10 -vuotiaani kysymykset
Onko teidän ala-asteikäiset kuinka kovia pohdiskelijoita?
Minä saan vastailla kysymyksiin, jotka ovat suurimmalle osalle aikuisväestöä tavoittamattomia..
Ihmiskunta, sen historia, moraali, henkisyys, politiikka jne, jne. Lista on loputon.
Ja ei, emme ole uskovaisia.
Juuri minulta kovisteltiin mikä ihminen on.
Muut lapseni ovat ns taviksia, eivätkä pohdi syntyjä syviä, kuten tämä yksi sunnuntaikappale.
Muita?
Kommentit (16)
[quote author="Vierailija" time="25.07.2015 klo 18:16"][quote author="Vierailija" time="25.07.2015 klo 18:14"]
On se rankkaa kun huomaa olevansa tyhmempi kuin lapsensa..
[/quote]
Tyhmempi? Eihän se lapsikaan niitä vastauksia tiedä.
[/quote]
Mutta osaa pohtia.
Me olemme keskustelleet tuollaisista niin kauan kuin jaksan muistaa. Ihminen on eläinlaji, jonka erottaa muista eläimistä äänihuulet ja kyky puhua sekä kädet, joiden tartuntamekaniikka mahdollistaa taitavan ja pikkutarkan työteon.
Tämmöisiä. Ollaan miehen kanssa molemmat akateemisia ja innostuneita ja kiinnostuneita kaikesta mahdollisesta, siksi tykätään pohtia ääneen asioita lastenkin kanssa. Ja emme koe, että kerralla pitäisi osua aina sataprosenttisesti oikeaan, vaan voimme kyseenalaistaa itse itseämme ja hakea yhdessä vastauksia kirjoista ja netistä.
Tieto ei siten ole valmiiksi kiveen hakattu monumentti, vaan prosessi.
Meillä 6-vuotias, jolla on aina ollut niin pieneen päähän hurjan suuret ajatukset. Kyselee ja myös kyseenalaistaa vastauksia. Päiväkodissa olivat alkuun ihmeissään, kun tämän lapsen kanssa ei oikein voi käydä perinteisiä keskusteluja lempileluista tai lastenohjelmista, mutta politiikka ja etiikka kiinnostavat kovasti. Puhuu vieläpä aamusta iltaan, tauotta. Minusta hän on aivan ihana suurine ajatuksineen ja ilolla vastailen ja selitän. Arvostan erityisesti lapseni luontaista kykyä kyseenalaistaa kaikki ja ajatella itse. Mutta toki tauotta puhuva lapsi välillä myös rasittaa. On raskasta olla aidosti läsnä ja käydä kunnollista vuoropuhelua tuntikausia. Kuitenkin kaikki asiat on puhuttava lapsentasoisesti. Vaikka mietteet ovat suuria, ei olisi oikein olettaa lapsella olevan aikuisen valmiuksia esimerkiksi kaikenlaisen pahan käsittelyyn.
.
Lapsellekin saa välillä sanoa, että puhutaan myöhemmin. Kehua hienosta ajatuksesta, mutta todeta, että nyt äiti ei ehdi keskittyä asian pohtimiseen.
Mä pohdiskelin noita jo alle 10 vuotiaana ja kyselin rasittavuuteen asti (tajuan sen nyt jälkikäteen). Raamattu, koraani, intialaisten pyhät kirjat ja buddhalaisuus olivat historiankirjojen ohella mielilukemistoani tähtitiedettä unohtamatta. Veljet vaan urheili, metsästi ja kalasti.
Nyt olen työtön humanisti, väitöstä väsään. Veljet isopalkkaisia insinöörejä firmojen johdossa.
[quote author="Vierailija" time="26.07.2015 klo 13:48"]Meillä 6-vuotias, jolla on aina ollut niin pieneen päähän hurjan suuret ajatukset. Kyselee ja myös kyseenalaistaa vastauksia. Päiväkodissa olivat alkuun ihmeissään, kun tämän lapsen kanssa ei oikein voi käydä perinteisiä keskusteluja lempileluista tai lastenohjelmista, mutta politiikka ja etiikka kiinnostavat kovasti. Puhuu vieläpä aamusta iltaan, tauotta. Minusta hän on aivan ihana suurine ajatuksineen ja ilolla vastailen ja selitän. Arvostan erityisesti lapseni luontaista kykyä kyseenalaistaa kaikki ja ajatella itse. Mutta toki tauotta puhuva lapsi välillä myös rasittaa. On raskasta olla aidosti läsnä ja käydä kunnollista vuoropuhelua tuntikausia. Kuitenkin kaikki asiat on puhuttava lapsentasoisesti. Vaikka mietteet ovat suuria, ei olisi oikein olettaa lapsella olevan aikuisen valmiuksia esimerkiksi kaikenlaisen pahan käsittelyyn.
.
Lapsellekin saa välillä sanoa, että puhutaan myöhemmin. Kehua hienosta ajatuksesta, mutta todeta, että nyt äiti ei ehdi keskittyä asian pohtimiseen.
[/quote]
Meillä poika on ehkä normaalia hiljaisempi.. Koskaan ei tiedä, mitä siellä päässä liikkuu.. Yhtäkkiä saattaa kysyä, tiedänkö kuka olen. Kun vastaan, että tottakai, sinun äitisi! Poika katsoo takaisin ja kysyy uudelleen; tiedätkö kuka olet?
Ajattelin ensin, kun lapsi oli päiväkodissa, että on jotenkin autistinen tjsp, kunnes tajusin, että ne kysymykset ovat oikeita, minä en vain tajua...
Joo. Minä sitten kerron oman tietämykseni ja käsitykseni mukaan sekä mainitsen pääasialliset vaihtoehtoiset toeriat esim. maailman synnystä, onko muualla elämää, oliko muna vai kana ensin jne.
Vaikeinta on ollut kertoa miksi joku aikuinen haluaisi vaikkapa nähdä ala-asteikäisen netissä ilman paitaa.
Kyllä pohtii, enkä aina löydä vastauksia, sitten pohdimme yhdessä ja totean että lapsen kysymys oli todella mieleenkiintoinen...
Meillä kysymykset ovat sitä luokkaa, ettei niihin ole vastauksia olemassakaan. Totesi juuri, että maailman vauraudet vetävät ihmisiä puoleensa kuin valo yöperhosia.
Pohti luonnonvaroja, kuka ne omistaa ja millä perusteella. Miksi ihmiset eivät jaa luonnonvaroja tasaisesti?
Onko ahneus geeneissä?
Mikä on hyvä elämä?
Jessus mä en jaksa.
ap
Taitaa olla harvinaisen fiksu 10-vuotias! :)
Ole ap ylpeä. :)
Olisit ylpeä lapsestasi, olisiko joku tyhjäpää muka parempi?! Surettaa lapsi jonka äiti ei ymmärrä arvostaa lapsensa henkisiä taitoja....häpeäisit.
[quote author="Vierailija" time="25.07.2015 klo 15:53"]
Meillä kysymykset ovat sitä luokkaa, ettei niihin ole vastauksia olemassakaan. Totesi juuri, että maailman vauraudet vetävät ihmisiä puoleensa kuin valo yöperhosia. Pohti luonnonvaroja, kuka ne omistaa ja millä perusteella. Miksi ihmiset eivät jaa luonnonvaroja tasaisesti? Onko ahneus geeneissä? Mikä on hyvä elämä? Jessus mä en jaksa. ap
[/quote] Mikä Einstein sun lapsesi on =) erittäin hyviä kysymyksiä, mutta mitä sinä vastasit hänelle?
[quote author="Vierailija" time="25.07.2015 klo 16:01"][quote author="Vierailija" time="25.07.2015 klo 15:53"]
Meillä kysymykset ovat sitä luokkaa, ettei niihin ole vastauksia olemassakaan. Totesi juuri, että maailman vauraudet vetävät ihmisiä puoleensa kuin valo yöperhosia. Pohti luonnonvaroja, kuka ne omistaa ja millä perusteella. Miksi ihmiset eivät jaa luonnonvaroja tasaisesti? Onko ahneus geeneissä? Mikä on hyvä elämä? Jessus mä en jaksa. ap
[/quote] Mikä Einstein sun lapsesi on =) erittäin hyviä kysymyksiä, mutta mitä sinä vastasit hänelle?
[/quote]
Vastaan aina parhaan tietoni mukaan.. Mutta lapsi ei aina hyväksy versiotani.. Toisinaan tuntuu että kysyy vain huomatakseen, että en tiedä jotain, josta on itse jo hajulla.
Tuskin nyt mikään nero on, pikemminkin haaveilija.
Eikö muilla muka olevastaavia 10 -vuotiaita??!
On se rankkaa kun huomaa olevansa tyhmempi kuin lapsensa..
[quote author="Vierailija" time="25.07.2015 klo 18:14"]
On se rankkaa kun huomaa olevansa tyhmempi kuin lapsensa..
[/quote]
Tyhmempi? Eihän se lapsikaan niitä vastauksia tiedä.
Up