Merkkihuivien käyttäjät, pesettekö huivejanne?
Törmäsin netissä joku aika sitten ällöön ilmoitukseen, joku myi kovalla hinnalla likaista ryppyistä huivia. Itse ei muutenkaan tulisi mieleenkään ostaa toisen vanhoja huiveja, mutta tuo likaisuus ällötti. Myyjä itse sanoi, ettei huivia ole koskaan pesty.
Itselläni on useita 300-400 euron huiveja, kalliimmat lähinnä Hermes ja Mulberry, ja käytän niitä paljon ja huoletta. Hermes-huivit toimivat niin merivedessä kuin pyöräilykypärän allakin, ja vesipesun ja silityksen jälkeen ovat olleet vuosienkin jälkeen kuin uusia. Mutta en ymmärrä ajattelutapaa, missä ostetaan jotain merkin takia, ja sitten kuljetaan likaisissa ja ryppyisissä vaatteissa, kun ei uskalleta pestä. Parempi sitten olisi minusta ostaa halvempaa, jota raaskii pestä.
Kommentit (3)
On minullakin villa/silkkipesuaine, ja varovasti pesen käsin. Kemiallinen pesu on toki vaihtoehto, mutta oikeastaan olen ymmärtänyt, ettei se ihan vastaa oikeaa pesua.
ap
Kyllä mä olen omiani pessyt, käsin kylläkin ja toki sopivalla pesuaineella. Juuri pesin ja silitin vähän nuhjuiseksi menneet Mulberryn ja Alexander McQueenin huivit ja niistähän tuli kuin uusia. Kai senkin ymmärtää jos hirvittää pestä, olisihan joku 500e huivi ikävä pilata, mutta likaisten ja ryppyisten myymistä en kyllä. Pesula on myös hyvä idea jos itse ei uskalla.