Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Kiusaaminen
13.07.2015 |
Minua on kiusattu jo varmaan 4vuotta. Olen siis 13 vuotias. Minulla on varmasti lievä masennus. Olen kertonut kiusaamisesta vain parhaalle kaverilleni, mutta en uskalla vanhemmilleni. Minua on hakattu yli 20 kertaa ja haukuttuu mm. sotanorsuksi ja huoraksi. Olen viillellyt ja yrittänyt tappaa itseni. Miten voisin kertoa asiasta vanhemmilleni?
Kommentit (2)
Kirjoita vanhemmillesi vaikka kirje, jos on vaikea löytää sanoja muuten. Asiasi on vakava ja siihen pitää puuttua heti. Kiusaamiseen on nykyisin nollatoleranssi eli siihen on koulussa puututtava heti.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Kerro suoraan, että sinua masentaa ja kerro sitten miksi. Kerro, että toivoisit heidän kuulevan ja auttavan. Kerro myös koulussa terveydenhoitajalle. Myös koulupsykologi ja kuraattori olisivat hyviä. Se on tärkeää, että haet apua. Hienoa, että haet.