pahalta ja loukkasi, kun olisi kaivannut toisen tukea juuri silloin kaikkein eniten. kirjoittelinkin tällä samalla palstalla asiasta ja suurin osa vastauksista oli tyyliin " ei varmasti lopeta juomista lapsen syntymän jälkeen" tai " miehesi ei tule muuttumaan" . vaan toisin kävi! pojan syntymän jälkeen mies on käynyt HYVIN harvoin ulkona ja nekin kerrat on pari viikkoa etukäteen sovittuja firman juhlia tms.
älä kuuntele ikäviä mielipiteitä, joita varmasti saat. KUKAAN ei voi tietää miten teille käy. ehkä jopa yhtä onnellisesti kuin meille. onnea!
Meillä tehos, kun ilmoitin etten aijo mistä baarista synnytykseen soittaa. Ei oikeen uskaltanut sen jälkeen lähteä ja hyvä niin koska vauva tuli kolme viikkoa etuajassa ja perjantaina.
No voi hitsi, mikä tilanne, mutta toivotaan, että muuttuu. Tai sitten teette sellasen sopimuksen, että lapsen syntymän jälkeen, aina kun isukki haluaa lähteä viihteelle, hankkii teille lapsenvahdin, jotta sinäkin pääset omille menoille. Tai sitten vuorottelette. Toisella ei ole menemistä, ennenkuin toinen on käynyt siinä välissä.
vähemmälle.
Jos joka viikonloppu on menossa niin kyllähän tuo
nyt on ihan liikaa.
Mä olisin varmaan niin vittumainen että
laittaisin ylös kaikki menemiset ja kun lapsi on syntynyt
ja vähän vanhempi kertoisin muutaman
faktan ja menisin itse sitten niin monta kertaa että
olisin tasoissa...
Minkö takia ylipäätään otatte miehen joka ryyppää ja rellestää? En ikinä ottais miestä joka 25v. vielä rämppää baareissa. huh!
riitele mieluummin ne nyt pois alta ja laita mies kuriin, sitten on hankalampi tehdä sitä, kun vauva vaatii huomiota.
Sitten kun vauva on syntynyt olisi toivottavaa, että olisi enemmän kotona.
Mun mies oli menossa kaverinsa polttareihin laskettuna päivänä (ei tosin juo) ja polttarit olivat tässä lähistöllä). Synnytys sitten käynnistyi edellisenä yönä, joten polttarit jäivät väliin.
Mutta siis mun mielestä raskasuviikolla 35 ei tarvitse olla mitenkään kotona passissa.
Joku on varmaan ymmärtänyt väärin. En ole kieltämässä harrastuksia kuten kelkkailua ym. Vaan JOKA viikonloppuisia BAARIREISSUJA jotka kestää aamu viiteen. Eihän sitä voi vauvaakaan hoitaa ympäri päissään!!
Itselle tulee paha mieli, kun joutuu kieltää. Toivoisi, että toinen ymärtäisi itse vähentää eikä aina sanoisi kavereilleen et eukko ei päästä.
Mutta sun kannalta sitä on vähän myöhäistä miettiä... Mä olisin alun alkaen odotellut, että bailaushalut häviää luonnostaan.
Toisaalta ei sulla vielä mitään hätää oo noiden viikkojen suhteen. Mun mies reissasi rv38+ saakka työmatkoilla ulkomaita myöten. Pohdittiin, että kun tarpeen tullen on alle 8h kotona, niin se riittää.